Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Rozwój ruchowy w pierwszych tygodniach życia

Każdy miesiąc, wręcz każdy tydzień życia dziecka, przynosi coś nowego, bo bobas ciągle się uczy. Rozwijają się jego zmysły, rozwija się także ruchowo. Jak więc zachowuje się maleństwo w 1. i 2. miesiącu życia?

Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, a mama i dziecko czują się dobrze, wrócą ze szpitala do domu średnio w 4. dobie. I oboje mają prawo być zdezorientowani – muszą się w końcu siebie nauczyć. Tak jak dla malca wszystko jest nowe, tak i mama (zwłaszcza, gdy to jej pierwsze maleństwo) krok po kroku będzie poznawać swojego maluszka. Jeśli będzie wiedzieć, czego może się spodziewać, z jednej strony będzie spokojniejsza, kiedy dziecko będzie rozwijać się „książkowo”, z drugiej – szybciej uda jej się wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jak zatem wygląda rozwój ruchowy niemowlęcia w 1. i 2. miesiącu życia?

Pierwszy miesiąc

W tym czasie maleństwo zachowuje jeszcze tzw. pozycję zgięciową, czyli pozycję w jakiej znajdowało się w brzuchu mamy. Mięśnie jego rączek i nóżek mogą wydawać się bardzo napięte (to wynik niedojrzałego układu nerwowego, braku odpowiedniej ilości doznań czuciowych i ruchowych oraz obniżonego napięciem w tułowiu). Główka dziecka zawsze ułożona jest asymetrycznie (odchylona w lewo lub prawo od środkowej osi ciała), jego barki są ustawione wysoko, malec ma zgięte kończyny przy tułowiu, zaciśnięte piąstki i schowane w dłoni kciuki. Gdy leży na brzuchu ma ugięte rączki i nóżki. Jeszcze nie jest w stanie podnieść i utrzymać główki. Nie potrafi także wyciągnąć rączek do przodu.

Pierwszy okres życia dziecka to także czas tzw. nowowordkowych odruchów. Są wśród nich m.in.: odruch moro – objawia się on nagłym pobudzeniem, które może poprzedzać zdumienie, wręcz zamarcie. Następnie malec wyrzuca ramiona symetrycznie od ciała, robiąc gwałtowny wdech, aby za moment objąć rękami ciało, co ułatwia mu wydech; odruch Palmara (dłowniowo-chwytny) – gdy lekki dotyk lub nacisk na dłoń powoduje, że maluszek bardzo silnie zaciska paluszki oraz asymetryczny toniczny odruch szyi (ATOS) – jest on widoczny, gdy dziecko zwróci głowę na bok. Wtedy po stronie twarzy noga i ręka dziecka prostuje się zaś od strony potylicy obie kończyny pozostają zgięte (u noworodka leżącego na brzuszku to ATOS umożliwia zwrócenie głowy na bok zapewniając tym samym przepływ powietrza).

Drugi miesiąc

To czas tzw. fizjologicznej asymetrii u dziecka. Jak się ona objawia? Kiedy leżący na plecach bobas popatrzy np. na prawą stronę, nóżka i rączka po stronie buzi prostują się, a ciężar ciała przenosi na tę wysłużoną stronę. Po stronie potylicznej obie kończyny pozostają zgięte a tułów „skraca się”. Wszystko to pomaga w kształtowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej, gdyż maleństwo kieruje wzrok na rękę po stronie twarzy.

Niemowlę poznaje także możliwości swojego ciała i uczy się przenoszenia jego ciężaru. W drugim miesiącu życia, leżąc na brzuchu, bobas może już potrafić unieść główkę i ramiona na wysokość 5 cm i utrzymać ją chwilę w takiej pozycji, choć nie każde dziecko jeszcze sobie z tym radzi. W pionie 2-miesięczny bobas zachowuje chwiejnie wyprostowaną postawę i daje sobie radę z kontrolowaniem ustawień głowy. Dotykając podłoża ugina zaś nogi, a nawet czasem samodzielnie przewraca się na plecy. Leżąc na wznak dziecko zaczepia zawieszone w zasięgu rączek zabawki, ale nie utrzyma jeszcze niczego w dłoni. Słabną także wspomniane odruchy noworodkowe, choć jeszcze nie zanikają. Koniec drugiego miesiąca to także tak wyczekiwany przez rodziców uśmiech – nie śmiech, ale świadomy uśmiech!

Więcej informacji na temat rozwoju motorycznego dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów