Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Patrzę na ciebie, mamusiu!

Podczas ciąży malec nie ma wielu okazji, by trenować wzrok – wokół jest ciemno i niewiele widać. Dlatego zaraz po urodzeniu również nie widzi zbyt wyraźnie. Ale to będzie zmieniało się z każdym tygodniem!

Przez pierwszy kilka dni po porodzie noworodek głównie śpi. Jeśli na chwilkę się obudzi, jego oczka są przymknięte. Otworzy je szerzej dopiero, gdy skończy kilka tygodni. Ale to, że powieki zakrywają prawie całe oczka nie oznacza, że maluszek nic nie widzi. Co prawda widzi 30 razy mniej wyraźnie niż dorośli, nie rozpoznaje kolorów i dostrzega raczej to, co jest z boku niż bezpośrednio przed nim, ale jednak widzi. Z pewnością będzie szukał twojej twarzy! Trzymaj go blisko siebie – najlepiej widzi z odległości 20-30 cm, to to idealna odległość do przytulania malca. Wydaje ci się, że dziecko nie patrzy na ciebie? Spokojnie! Na świadomie nawiązanie kontaktu wzrokowego przyjdzie czas w 2 lub 3 miesiącu życia. Warto poczekać, bo to niezwykły moment. Dopiero w tym okresie dziecko zacznie rozpoznawać rysy twarzy mamy i taty, wcześniej poznaje mamę głównie po zapachu. Przez pierwsze tygodnie dbajcie o to, by malca nie atakowało ostre światło, noworodek znacznie lepiej czuje się w nieco zaciemnionych pomieszczeniach – wystarczy opuścić rolety w ciągu dnia, a wieczorem zamiast górnego włączyć boczne światło.

Niepokoi cię to, że dziecko zezuje? Nie martw się, to całkowicie naturalne – mózg i mięśnie muszą nauczyć się jak koordynować ruch gałek ocznych – zez powinien ustąpić, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Jeśli nie mija, warto skonsultować to z okulistą dziecięcym.

W pierwszych tygodniach noworodek nie potrzebuje też kolorowych błyszczących zabawek – jego wzrok przyciągają czarno-białe przedmioty. Możesz nad łóżeczkiem powiesić kartkę pomalowaną w czarne paski lub kropki – to będzie dla małego człowieka niezwykle interesująca dekoracja. Kolorowe zabawki zaczną być atrakcyjne dopiero koło czwartego miesiąca, wtedy malec zacznie widzieć wszystkie kolory. Wybierz grzechotki w intensywnych kolorach – takie malec widzi wyraźniej. To dobry moment na maty edukacyjne pełen barw, lusterek i różnorodnych materiałów. Maluch nie widzi jeszcze wielu szczegółów, ale może już cieszyć się kolorami i fakturami. Dopiero po skończeniu 6 miesiąca dziecko zainteresuje się zabawkami, w których można pociągać, przesuwać i naciskać elementy – w tym okresie widzi już szczegóły. Dziecko potrafi też przewidzieć gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Uwielbia też wyrzucać zabawki za łóżeczko – cieszy je nie tylko własna sprawczość, ale też fakt, że wie, co stanie się z rzucanym miśkiem. Malec podnosi z dywanu każdy paproszek? To niesamowite osiągnięcie tzw. chwyt pęsetowy – dowód na to, że niemowlę widzi szczegóły i ma rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową (czyli współpracę na drodze mózg-oko-ręka), a ta umiejętność współodpowiedzialna jest za naukę czytania i pisania!

Więcej informacji na temat zmysłów dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów