Rozwój komunikacyjny

Nie mogę się doczekać, aż powiesz to najważniejsze słowo.

Ja... głużę!

Nauka mowy przez maluszka to naprawdę fascynujący proces. Przecież mały człowiek nie tylko musi opanować zasób słów, ale po prostu nauczyć się je wypowiadać. Dlatego naukę tę dzielimy na etapy. Po omawianej poprzednim razie fazie krzyku przychodzi czas na głużenie, zwane też gruchaniem lub guganiem.

Mózg, krtań, wargi, język, uszka – wszystko to musi ze sobą idealnie współgrać, jeśli z ustek dziecka mają płynąć słowa. Proces ten rozpoczyna się jeszcze w życiu płodowym, by "po tej stronie brzucha" nadal się doskonalić.

Noworodek swoje potrzeby sygnalizuje płaczem i krzykiem. To tak naprawdę pierwszy rodzaj mowy, bo uważni rodzice są w stanie słuchając rodzaju płaczu czy krzyku zrozumieć, co malec chce im przekazać – czy "mówi" że mu niewygodnie, smutno a może że jest głodny.

Okres rozwoju nauki mowy między 3. a 6. miesiącem życia niemowlęcia nazywamy głużeniem. Może zacząć się także wcześniej, a związany jest z tym, czy dziecko jest w stanie utrzymać główkę prosto. W tej fazie malec wydaje z siebie różnego rodzaju dźwięki, zwłaszcza gardłowe, tylnojęzykowe wśród których są mi.in. "agu", "ga", "kha", "ehe" he", "kli", "tli", bwe". Może pojawić się także wibrujący dźwięk przypominający trochę głoskę "r". W 4. miesiącu niemowlę wręcz zaczyna się rozgadywać – jest zafascynowane swoimi możliwościami artykulacyjnymi, chętnie wydaje więc także okrzyki radości, a gdy odkrywa, że dźwiękami może zaczepiać dorosłych – zaczyna upominać się o kontakt.

Warto przy tym wiedzieć, że głużenie ma charakter przypadkowy – dziecko się go specjalnie nie uczy, to dzieje się samo. Innymi słowy to odruch bezwarunkowy, pojawiający się u każdego dziecka, bez względu na kulturę, rasę czy język ojczysty. Co więcej, nawet dzieci z uszkodzonym słuchem głużą. Proces ten bardzo szybko zanika wraz z pojawieniem się następnego etapu rozwoju mowy – gaworzenia – ok. 6 miesiąca życia. Jednak pewne dźwięki, już jako fonemy, pozostaną na stałe w "repertuarze" dziecka.

Więcej informacji na temat komunikacji i rozwoju społecznego dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów