Rozwój komunikacyjny

Nie mogę się doczekać, aż powiesz to najważniejsze słowo.

Może pogaworzymy?

O ile głużą wszystkie niemowlęta, bez względu na stan słuchu, o tyle następna faza nauki mowy – gaworzenie – pojawia się tylko u dzieci, które słyszą. Czym więc jest gaworzenie i co w tym okresie "powie" maleństwo?

Najprościej mówiąc gaworzenie to dźwięki, które powstają wskutek ruchów narządów mowy. To, co odróżnia gaworzenie od głużenia to fakt, że w tym wypadku dźwięki nie są przypadkowe, a celowe – malec, pod kontrolą słuchu, naśladuje i stara się powtarzać zasłyszane z mowy innych sylaby, a potem tworzy z nich różne ciągi. To właśnie w tym okresie rodzice cieszą się, że dziecko mówi "tata" czy "mama".

Pierwsze gaworzenie – ok. 5. miesiąca życia maluszka – jest przypadkowe, chociaż sylaby już stanowią ciągi. Polega na łączeniu samogłosek, które dziecko wymawiało do tej pory ze spółgłoskami: "ga-ga", "ma-ma-ma", "ugh-ugh" itp. Pojawiają się w ten sposób pierwsze dowolnie wymawiane sylaby. To doskonały trening dla strun głosowych, warg, układu oddechowego – po prostu całego narządu mowy.

W 6.m. ż. dziecko gaworzy już śpiewnie, czyli spontanicznie modyfikując wysokość i ton głosu. Miesiąc później niemowlę zamienia się w prawdziwą gadułę. Siedmiomiesięczny bobas rozpoznaje pojedyncze słowa, zwłaszcza te, które odnoszą się do konkretnych przedmiotów, zatem chce je naśladować. Zaczyna mieć także poczucie rytmu i odkrywa, że jego imię... należy do niego.

Należy pamiętać, że gaworzenie pełni ważną funkcję rozwojową, bo jest przygotowaniem do mówienia. Początkowo dziecko jest w stanie wymawiać (z czego ochoczo korzysta) dowolne dźwięki występujące we wszystkich językach świata, nawet te, których nie słyszy. Ot, mały poliglota :) Stopniowo jednak traci tę zdolność i powtarza tylko dźwięki, które słyszy wokół siebie.

Czy gaworzenie jest koniecznym etapem rozwoju języka? Naukowcy nie są w stanie dać na to pytanie jednej pewnej odpowiedzi. Badania nad niesłyszącymi dziećmi niemych rodziców pokazały, że maluchy te opanowują coś w rodzaju "gaworzenia migowego" – używają prostych gestów, które jednak nie mają specyficznego znaczenia, podobnie jak to występuje w dźwiękach gaworzących u dzieci słyszących.

Więcej informacji na temat komunikacji i rozwoju społecznego dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów