Rozwój społeczny

Nie mogę się doczekać, aż poznasz pierwszych przyjaciół

Spójrz mi w oczy

Świeżo upieczone mamy nie są w stanie oderwać wzroku od twarzy niemowlęcia. I cudownie. Bo spojrzenie matki jest dla maleństwa niezwykle ważne.

Maleńki nos, zapuchnięte oczka, usta jak pączek kwiatu. Jak można na nie nie patrzeć. Mamy noworodków spędzają długie godziny patrząc na dziecko. I robią to nie tylko karmiąc niemowlę, ale także przyglądając mu się podczas zabawy czy zasypiania. Spojrzenie matki, a przede wszystkim jej reakcja na to, co robi dziecko, jest niezwykle ważne dla maleńkiego człowieka. Takie wpatrywanie się w siebie to wzajemne oddziaływanie emocjonalne, pierwszy kontakt społeczny niemowlęcia. Maluszek robi jakaś minę, mama wpatruje się w niego i próbuje powtórzyć minę malca. Niemowlę zmienia minę, mama powtarza po nim, dziecko wydaje dźwięk, mama je naśladuje. I co najciekawsze – robi to całkowicie nieświadomie. Skąd wiadomo, że taka zabawa jest ważna dla dziecka?

Oczywiście naukowcy nie byliby sobą, gdyby tego nie zbadali. Okazało się, że gdy matka jest blisko, ale nie zwraca uwagi na niemowlę, nie patrzy mu w oczy, nie okazuje mu zainteresowania jest dla maluszków nie do wytrzymania. W badaniu matki miały się powstrzymać na trzy minuty, ale dzieci zaczynały płakać tak przeraźliwie, że mamy nie były w stanie przeprowadzić badania do końca. Dlaczego dla dzieci to takie istotne? Matka jest dla malca całym światem, od niej zależy jego przetrwanie i poczucie bezpieczeństwa. Przez pierwsze pół roku dziecko nie ma nawet świadomości swojej odrębności od matki. To, że mama zwraca na nie uwagę, że naśladuje to, co ono robi, wchodzi z nim w relację to dla dziecka potwierdzenie jego istnienia. A jeżeli matka jest obok, ale nie reaguje? To powoduje u dziecka przerażenie – „Jak to, co się stało? Czy mnie nie ma?”.

Właśnie dlatego trzeba jak najczęściej przytulać niemowlę, patrzeć na nie i mówić do niego. Część mam zastanawia się, czy niemowlę w ogóle ją widzi i skąd wie, że to ona. Faktycznie noworodek widzi zamazany obraz, który staje się wyraźniejszy z odległości ok 30 cm – dlatego warto przytulać maleństwo, im bliżej twarzy mamy, tym lepiej. Poza tym niemowlę rozpoznaje zapach matki, wyczuwa jej bliskość, a gdy jest przytulone rozpoznaje także rytm bicia jej serca. Ono po prostu wie, że to mama. I czeka na jej reakcję. Więc nie żałujcie sobie czułości, patrzenia w oczy i robienia takich min jak dziecko. To dla niego najcudowniejszy prezent.

Więcej informacji na temat rozwoju zmysłów dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów