Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Rozwój fizyczny bobasa w 7. i 8. miesiącu życia

Z mozołem godnym największego podziwu, miesiąc po miesiącu malec zdobywa nowe umiejętności. A rodzicom dostarcza coraz więcej wrażeń. Czym więc bobas zaskoczy mamę i tatę w 7. i 8. miesiącu?

Zanim przejdziemy do konkretnych umiejętności mała ciekawostka: w siódmym miesiącu życia niemowlę podwaja zazwyczaj swoją masę urodzeniową, czyli waży ok. 8/9 kg. W pierwszym półroczu bobas szybciej przybiera bowiem na wadze niż rośnie wzwyż. A co potrafi?

  • Bobas 7+ zaczyna pełzać i turlać się po podłodze. Położony na brzuchu usiłuje pełzać do tyłu i wyciąga ręce do położonych blisko zabawek (umie trzymać po jednym przedmiocie w każdej ręce z pomocą kciuka i palca wskazującego) lub kręci się wokół własnej osi.
  • Podtrzymywany pod paszkami malec sprężynuje – rytmicznie uginając i prostując coraz silniejsze nóżki. Umie także siedzieć (podciągnie się samo do pozycji siedzącej), podpierając się z przodu i wyciąga rączki, gdy chce być wzięty na ręce.
  • Gdy maleństwo w tym wieku leży na pleckach, lubi bawić się swoimi stópkami a mięśnie karku ma tak silne, że pewnie podtrzymują jego główkę.

W 8. miesiącu masa i wzrost maluszka zwiększają się średnio dwa razy wolniej, niż w ciągu pierwszego półrocza życia, innymi słowy dziecko przybiera na wadze ok. 370 g miesięcznie i rośnie ok. 1,2 cm na miesiąc. A co już umie?

  • Ośmiomiesięczny bobas zazwyczaj zaczyna raczkować. Gdy zaś położy się na brzuchu, próbuje "stanąć na głowie", czyli prostuje nóżki i wypina pupę.
  • Potrafi też samodzielnie siedzieć, a gdy się zachwieje, łapie równowagę podpierając się rączkami. Taka postawa to tzw. trójnóg. Co więcej, łapie przedmioty już nie dwoma a trzema palcami (także środkowym, przez co chwyt szczypcowy zamienia się w tzw. pęsetowy).
  • Malec być może lubi i potrafi już stać (z pomocą), ale na zachęcanie go do chodzenia jest jeszcze za wcześnie.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów