Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Strzał w dziesiątkę (a wcześniej w dziewiątkę)!

Dziewięciomiesięczne dziecko to już naprawdę duży niemowlak! Niemal co dzień zdobywa nowe umiejętności, a jedną z ulubionych jest (wreszcie) w pełni samodzielne siadanie. Ale to tylko początek...

Od 6 do 8 kilogramów –tyle prawdopodobnie przybrało na wadze Twoje maleństwo od dnia urodzin. To już naprawdę spory mały człowiek, który każdego dnia zaskakuje rodziców nowymi umiejętnościami. Czym dokładnie?

  • Malec bez pomocy opiekuna siada, a z pozycji leżącej na plecach płynnie przechodzi do leżenia na brzuszku.
  • Potrafi też doskonale raczkować, o ile... nie ominie tego etapu i nie "uzna", że woli pełzanie (niektóre maluszki właśnie tak robią).
  • Bobas, który ma 9 miesięcy, próbuje podciągnąć się do stania i na szeroko rozstawionych nóżkach potrafi chwilę samodzielnie ustać. Szuka też swojego środka ciężkości, co wygląda jakby uginał się pod swoim własnym ciężarem lub... próbował tańczyć.
  • Doskonali także chwyt (nadal pęsetowy), ale umie podnosić coraz mniejsze przedmioty a to, co go zainteresuje, pokazuje palcem wskazującym.

W 10. miesiącu życia przyrost masy ciała dziecka robi się coraz wolniejszy, nie oznacza to jednak, że spowalnia się rozwój fizyczny. Tym samym bobas w wieku 10 miesięcy potrafi:

  • Z leżenia na brzuchu podnieść się do siadu i siedzieć stabilnie, także na krześle. Siedząc umie pochylić się do przodu i się nie przewraca a gdy słyszy dźwięk, obraca się, by zlokalizować jego źródło.
  • Stać samodzielnie podtrzymując się np. mebli a czasami nawet "bez trzymanki".
  • Trzymać na raz nawet 3 nieduże przedmioty i odwracać strony w książce.

A tyle jeszcze przed nim...

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów