Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Co umie Ola? (7. miesiąc)

Oleńka to prawdziwa smakoszka – jest otwarta na nowe dania i z radością ich próbuje. Pięknie je sama rączką.

Chciałam rozszerzać dietę Oli metodą BLW, czyli dając jej miękkie kawałeczki warzyw do samodzielnego jedzenia – mówi mama. Na początku szło dobrze, aż pewnego dnia Ola zakrztusiła się kalafiorem, a potem gruszką. Mirella uznała, że to nie na jej nerwy. – Zaczęłyśmy jeść łyżeczką, ale Oli ten sposób wcale się nie podoba! Ciągle łapie za łyżeczkę, chce jeść sama – żali się mama.

spokojnie się rozwija

– Mam wrażenie, że w porównaniu z perypetiami z rozszerzaniem diety nic spektakularnego nie wydarzyło się w rozwoju ruchowym Olusi – mówi Mirella. Jednak malutka na pewno utrwala zdobyte umiejętności. Poza tym ma już drugi ząbek i jest coraz bardziej towarzyska. – Skutecznie zaczepia nas, próbując zwrócić na siebie uwagę. A gdy chce na ręce, słodko wyciąga rączki. Jest kochana! – rozczula się mama.

uczy się pić z kubka

Bardzo jej się to podoba. – Hitem był koktajl ze szpinaku, jabłka i mleka ryżowego. Ola spróbowała i nie mogłam jej oderwać od kubeczka – śmieje się Mirella. Złościła się, gdy mama chciała jej zabrać kubek.

chętnie je nowości

Najpierw próbowała brokuła, potem ziemniaczka i marchewki. – Wszystko mięciutkie, ugotowane, pokrojone w słupki. Pięknie sobie radziła, jedząc rączką! – cieszy się mama. – Ale teraz jemy już częściej łyżeczką – dodaje.

bawi się w „a kuku”

Ola uwielbia zabawę w „Nie ma, nie ma, a kuku”, czyli w zasłanianie i odsłanianie rękami twarzy. – Bywa, że sama ją inicjuje, chowając się za kocyk – opowiada mama. – I cieszy się, gdy mówię: „Nie ma... a kuku”.

siedzi i turla się

Nie siedzi zbyt pewnie, ale gdy złapie ręce rodzica i się podciągnie, to siada. – Dużo fajniejsze jest turlanie się po podłodze – mówi Mirella. – W ten sposób Ola dociera niemal wszędzie: pod krzesło, stół, w każdy kąt pokoju.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

powrót do listy artykułów