Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Rozwój motoryki w 2. roku życia malca

Po pierwszych urodzinach tempo rozwoju dziecka słabnie. Zmiany, jaki zachodzą nie są już tak nagłe i skokowe – to raczej czas doskonalenia zdolności lokomocji, a co za tym idzie coraz większej samodzielności. Malec w tym okresie przytyje tylko ok. 2 kg i urośnie średnio ok. 12 centymetrów. A jak to wygląda z podziałem na miesiące?

  • 12-13 miesiąc: malec potrafi już samodzielnie chodzić i chętnie doskonali tę sztukę;
  • 13-14 miesiąc: bobas chętnie trenuje przysiady i chwyt pęsetowy;
  • 13-16 miesiąc: to czas, kiedy dziecko próbuje kopać piłkę;
  • 16-17 miesiąc: brzdąc trenuje rzucanie piłką a także może próbować samodzielnie myć ząbki;
  • 16-18 miesiąc: to czas biegania a także nauki schodzenia i wchodzenia po schodach;
  • 20-24 miesiąc: niespełna dwulatek podskakuje, podejmuje próby jazdy na rowerku, a wieża, którą potrafi budować ma już nawet 6 klocków (przy 4 jeszcze w 18. miesiącu).

Co jeszcze warto wiedzieć o umiejętnościach dziecka w tym okresie? Trzeba pamiętać, że malec nadal nie wykonuje jeszcze skoordynowanych ruchów rąk, choć one same przestają stabilizować ciało i zaczynają służyć do manipulacji. Ważnym osiągnięciem tego wieku jest zmiana manipulacji niespecyficznej na specyficzną. Co mamy na myśli? Chodzi o to, że dziecko zaczyna używać przedmiotów w sposób celowy, zgodny z ich przeznaczeniem, a nie przypadkiem, bo mu wpadły w rączki. Ponadto krok bobasa staje się dłuższy, a postawa bardziej spionizowana. Podstawą rozwoju w tym okresie jest zabawa, a także naśladowanie ruchów wykonywanych przez dorosłych. A przecież dzieci najszybciej uczą się przez naśladownictwo! I choć brak im precyzji działania należy mieć na uwadze, że im większa liczba powtórzeń danej czynności, tym szybsze jej skuteczne opanowanie. I jeszcze ciekawostka – nadal nie wiadomo, która ręka będzie dominująca, czyli czy bobas będzie praworęczny, czy może będzie mańkutem.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów