Rozwój komunikacyjny

Nie mogę się doczekać, aż powiesz to najważniejsze słowo.

Maluch ma swoje zdanie!

Marzysz o tym, żeby Twoja pociecha wreszcie zaczęła mówić co prawda krótkimi, ale zdaniami? Możesz się tego spodziewać około 3. roku życia dziecka, kiedy jego nauka mowy wkroczy w tzw. "okres zdania".

Kiedy malec kończy dwa latka zna kilkadziesiąt słów i – jak wspominaliśmy już wcześniej – dużo więcej rozumie, niż potrafi powiedzieć. Pora więc trochę wyrównać tę dysproporcję, prawda? Rozkwitu mowy dziecka rodzice mogą się spodziewać między 2. a 3. rokiem życia maluszka. Ale co mamy na myśli używając słowa "rozkwit"?

Mały budowniczy zdań

W okresie zdania – jak sama nazwa wskazuje – dziecko zaczyna budować zdania. Oczywiście na początku są one bardzo krótkie – mają średnio dwa wyrazy. Ale z czasem liczba ta zwiększa się do trzech, czterech i więcej. Pierwsze zdania są twierdzące lub mają formę równoważnika zdania. Następnie pojawiają się zdania pytające i rozkazujące, ponieważ wymagają one "udziału" intonacji, przez co są trudniejsze. Malec w swojej mowie stosuje przede wszystkim rzeczowniki, a czasowniki mają początkowo formę bezokoliczników. Przykład? "Mama dać socek" – tak o picie może poprosić 2,5 letni bobas. Dziecko zaczyna także używać zaimków: "ja", "ty", "mi" etc.

A co z głoskami? Dziecko nie potrafi jeszcze wypowiadać ich wszystkich poprawnie, zatem jako pomysłowy mały człowiek głoski trudne zastępuje łatwiejszymi. Co więcej, jeśli malec usłyszy błędnie wypowiedziane słowa, będzie starał się je poprawić. Świadczy to o tym, że tzw. różnicowanie słuchowe rozwija się prawidłowo.

W okresie zdania trzyletni brzdąc powinien potrafić wymawiać już następujące głoski: wargowe, czyli "p", "pi", "b", "bi" ,"m","mi", wargowo-zębowe, czyli "f", "w", "wi", środkowojęzykowe, czyli "ś", "ź", "ć", "dź", "ń", "ki", "gi", tylnojęzykowe, czyli "k", "g", "ch", a także przedniojęzykowo-zębowe, czyli "t", "d", "n". Pod koniec okresu zdania mogą pojawić się również głoski "s", "z", "c", a także "sz", "ż", "cz", "dż". To, co jeszcze cechuję mowę dziecka w tym wieku to fakt, że "r" może być wymawiane jak "j" lub "l" a zamiast "f" występuje "h" i odwrotnie.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów