Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Co powinien potrafić trzylatek?

Trzeci rok życia zamyka okres nazywany wczesnym dzieciństwem. Malec nie zdobywa nowych form aktywności ruchowej, a raczej doskonali te już osiągnięte. Czego więc można się spodziewać po rezolutnym trzylatku?

Trzyletnie dziecko to co prawda nie mały dorosły, ale w porównaniu z maluchem o kilka miesięcy młodszym, wydaje się naprawdę duże i samodzielne. Trzeci rok życia to bowiem okres harmonijnego rozwoju, w trakcie którego opanowane już czynności, takie jak choćby chodzenie czy mówienie nabierają nowego znaczenia i nowych wartości. A jak przekłada się to dokładnie na małą i dużą motorykę?

Zacznijmy od tego, że w tym okresie układ szkieletowy dziecka jest wrażliwy i elastyczny (wręcz giętki). Ponadto stawy są bardzo ruchome, za to więzadła, stawy i mięśnie słabsze i rozciągliwe. W efekcie malec nie jest odporny na wysiłek fizyczny – męczy go i długo trwający ruch, i trwanie długo w jednej pozycji. 3-letnie dziecko lubi biegać i o wiele częściej biega niż chodzi, coraz lepiej radzi sobie także z utrzymaniem równowagi ciała. Jest także o wiele bardziej samodzielne – potrafi założyć niektóre elementy garderoby (choć nie zawsze dobrze, co bywa bardzo ciekawe...), choć ma jeszcze trudności w zapinaniu guzików czy wiązaniu sznurowadeł. Z każdym dniem poprawia się jednak jego sprawność manualna i precyzja wykonywanych czynności (także higienicznych, jak i związanych z jedzeniem).

Reasumując, po 3-latku możemy się spodziewać, że:

  • będzie sprawnie chodził i biegał;
  • w trakcie chodzenia będzie pewnie trzymał przedmioty w rączkach;
  • da radę ustać 2-3 sekundy na jednej nodze;
  • będzie potrafił rzucać i łapać piłkę;
  • da sobie radę na 3-kołowym rowerku;
  • zbuduje wieżę z 8 elementów i bez kłopotu włoży klocki różnego kształtu do właściwych otworów w sorterze.

Poznaj zabawy stymulujące rozwój fizyczny maluszka na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów