Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Znaczenie ruchu w prawidłowym rozwoju dziecka

Każdy człowiek – także ten jeszcze całkiem malutki – potrzebuje aktywności fizycznej tak samo, jak powietrza czy pożywienia. Oczywiście jej rodzaj musi być dostosowany do wieku i indywidualnych możliwości, ale bez odpowiedniej dawki ruchu trudno o prawidłowy rozwój całego organizmu.

Ruch to dla dziecka jeden z najlepszych sposobów na poznawanie świata. Dlaczego? Ponieważ rozwój społeczny czy emocjonalny bobasa, a także dopiero co opanowywana przez niego umiejętność porozumiewania się werbalnego sprawiają, że to właśnie "aktywność fizyczna" pozwala mu najnaturalniej zdobywać wiedzę o tym, co się dzieje wokół. Ponadto przez ruch malec uczy się także siebie – poznaje możliwości swojego ciała, reakcje na dane sytuacje, a także zwiększa się stopniowo jego wiara w siebie. Niewątpliwie ruch przyczynia się także do zwiększenia odporności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – organizmu, a najsprawniejsze fizycznie dziecko ma większe szanse na zostanie liderem w grupie rówieśników.

Funkcje aktywności ruchowej

Aktywność ruchowa spełnia cztery podstawowe funkcje. Zaliczamy do nich:

  • 1. Stymulację – ruch jest czynnikiem stymulującym, który pobudza rozwój organizmu, wpływając bezpośrednio na motorykę i sprawność fizyczną człowieka. Dzięki ruchowi zwiększają się mięśnie, kości ulegają większej mineralizacji, a układ krążeniowo-naczyniowy lepiej funkcjonuje. Ruch uaktywnia także układ oddechowy (płuca wykonują większą pracę), poprawia pracę żołądka i jelit a także wątroby i nerek. Dzięki ruchowi szybciej dojrzewa układ nerwowy, co usprawnia koordynację. Aktywność fizyczna ma także niebagatelny wpływ na rozwój charakteru i osobowości.
  • 2. Adaptację – ruch rozwija zdolności przystosowawcze organizmu do zmieniających się warunków życia, takich jak np. klimat, temperatura, ciśnienie, warunki atmosferyczne etc. Może także zwiększyć tolerancję na bodźce i hartować organizm.
  • 3. Kompensację – czyli wyrównanie. Chodzi o to, że ruch pomaga przywrócić niezbędną dla prawidłowego rozwoju organizmu dziecka równowagę czynników korzystnych i szkodliwych.
  • 4. Korektywę – czyli, mówiąc prościej, działania korekcyjne. Niektóre odchylenia rozwojowe czy np. wady postawy można zlikwidować lub złagodzić poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych.

Dowiedz się więcej o fizycznym rozwoju małych dzieci i o etapach nauki chodzenia na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów