Rozwój komunikacyjny

Nie mogę się doczekać, aż powiesz to najważniejsze słowo.

Krótkie wędzidełko podjęzykowe

Wędzidełko podjęzykowe to miękki twór łączący dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jeśli jest zbudowane nieprawidłowo, ogranicza ruch lub całkowicie unieruchamia język. A to ma bezpośredni wpływ na to w jaki sposób malec opanowuje trudną sztukę mowy.

Prawidłowo rozwinięte wędzidełko podjęzykowe, najprościej mówiąc, pozwala na dotarcie językiem we wszystkie zakamarki wnętrza buzi. Gdy jest za krótkie, mamy do czynienia z ankyloglosią, która jest najczęstszą wadą anatomiczną jamy ustnej, zazwyczaj widoczną od razu po urodzeniu. Jak więc rozpoznać tę wadę? Gdy wędzidełko ma odpowiednią długość, to wyciągnięty na zewnątrz język ma zaokrąglony koniec, a gdy jest z krótkie, czubek języka jest wcięty do środa, a kształt jego samego przypomina serduszko. W zależności od stopnia skrócenia, lekarz decyduje o tym, czy wędzidełko należy podciąć (taki zabieg nazywamy frenotomią) czy spróbować rozciągnąć za pomocą specjalnej rehabilitacji.

Zbyt krótkie wędzidełko, a konsekwencje dla mowy malucha

Krótkie wędzidełko językowe ma wpływ na wiele aspektów rozwoju malucha. Przy tej wadzie problematyczne staje się choćby ssanie piersi, ponieważ bobas, który ma ograniczoną ruchomość języka, musi włożyć znacznie większy wysiłek w to, żeby złapać brodawkę. Efekt? Maleństwo płacze i przerywa jedzenie. Kłopotem staje się także żucie pokarmów stałych, ponieważ zbyt krótkie wędzidełko utrudnia ich transport od czubka języka w kierunku gardła w celu połknięcia. Nawet połykanie śliny jest zaburzone, ponieważ zbiera się ona pod językiem lub wycieka na zewnątrz. Nie można także zapomnieć o konsekwencjach dla mowy malca.

Artykulacja głosek uzależniona jest od możliwości ruchowych języka. Zwłaszcza w języku polskim wiele z nich wymaga uniesienia czubka języka ku górze, w stronę tzw. wałka dziąsłowego. Jeśli bobas ma skrócone wędzidełko, głoski "t", "d" i "n" wymawia nieprawidłowo, a głoska "l" zostaje "wymieniona" na "y", "i" lub "ł". Zjawisko to nosi nazwę paralambdacyzm. Gdy dziecko zaczyna wymawiać głoski "sz", "ż", "cz", "dż" oraz "r". Zbyt krótkie wędzidełko powoduje seplenienie, u wielu maluszków występuje także rotacyzm, czyli nieprawidłowe wymawianie "r" lub pararotacyzm, czyli zastępowanie "r" głoskami "j", "y", "ł".

Dlatego najbardziej optymalnym postępowaniem jest wykonane zabiegu frenotomii w jak najwcześniejszym wieku, bo daje to dziecku szansę budowania od urodzenia tzw. prawidłowych wzorców artykulacyjnych, czyli po prostu prawidłowej wymowy.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów