Rozwój społeczny

Nie mogę się doczekać, aż poznasz pierwszych przyjaciół

Do przedszkola, gotowi? Start!

Zastanawiasz się czy Twój smyk jest gotowy na przedszkolny debiut? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi jak to sprawdzić.

3 lata to wiek, który przyjęło się jako czas przedszkolnego startu. Ale dzieci rozwijają się w bardzo indywidualny sposób i nie zawsze po trzecich urodzinach maluch jest gotowy, by przestąpić próg przedszkola. Dlatego zamiast patrzeć w metrykę, lepiej przyjrzeć się dziecku.

Takie samodzielne

Przedszkolak to malec, który wyrósł już z niemowlęcych akcesoriów – pieluszki, smoka i butelki. Dziecko powinno więc sygnalizować, gdy chce pójść do toalety. Samodzielnie jeść posiłki i pić z kubeczka. O smoku nie powinno już nawet pamiętać. Dla pań przedszkolanek niezwykle pomocne jest, gdy dziecko potrafi w miarę samodzielnie się ubrać (poza sznurowaniem butów i zapisaniem małych guziczków) i zasypiać bez pomocy dorosłego.

Ale taka dojrzałość to tylko cześć przedszkolnej gotowości. Niezwykle istotna jest też dojrzałość emocjonalna. Przede wszystkim gotowość, by pozostać bez mamy lub taty z innym dorosłym i dostosowywać się do jego poleceń. Dlatego zanim zaczniesz rozważać posłanie swojej pociechy do przedszkola przez kilka miesięcy przyzwyczajaj ją, do zostawania z nianią, Twoją przyjaciółką, ciocią. Posłuchaj uważnie opowieści osoby, z którą zostawiasz dziecko – jak zachowywało się pod Twoją nieobecność. Czy było niespokojne, czy raczej chętnie zajęło się zabawą? Dopytywało o Ciebie, czy pochłonęło je budowanie z klocków?

Innym dobrym testem jest sprawdzenie jak malec radzi sobie z codziennymi czynnościami, ale na obcym terenie. Wyjedźcie na weekend do przyjaciół czy krewnych i tam poobserwuj swojego smyka. Jak idzie mu ubieranie się? Czy je samodzielnie? Czy potrafi innemu dorosłemu wytłumaczyć czego potrzebuje? Czy mówi w zrozumiały sposób? Jak dostosowuje się do nowych warunków? Twoje obserwacje to będzie próbka tego, jak malec będzie funkcjonował w przedszkolu.

Gotowe na przyjaciół

Do drugiego roku życia maluchy bawią się zabawkami, inne dzieci są dla nich raczej mało ciekawe. Aż któregoś dnia zauważą, że ten kolega siedzący obok to fajny kompan do zabawy. Zastanów się czy Twoje dziecko szuka towarzystwa innym brzdąców. Jak zachowuje się na placu zabaw czy w parku? Jest ciekawy innych dzieci czy raczej bawi się sam swoimi zabawkami? Gotowe do przedszkola dziecko będzie zaglądało w oczy innym dzieciom, zagadywało ich, próbowało nawiązać z nimi kontakt. Warto od początku życia dziecka dbać o to, by miało kontakt z rówieśnikami, by spotykało inne dzieci wśród waszych znajomych, sąsiadów lub na placu zabaw. To idealny trening społeczny. Jeśli dziecko będzie oswojone z obecnością innych maluchów (które czasem krzyczą, płaczą, wyrwą zabawkę) łatwiej poradzi sobie w grupie przedszkolnej.

Dowiedz się jak wspomagać rozwój komunikacyjny i społeczny malucha na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów