Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Co umie Ola? (9. miesiąc)

Przez ten miesiąc Ola jeszcze bardziej się rozgadała. Umie się też dłużej zająć sama sobą. I pięknie się przytula.

Moja córeczka wciąż sama nie usiadła, ale po konsultacji z rehabilitantką trochę się uspokoiłam – mówi Mirella. Okazało się, że Ola ma trochę słabe mięśnie brzuszka i delikatnie obniżone napięcie mięśniowe, ale to nic poważnego. – Trochę poćwiczymy i będzie dobrze – pociesza się mama. Ale w towarzystwie Ola bryluje – świetnie nawiązuje kontakty z ludźmi.

uwielbia być w nosidełku

Oczywiście, gdy nosi Olę mama, jest super! Ale mała jest jeszcze bardziej zachwycona, jeśli robi to tata. – Ola przytula się do Marka i po chwili już słodko śpi – cieszy się z zażyłości taty i córki Mirella. Nosidełko pojawiło się z myślą o nadmorskich spacerach w wakacje, ale sprawdza się też w mieście, podczas popołudniowych wyjść. – Ola widzi dużo więcej z tej perspektywy – komentuje mama.

sama się bawi

Ola coraz ładniej potrafi się sama bawić. Gada też do zabawek, próbuje zakładać kółeczka na wieżę. – Lubi, gdy nakładamy jej kółeczka na głowę. Wtedy sama je zdejmuje i bije sobie brawo – opowiada Mirella.

wędruje po domu

Choć jeszcze nie raczkuje, to się stara. – Podkurcza nożki, wypina pupę i... nie wie, co zrobić z rączkami – śmieje się mama. I dodaje: – W niczym jej to nie przeszkadza. Czołga się po domu jak po poligonie. I dociera wszędzie!

mówi jeszcze więcej

– Agatkę woła wyraźnie „Dadata” i śmieje się do niej – opowiada Mirella. – Na dziadka mówi „dada”. „Mamam”, gdy jest głodna, woła „tata” i „bam”, jak coś spadnie. Zapytana, jak robi konik, kląska – mowi dumna mama.

bardzo lubi muzykę

Ola uwielbia zabawkowe pianinko, tamburyn i grające pluszaki. – Kocha, gdy jej siostra Agatka, tańczy czy śpiewa. A jak słyszy „Laleczkę z saskiej porcelany”, kręci główką i śpiewa „ani-ani” – cieszy się mama.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

powrót do listy artykułów