Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Magiczny pierwszy krok – czy naprawdę to milowy krok w rozwoju malca?

Każdy postęp w rozwoju pociechy ma dla jej rodziców ogromne znaczenie. Czasami śledzenie tych postępów staje się wręcz niegroźną obsesją. Mama i tata czekają na pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek i w końcu pierwszy krok. Ale to nie jedyne kroki milowe w życiu dziecka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przychodzi na świat jako zupełnie bezbronna, jeszcze nic niepotrafiąca istotka.

Zmiany w rozwoju ruchowym w pierwszym roku życia dziecka są niezwykle dynamiczne. Nowe umiejętności pojawiają się co kilka tygodni i każda z nich jest przełomowa, bo każdą trzeba dopiero poznać, a potem jeszcze opanować do perfekcji. To naprawdę zasługuje na uznanie! Dlatego prawdziwy pierwszy krok wcale nie jest pierwszym krokiem milowym – nim malec stanie samodzielnie na własnych nogach, będzie miał takich milowych kroków na swoim "koncie" już kilkanaście. Oto kilka z nich:

  • Przekręcanie główki w celu nawiązania kontaktu wzrokowego – niemowlęta mają stosunkowo słaby wzrok, jednak z dnia na dzień się on wyostrza. Nie przeszkadza im to jednak w obserwowaniu otoczenia, a gdy coś je zainteresuje, starają się odwrócić w tę stronę główkę. Także położony na brzuszku malec będzie się starał odwrócić głowę na bok, by w taki sposób – zupełnie podświadomy i intuicyjny – zapewnić drożność swoim drogom oddechowym.
  • Trzymanie główki sztywno – to kolejny milowy krok. Dlaczego? Ponieważ pozwala dziecku jeszcze lepiej obserwować to, co znajduje się wokół. Co więcej, bobas, który umie utrzymać główkę sztywno przez kilka sekund (najczęściej w okolicach 3. m. ż.) może spać na brzuszku (u maleństw, które nie opanowały jeszcze tej umiejętności jest to niebezpieczne, ze względu na możliwość uduszenia). Podnoszenie główki doskonale trenuje mięśnie ramion i karku, a stąd prosta droga do następnych milowych kroków.
  • Przewracanie się z pleców na bok (ok. 4. m. ż.) i obroty "w pełnym zakresie" (ok. 6. m. ż.) – są wstępem do pionizacji ciała. Oczywiście jeszcze daleka do tego droga, ale bez opanowania tych umiejętności, malec by nie stanął na własnych nóżkach.
  • Pełzanie – trenowane przy podnoszeniu główki ramiona potrzebne są dziecku do pełzania (ok. 7. m. ż.). Czemu to tak istotne? Ponieważ właśnie w czasie pełzania malec często stara się podeprzeć się do siadu.
  • Samodzielne siedzenie bez podpórki – to pierwszy tak wyraźny dowód, że malec z bezradnego, wciąż leżącego noworodka zmienia się w niezależną i coraz bardziej ruchliwego małego człowieka. Niektóre maluszki potrafią siedzieć bez podparcia już w 5.m. ż. ale najczęściej "pierwszy siad" następuje po 6. m. ż.
  • Podciąganie się do stania/stanie z podparciem – niektóre bobasy opanowują tę czynność mając niewiele ponad pół roku, ale częściej dzieje się to ok. 10. m. ż. Maluch może wykonać tę czynność, ponieważ jego mięśnie i stawy wzmocniło tzw. czworakowanie (bujanie się na czterech kończynach z uniesionymi biodrami).
  • Pierwsze kroki – szerokie normy rozwojowe mówią, że malec powinien postawić ten magiczny pierwszy krok między 10. a 18. m. ż. To szerokie "widełki", a tak naprawdę przeciętnie maluszki zaczynają samodzielnie chodzić ok. 13. m. ż. Należy przy tym pamiętać, że babasy, które wyjątkowo polubiły raczkowanie, zaczynają chodzić później. Dlaczego? To proste – z wygody! "Bieganie" na czterech jest dla nich po prostu na tyle ciekawe, że nie mają chwilowo ochoty na poznawanie innych sposobów na przemieszczanie się.

Jak widzicie, w pierwszych latach życia dziecko stawia dziesiątki, a może i setki milowych kroków, z których każdy jest równie istotny, bo każdy kolejny etap rozwoju jest wstępem do jeszcze następnego. Tu opisaliśmy dla Was te z zakresu rozwoju ruchowego, ale pamiętajcie, że milowe kroki to także pierwszy świadomy uśmiech, pierwsze skutecznie chwytanie zabawki paluszkami… pierwsze słowo. I wszystkie są równie ważne dla rozwoju dziecka, co rozczulające dla serc rodziców.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów