Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Co umie Ola? (10. miesiąc)

No i mamy skok rozwojowy! W tym miesiącu Ola nie tylko usiadła, ale też sama zaczęła wstawać. I raczkować.

Udało się! – Mirella jest szczęśliwa. – Pierwszy raz Ola usiadła przy dziadku, który nawet nie był świadomy, że zdarzyło się coś nadzwyczajnego – opowiada. – Dwa dni później zaczęła już wstawać: przy meblach lub trzymając się naszych rąk – dodaje. Oprócz tego Ola ma już dwa nowe ząbki (górne jedynki). I uwielbia patrzeć, jak jej trzyletnia siostra Agatka śpiewa i tańczy.

ma bogaty słownik

Ola ma olbrzymi zasób słów jak na tak małe dziecko. – Kiedy słyszę, jak woła siostrę „Adata”, to prawie się wzruszam – mówi Mirella. W słowniku Oli są też: tata, te (czyli „cześć”), be (gdy wkłada do buzi coś niedobrego), ba (czyli „bach”), dada (dziadek), da (daj), to-to (co to?), mniam-mniam (gdy jej smakuje). – Dzięki gadającej śwince nauczyła się mówić „peppa”, a dając mi buziaka, mówi: „mua”, bo tak się uczyłyśmy – opowiada mama.

grzebie w szufladzie

Superzabawkami są dla Oli przybory kuchenne: sitka, miseczki, plastikowe talerzyki, łyżki. – Świetnie, gdy robią hałas – mówi mama. I dodaje: – Jest w swoim żywiole, grzebiąc w kuchni w szufladach. A raz weszła do jednej!

bawi się i lula lalę

Wciąż dość długo potrafi się sobą zająć. Wyciąga wtedy lalki, klocki, książeczki i robi straszny bałagan. – Ale ja mam chwilę dla siebie… – wzdycha Mirella. Ola umie też lulać lalę w kołysce, mówiąc: „Aaaaaa”.

je ze smakiem

Próbuje już jeść sama, np. borówki, brzoskwinkę. – Świetnie sobie radzi – chwali małą Mirella. – Przestałam karmić Olę piersią w dzień, czym wcale się nie przejęła. Ale karmimy się rano i wieczorem – mówi.

siedzi, st oi, raczkuje

Olę fascynują zabawki Agatki, więc na wszelkie sposoby próbuje się do nich dostać. Czołga się, siada, czołga się i wstaje. – Kilka razy udało jej się przeraczkować, więc i tę umiejętność zaraz opanuje – cieszy się Mirella.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka i jej mama Mirella Czuryłło-Bielecka

powrót do listy artykułów