Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Zabawy wspierające rozwój ruchu, czyli w co się bawić z maluszkiem do 3 miesiąca życia?

Zachęcaj dziecko do ruszania się, a będzie... bardziej inteligentne! Mózg bowiem rejestruje każdy ruch i gest malca, a coraz bardziej złożone sekwencje pobudzają neurony do lepszej pracy. A "ćwiczyć" może już kilkutygodniowy niemowlak…

Pisząc o ćwiczeniach dla noworodków i niemowląt nie mamy na myśli niczego, co "dorosłe" ćwiczenia przypomina. Dlaczego? Bo żeby ćwiczyć, trzeba mieć świadomość swojego ciała, a tak maleńkie dziecko nie ma jeszcze o tym pojęcia. Dlatego właśnie w tytule świadomie użyliśmy określenia "zabawy wspierające ruch" – bo najlepszą formą nauki i ćwiczeń jest właśnie zabawa.

W co zatem bawić się z bobasem, który jest na świecie mniej niż kwartał? Takie zabawy nakierowane są na poznawanie ciała i wymagają jedynie obecności i czułości rodzica – na przybory przyjdzie czas, gdy bobas trochę podrośnie.

  • Jeśli chcesz nauczyć dziecko, czym jest dotyk, złap go za rączkę i dotknij nią jego własnej buzi. Niech kojarzy, że to miłe uczucie towarzyszące muskaniu twarzyczki "pochodzi" z jego własnych rączek. Aby zaś nauczyło się rozróżniać powierzchnie zadbaj, żeby jego zabawki miały różne struktury (aby były uszyte z kilku rodzaju materiałów, szeleszczące i czy z plastikowymi wstawkami).
  • Jeśli chcesz, żeby bobas nauczył się podnosić główkę, sama połóż się na plecach a dziecko połóż sobie na brzuchu (ono także powinno leżeć na brzuszku). Gdy będziesz do niego mówiła, bobas będzie musiał choć lekko podnieść główkę, by spojrzeć na Ciebie. W efekcie mięśnie jego karku będą coraz silniejsze.
  • Gimnastykę całego ciała zapewnią zaś wierszyki i rymowanki. Po prostu połóż dziecko na pleckach i złap je za rączki nóżki – zginaj je i rozprostowuj zgodnie z rytmem. Prawda, że prosty trening?
  • Małe dzieci to urodzeni piłkarze – tylko by kopały i kopały... I dobrze – niech kopią na zdrowie! W co? Np. w matę edukacyjną, która wyda po kopnięciu jakiś dźwięk. Wiesz, jaki Twój malec będzie z siebie dumny, gdy po jakimś czasie zauważy relację między kopnięciem a dźwiękiem właśnie?
  • Maluszek jest bardzo zainteresowane własnym odbiciem w lustrze, choć nie rozpoznaje w nim siebie (zmieni się do dopiero, gdy bobas będzie miał półtora roku). Dlatego połóż dziecko na plecach i zachęć, żeby spojrzało na lusterko, a potem powoli przesuwaj je na boki, w górę i w dół tak, by maleństwo musiało ruszać głową w ślad za nim.
  • Doskonałą zabawą będzie także turlanie. Połóż szkraba na na plecach i unieś nad jego główką zabawkę. Gdy ją zaważy, przesuń przedmiot na bok i zachęcaj bobasa, by po niego sięgnął. Jeśli maluszek przewróci się na bok, daj mu w nagrodę tę zabawkę do ręki. Gdy dziecko przewróci się częściowo, możesz mu pomóc delikatnie je popychając.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów