Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Zabawy wspierające rozwój ruchu, czyli w co się bawić z maluszkiem od 3. do 6. miesiąca życia?

Pierwszy rok życia to dla dziecka czas niezwykle intensywnego rozwoju. A by malec mógł poznawać świat, musi się ruszać. Oto kilka przykładów zabaw z bobasem między 3. a 6. miesiącem życia, które wspierają prawidłowy rozwój motoryczny.

W drugim kwartale życia bobas nadal nie ma jeszcze pełnej świadomości swojego ciała, stąd zabawy ruchowe mają na celu właśnie dalsze pobudzanie w nim tej świadomości. Pamiętaj także, że w okolicach piątego miesiąca życia dziecko nie zna jeszcze znaczenia słów, ale rozpoznaje gesty. Jeśli więc powiesz do niego "choć do mamusi" nie zrozumie, ale jeśli mówiąc to wyciągniesz do niego ręce, zrozumie, że chcesz go wziąć w ramiona. A jak ćwiczyć jego ciało?

  • Nie zmuszaj, ale zachęcaj dziecko do wstawania, aby poznawał otaczający świat z pozycji stojącej. Jak masz to zrobić bezpiecznie? Połóż maluszka na plecach i chwyć za rączki, a potem powiedz "wstajemy". Licząc po woli do trzech delikatnie unoś niemowlaka do pozycji stojącej. Dziecku na pewno to się bardzo spodoba i będzie chętnie ćwiczyło, a trening czyni mistrzem, prawda?
  • Jeśli chcesz, żeby bobas lepiej poznał swoje ciało, najpierw dotknij np. swojego nosa i powiedz, że to jest właśnie nos. Potem dotknij swoją ręką noska malca, a następnie zachęć, by sam swoim paluszkiem złapał swój własny nosek. Pokazuj mu w ten sposób różne części ciała.
  • Doskonałym ćwiczeniem dla bobasa, który już opanował ćwiczenie główki będzie zabawa w wesołe miasteczko. Najpierw weź dziecko w ramiona i kołysz spokojnie, jak na łodzi. Następnie "zamień" maluszka w samolot (ułóż niemowlę w pozycji na brzuszku na przedramieniu, podtrzymuj gdy trzeba drugą ręką) i tak latajcie wspólnie po mieszkaniu. Następna atrakcja? Wirowanie i kręcenie się w koło! Miedzy takim seriami rób przerwy, w trakcie których pomasuj dziecko, poprzytuaj. Maleństwo na pewno będzie się dobrze bawić a jednocześnie, jakby przypadkiem, będzie wzmacniać mięśnie całego ciała i rozwijać mózg. warto przy tym wiedzieć, że kręcenie w koło stymuluje także układ przedsionkowy, który odgrywa rolę w rozwoju koordynacji i równowagi.
  • Niespełna półroczny brzdąc to mały akrobata: gdy leży na plecach, próbuje włożyć palce stóp do buzi, gdy leży na brzuszku, usiłuje podnosić wysoko klatkę piersiową i zamienić się tym sposobem w foczkę. I super! Dopinguj go w tych ćwiczeniach i zaproponuj coś od siebie – np. zabawę w "naleśnik". Jak ona wygląda? Połóż dziecko na kocyku i turlaj je na nim, potem zawijaj w materiał i zachęcaj do samodzielnych przewrotek. To ważne, ponieważ takie akrobacje z brzucha na plecy i z powrotem są niezbędne do nauki raczkowania i siedzenia.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów