Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Co umie Ola? (11. miesiąc)

Już jedenasty raz jesteśmy u Oli, która znów często zaczęła budzić się w nocy. Ale za to jak pięknie bawi się z siostrą!

Przypomniałam sobie, co znaczy mieć w domu niemowlę – mówi Mirella. Ola przesypiała już całe noce, ale ostatnio budziła się z krzykiem co 2–3 godziny. Pomagała tylko pierś. – Czyżby chodziło o ząbki? – zastanawia się mama. – Pojawiła się prawa górna dwójka, ale o to tyle krzyku? – pyta. Pod koniec miesiąca było już lepiej. – Wróciła moja grzeczna Ola – cieszy się Mirella.

bawi się z siostrą

Mirella uwielbia patrzeć, jak córeczki coraz częściej razem się bawią. – Agatka wymyśla zabawę, a Ola w niej uczestniczy, choć tak naprawdę nie bardzo jeszcze wie, o co chodzi! To piękny widok – rozczula się mama. Dziewczynki razem czytają książeczki, bawią się lalkami, robią im obiadki. – W tych zabawach Ola czasem mocno przeszkadza, ale Agatka jest bardzo wyrozumiała! – mówi z dumą mama.

chodzi przy meblach

Ola nie tylko pięknie już raczkuje, ale też sama chodzi przy meblach czy kanapie. – A najlepiej bawi się, gdy wędruje po mieszkaniu, pchając krzesło przed sobą. Jest wtedy przeszczęśliwa! – opowiada mama.

mówi „dać”

„Da”, „dać” – prosi Ola i wyciąga rączki dosłownie po wszystko. Pyta też: „To to?” (co to?). – I bardzo się złości, gdy czegoś nie dostaje – wzdycha Mirella. – Ale co dzień rano pięknie przesyła wszystkim całuski!

dzieli się jedzeniem

– Często zachęcam Oleńkę do próbowania nowego jedzenia. Hitem w tym miesiącu były klopsiki, placki bananowe i winogrona – mówi mama. – Ola chętnie dzieli się smakołykami, najczęściej karmiąc nimi Agatkę.

przegląda torby

Z naszej Oli rośnie prawdziwa dama, bo damskie torebki stają się powoli jej domeną. – Największą atrakcją cioć, które nas odwiedzają, są ich torebki – śmieje się Mirella. A im więcej w nich skarbów, tym fajniej!

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka, Agata Bielecka i ich mama Mirella Czuryłło-Bielecka

powrót do listy artykułów