Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Zabawy wspierające rozwój ruchu, czyli w co się bawić z maluszkiem od 6. do 12. miesiąca życia?

Po szóstym miesiącu życia rozwój motoryczny dziecka nabiera znacznie większego tempa niż w pierwszym półroczu. To moment, kiedy dziecko zaczyna samo siadać, raczkować, a wreszcie stawiać pierwsze kroki. Dobrze jest łagodnie wspierać dziecko w jego postępach, nie przyspieszając ich zbytnio.

W trzecim i czwartym kwartale życia dziecko przechodzi prawdziwą rewolucję. Dotąd niemal wyłącznie leżący bobas zaczyna się stopniowo pionizować. Chce poznawać swoje otoczenie, a bardzo ważnym miejscem staje się dla niego podłoga. Pamiętaj, aby na tym etapie rozwoju nie przyspieszać jego postępów, które odbywają się w indywidualnym dla każdego dziecka tempie, ale też nie ograniczać go np. na siłę zatrzymując w foteliku czy leżaczku. Jak zatem mądrze stymulować rozwój swojego malucha?

  • Pomóż mu ćwiczyć równomiernie obie strony ciała. Zachęcaj dziecko do przewrotów z brzuszka na plecy i odwrotnie. Kładź kolorowe zabawki najpierw z jego jednej, później z drugiej strony. Kładź malucha na brzuszku na swoich udach. W ten sposób wzmocni mięśnie grzbietu. Na tym etapie możesz też spokojnie przenieść „plac zabaw” z łóżka na podłogę. Będziesz mieć pewność, że coraz bardziej ruchliwe dziecko nie spadnie, a ono z radością odkryje nową przestrzeń.
  • Po przewrotach przychodzi czas na pełzanie i raczkowanie. To stymuluje u dziecka poczucie przestrzeni i zmysł równowagi. W tym procesie najważniejsza jest swoboda ruchu. Dziecko powinno jak najwięcej przebywać na podłodze. Aby zachęcić je do przemieszczania się, ułóż mu z ręczników lub ścierek kolorową ścieżkę i pokaż, jak powinno pokonać trasę. Gdy nabierze wprawy, możesz ułożyć na niej przeszkody, np. kilka poduszek. Taki tor przeszkód pokonujcie najpierw wspólnie, z czasem dziecko będzie próbowało  robić to samo. Możesz także zbudować mu tunel. Wykorzystaj do tego czyste kartonowe pudła. Jeżeli na końcu tunelu umieścisz ulubioną zabawkę lub usiądziesz sama, maluch z radością zacznie pełznąć w Twoją stronę.
  • Aby wspomóc umiejętność siadania, przede wszystkim niczego nie przyspieszaj. Nie podpieraj dziecka poduszkami, nawet jeżeli „już prawie siedzi”. Ono samo z czasem się tego nauczy. Możesz natomiast podać mu ręce, żeby się na nich wsparło (ale nie podciągaj go!). Żeby zachęcić do utrwalenia pozycji siedzącej, sadzaj go na swoich kolanach, pamiętając, aby dziecko miało podparte plecki i główkę. Podawaj mu zabawki, opowiadając o nich historyjki lub urządzając z ich pomocą mały teatrzyk. W ten sposób dłużej zajmie się zabawką i dłużej utrzyma kręgosłup w pionie.
  • Dziecko, które już siedzi lepiej widzi otoczenie i coraz bardziej się nim interesuje. W tym wieku maluchy uwielbiają bawić się przedmiotami codziennego użytku. Z garnka i drewnianych łyżek przygotuj mu bębenek (ale pilnuj aby nie uderzyło się tym „instrumentem”). Możecie też wspólnie wkładać i wyjmować większe naczynia z mniejszych. Do tej zabawy nadadzą się plastikowe turystyczne kubki i miseczki. Jeśli dołożysz do tego paczkę kukurydzianych chrupek, macie gotową zabawę w przesypywanie! Przy okazji pokaż też dziecku jak pozbierać chrupki, które nie trafiły do pojemnika.
  • W przyjemny sposób przećwiczycie chwyt pęsetowy, jeżeli do przezroczystych plastikowych kubeczków włożysz np. kawałki jabłka, ugotowanego ziemniaka lub marchewki. Dziecko na pewno będzie próbowało je wyciągnąć, a na końcu może zjeść swoją zdobycz!

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów