Rozwój ruchowy

Nie mogę się doczekać, aż zrobisz następny krok.

Zabawy wspierające rozwój ruchu, czyli w co się bawić z maluszkiem od 13. do 36. miesiąca życia?

Dziecko, które skończyło pierwszy rok życia samo już stoi i prawdopodobnie zaczyna samodzielnie chodzić. Jego postępy będziesz teraz obserwować z dnia na dzień. Pewnie nieraz zamarzysz, żeby choć na moment powstrzymać tę rozpędzoną karuzelę rozwoju. Prawdopodobnie będziesz teraz częściej potrzebować pomysłów na zabawy, które po prostu zajmą czymś dziecko, ale nie należy lekceważyć tych wspomagających rozwój ruchu.

Twoje roczne dziecko staje się coraz bardziej samodzielne. Do 36 miesiąca życia będzie już mówić, biegać i nawiąże pierwsze relacje z rówieśnikami. Te dwa lata to moment jeszcze bardziej intensywnego poznawania otoczenia niż do tej pory. Dziecko będzie interesować się dosłownie wszystkim. Będzie też chciało wszędzie wejść i wszystkiego samo spróbować. Pomóż mu w bezpieczny sposób rozwijać koordynację wszystkich zmysłów!

  • Wszystkie dzieci kochają bańki mydlane! Już roczny maluch z zachwytem będzie je obserwować i na pewno będzie próbował je złapać. Przy tej zabawie zadbaj jedynie o swobodę ruchu dziecka. Jeżeli bawicie się w domu, wybierz najprzestronniejsze pomieszczenie i odsuń meble (oczywiście te, które się da).
  • Teraz czas na zabawę nieśmiertelną piłką. Do zabawy z malcem wybierz miękką materiałową lub gumową piłkę. Jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi, rzucajcie lub turlajcie ją na siedząco. To ćwiczenie rozwija koordynację ręka-oko. Z dzieckiem, które pewnie chodzi, możesz już zagrać w piłkę nożną. Kopnij delikatnie piłkę w jego stronie i zachęcaj, aby oddało strzał w Twoją stronę. Znakomitym pomysłem będzie zabranie dziecka na boisko, żeby obejrzało trening jakiejś szkółki piłkarskiej. Duża szansa, że zaraz będzie chciało naśladować starsze dzieci.
  • Zadbaj także o równowagę. Do jej ćwiczenia użyj prostej równoważni, którą zrobisz kładąc na dywanie deskę o szerokości ok. 20 cm i długości przynajmniej 1m (jeżeli deska nie jest oszlifowana, nałóż dziecku buty i przenieście się z zabawą na zewnątrz). Pierwszym zadaniem niech będzie zwykłe przejście po niej bez dotykania podłoża. Później możesz nieco skomplikować sprawę – niech dziecko przejdzie po desce tyłem, na paluszkach, na piętkach, możesz też podwyższyć przyrząd kładąc na nim drugą deskę.
  • Zanim dziecko nauczy się bawić zabawkami, najpierw będzie wolało burzyć różne konstrukcje. To naturalny etap rozwoju u dzieci dwuletnich i młodszych. Zamiast się irytować, włącz się do zabawy. Zbudujcie wspólnie wieżę z poduszek, starych swetrów, miśków, klocków, plastikowych kubków, po czym pozwól dziecku ją zburzyć.
  • Naturalnym przedłużeniem poprzedniej zabawy będzie gra w kręgle. Nie musisz kupować w tym celu specjalnego zestawu. Możesz sama go zrobić z pustych plastikowych butelek po napojach lub rolek po papierowych ręcznikach. Ustaw butelki jedna blisko drugiej i pokaż dziecku, jak ma w nie trafić, najlepiej większą piłką.
  • Dzieci dwuletnie i starsze będą coraz chętniej naśladowały rodziców i starsze rodzeństwo w ich codziennych czynnościach. Dlatego może się okazać, że od swoich własnych zabawek będzie wolało użyć do zabawy prawdziwych garnków, łyżek, sitka itp.., ponieważ obserwuje jak „bawi” się nimi mama czy tata. Jeżeli masz w kuchni sprzęty, których już nie używasz, np. drewniane łyżki, plastikowe miski, podaruj je swojemu dziecku i wspólnie „ugotujcie” coś z ich pomocą. Zobaczysz, że będzie zachwycone!

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

powrót do listy artykułów