Rozwój poznawczy

Nie mogę się doczekać, aż rozpoznasz wszystkich bliskich.

Co umie Ola? (12. miesiąc)

Od 12 miesięcy spotykamy się z Olą, która z małej dzidzi wyrosła na całkiem dużą dziewczynkę. Jaki jest bilans?

Początek miesiąca był trudny, bo odstawiałam Olę od piersi – mówi Mirella. Udało się. – Mała była dzielna, choć kilka nocy było trudnych. Przytulałyśmy się, dawałyśmy sobie buziaki, to już za nami– opowiada. Poza tym Ola dużo mówi, choć póki co po swojemu. Zamiast „kocham cię” wychodzi jej „koko ci”. – To najpiękniejsze, co usłyszałam w tym roku – wzrusza się mama.

chodzi za rączkę

– Prawie od początku Ola była małym leniuszkiem: niby szybko zaczęła trzymać główkę, przekręcała się, ale późno sama usiadła czy zaczęła raczkować – podsumowuje Mirella. Mimo roczku jeszcze samodzielnie nie chodzi, ale wędruje po mieszkaniu przy pchaczu, meblach, trzymana za rączki. – I wszędzie się wdrapuje, a nawet wchodzi do wózka dla lalek i czeka na Agatkę, żeby woziła ją po domu! – relacjonuje mama.

umie się uczesać

Ale nie tylko… – Jak przystało na małą księżniczkę, zakłada sobie na główkę opaskę-koronę, wie, po co są spinki i gumki – mówi mama. Gdy znajdzie u Agatki torebkę, od razu zawiesza ją sobie na szyi. Taka z niej dama!

bawi się z siostrą

Pięknie bawi się sama, ale lubi też zabawę z siostrą, np. w dom: dzielnie otwiera buzię, gdy Agatka daje jej zupę ugotowaną na niby. – Buntuje się zaś przy zabawie w przedszkolne leżakowanie – śmieje się Mirella.

czyta książeczki

Przekręca kartki błyskawicznie. Im szybciej, tym lepiej. – Zna zwierzątka i pokazuje je: kotek „miau”, krówka „muu”, kląska na konika, a na pieska mówi: „hau-hau” i zmienia głos, jakby warczała – opowiada mama.

jest samodzielna

Ola umie już wdrapać się na kanapę, a nawet próbuje… sama zakładać skarpetki i buty. Wie też, które rzeczy do kogo należą i potrafi podać to, o co się ją prosi. – To niesamowite, ile wie taki maluch! – zachwyca się Mirella.

Więcej artykułów na temat rozwoju dziecka znajdziesz na Enfamil.pl

Tekst: Aleksandra Sobieraj
Zdjęcia: Michał Dembiński
Na zdjęciach: Ola Bielecka, Agata Bielecka i ich mama Mirella Czuryłło-Bielecka

powrót do listy artykułów