Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Co może oznaczać płacz dziecka?

Płacz to pierwszy „język” dziecka, którym maluszek porozumiewa się z otoczeniem i informuje je o swoich potrzebach. Podpowiadamy, jak go zrozumieć.

Twoje dziecko płacze, a Ty nie wiesz dlaczego? Poznaj 6 najczęstszych przyczyn płaczu niemowlęcia i dowiedz się, co zrobić, by uspokoić maluszka.

6 powodów, dla których Twoje dziecko płacze

1. Pusty brzuszek. Gdy maluch odczuwa głód, chce go jak najszybciej zaspokoić, a najlepszym sposobem na to jest poinformowanie o tym fakcie mamy. Jeśli więc brzdąc płacze i wkłada piąstki do buzi, przystaw go do piersi albo podaj mu butelkę. Jeśli maluszek zacznie z apetytem jeść, oznacza to, że trafnie odgadłaś sygnały, które Ci wysyłał.

2. Kolka. To jedna z najczęstszych przyczyn płaczu u noworodków i niemowląt do ok. 4 miesiąca życia. Płacz wywołany kolka rozpoznasz bez trudu, bo razem z innymi objawami tej dolegliwości tworzy bardzo charakterystyczny zespół zachowań dziecka. Maluszek głośno płacze, a momentami nawet krzyczy, do tego pręży całe ciałko, zaciska piąstki i ma twardy brzuszek. Aby przynieść ulgę dziecku, możesz wykonać delikatny masaż brzuszka, przyłożyć do niego ciepły termofor lub podać maluszkowi herbatkę z kopry włoskiego. Warto także sięgnąć po skuteczny środek przeciw kolkom, taki jak Espumisan®, którego substancja czynna – symetykon – zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym i powoduje ich pękanie. Dzięki temu uwolnione gazy są usuwane z jelit, a przykre dolegliwości mijają.

3. Mokra pieluszka. Zimna i mokra pieluszka dotykająca skóry to nic przyjemnego, dlatego maluszek reaguje płaczem na taki dyskomfort. Gdy brzdąc płacze, koniecznie sprawdź więc, czy nie powinnaś mienić mu pieluszki.

4. Ząbkowanie. Gdy brzdąc ma już ok. 4 miesięcy, jest marudny, płacze, nie chce jeść, ślini się i ciągle wkłada do buzi jakieś przedmioty lub własne raczki, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze w buzi malucha niedługo pojawi się pierwszy ząbek. Ząbkowanie może być przyczyną sporego dyskomfortu u dziecka. Aby go zmniejszyć, możesz podać mu do gryzienia schłodzony w lodówce gryzaczek lub posmarować dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie, który kupisz w aptece bez recepty.

5. Złe samopoczucie. Niemowlę tak jak każdy człowiek może mieć po prostu gorszy dzień lub źle się czuć. Przede wszystkim sprawdź, czy temperatura ciała dziecka nie jest podwyższona, oraz czy nie występują objawy choroby lub przeziębienia takie jak np. katar, kaszel czy biegunka. Jeśli nic nie wskazuje na chorobę, po prostu przytul brzdąca, bo w czułych ramionach mamy zły humor znika szybciej.

6. Nuda lub tęsknota. Niemowlę z każdym dniem jest coraz bardziej ciekawe świat i chce oglądać go z różnych perspektyw, tymczasem leżąc w łóżeczku, może co najwyżej pooglądać… sufit. Dlatego gdy maluszek zaczyna się nudzić albo po prostu tęskni za Twoją obecnością, zaczyna płakać, by Cię przywołać. Jeśli zaraz po tym, gdy weźmiesz go na ręce, przestaje płakać, oznacza to, że po prostu potrzebowało trochę więcej Twojej uwagi.