Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Co robić, gdy dziecko ma biegunkę?

Kupka Twojego dziecka jest znacznie bardziej wodnista niż zwykle i pojawia się częściej? To może być biegunka. Poznaj najczęstsze przyczyny tej dolegliwości i dowiedz się, jak pomóc maluchowi, który ma biegunkę.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, z którą choć raz spotka się każdy rodzic. Warto przygotować się na tę sytuację i zawczasu sprawdzić, jakie mogą być przyczyny rozwolnienia u maluchów oraz co zrobić, by jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Biegunka u dziecka może być spowodowana różnymi czynnikami, m.in.:

 • zatruciem pokarmowym – dlatego zawsze dbaj o to, by posiłki podawane dziecku były świeże i przechowywane w odpowiednich warunkach. Uważaj też na jedzenie z nieznanego źródła, np. podczas wyjazdu, zwłaszcza do egzotycznych krajów.
 • infekcjami przewodu pokarmowego – czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, salmonelloza, rotawirusy, lamblioza to choroby, w trakcie których może wystąpić biegunka. Na część z nich (np. rotawirusy) możesz zaszczepić swoją pociechę i na pewno warto to zrobić. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i wizyt u pediatry. Pamiętaj też o higienę przygotowywania posiłków dla dziecka i myciu rąk po wyjściu z toalety czy przyjściu z dworu do domu lub zabawie ze zwierzętami.
 • innymi infekcjami – biegunka może towarzyszyć także infekcjom niezwiązanym z układem pokarmowym, np. zapalenia ucha środkowego czy w ostrym zapaleniu dróg moczowych.
 • ząbkowaniem – pojawianiu się pierwszych ząbków może towarzyszyć szereg nieprzyjemnych objawów takich jak ból dziąseł, rozdrażnienie, gorączka, brak apetytu, a nawet biegunka.
 • alergiami lub nietolerancją pokarmową – jeśli biegunka pojawia się u maluszka zawsze po podaniu określonych produktów, warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia alergii lub nietolerancji pokarmowej (np. na laktozę czy gluten).
 • przyjmowanymi lekami – niektóre leki (nawet te dostępne bez recepty), a także suplementy diety mogą wywoływać różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. kolki lub biegunki.

5 rzeczy, które powinnaś robić, gdy dziecko ma biegunkę

Ponieważ najczęściej trudno nam samym rozpoznać przyczyny biegunki, najlepiej od razu skonsultować się z pediatrą, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Lekarz zdiagnozuje źródło problemu i zaleci odpowiednie postępowanie. Nie oznacza to jednak, że musisz siedzieć z założonymi rękami, ba nawet nie powinnaś! W tym czasie opieka nad maleństwem jest równie ważna jak odpowiednie leczenie. Co zatem robić?

 1. 1. Nawadniaj. W przypadku biegunki, podobnie jak przy wymiotach, bardzo łatwo o odwodnienie małego organizmu. Aby do tego nie dopuścić, pamiętaj, by często podawać maluchowi płyny. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj brzdąca częściej niż zwykle, dopajaj też dziecko wodą lub elektrolitami przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych.
 2. 2. Zmień dietę. Posiłki dziecka, które ma kłopoty z brzuszkiem, powinny być delikatne i lekko strawne. Dobrym daniem dla chorego malucha będzie popularna marchwianka lub banany. Te produkty działają na jelita „ściągająco” i pomagają układowi pokarmowemu w lepszej pracy. Jeśli masz podejrzenie, że przyczyną biegunki może być jakiś produkt z diety dziecka, postaraj się odstawić go na jakiś czas, by sprawdzić, czy objawy miną (w przypadku mleka następnego wypróbuj inną mieszankę).
 3. 3. Podawaj probiotyki. To dobre bakterie, które regulują pracę układu pokarmowego, a tym samym pozwalają mu szybciej dojść do siebie.
 4. 4. Eliminuj dodatkowe objawy. Zdarza się, że biegunce u dziecka towarzyszą wzdęcia lub bolesne kolki. Te objawy możesz na szczęście szybko wyeliminować, podając dziecku Espumisan w kroplach. Zawiera on symetykon, który skutecznie likwiduje kolki niemowlęce, rozbijając i rozpraszając gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym. Co więcej, symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, dlatego możesz bez obaw stosować go z innymi lekami, które np. zaleci pediatra.
 5. 5. Dbaj o skórę. Pupa maluszka, który ma biegunkę, jest częściej niż zwykle narażona na kontakt z drażniącymi substancjami, tak kupka, dlatego powinnaś zadbać o szczególną higienę tej części ciała Twojej pociechy. Po każdym wypróżnieniu dokładnie myj pupę dziecka i zakładaj czystą pieluszkę. Okolice pośladków warto też posmarować specjalnym kremem na odparzenia, aby zapobiec powstaniu bolesnych uszkodzeń i nadżerek.