Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Wymioty u dziecka zawsze budzą niepokój rodziców. Co w takiej sytuacji zrobić i jak pomóc maluszkowi?

Wymioty to dość częsta przypadłość u niemowląt i małych dzieci, a ich przyczyny mogą być bardzo różne: od prostego zatrucia aż po całkiem poważne choroby. Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje? Przede wszystkim najpierw należy upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wymiotami.

Wymioty a ulewanie

Czasem początkującym rodzicom zdarza się pomylić wymioty z ulewaniem. Jak je odróżnić? W obu przypadkach mamy wprawdzie do czynienia z cofaniem się treści żołądka do przewodu pokarmowego, a następnie jamy ustnej i dalej – na zewnątrz, jednak jeśli mamy do czynienia z torsjami treść pokarmowa zostaje wyrzucona gwałtownie, w dużej ilości i pod ciśnieniem, czyli znacznie bardziej dynamicznie niż podczas ulewania. Należy pamiętać, że ulewanie, w przeciwieństwie do wymiotów, jest naturalnym objawem fizjologicznym u noworodków i może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego.

Powody wymiotów i sposoby radzenia sobie

Przyczyną torsji u dziecka może m.in.:

 • przekarmianie – może wydać Ci się to zaskakujące, ale przejedzenie również może być przyczyną wymiotów. Upewnij się więc, że maluch otrzymuje porcje posiłków dostosowanego do jego potrzeb i objętości małego brzuszka.
 • grypa żołądkowa – czyli infekcja bakteryjna lub wirusowa, której poza wymiotami może towarzyszyć biegunka, ból brzucha, zmniejszone łaknienie czy gorączka. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u pediatry i być może podanie odpowiednich leków.
 • alergia pokarmowa – w tym wypadku wymioty występują zawsze po konkretnym produkcie. Wymiotom mogą towarzyszyć także silne kolki lub inne objawy takie jak wysypka czy gorączka. Kolki pomoże Ci złagodzić środek z symetykonem, na przykład Espumisan w postaci kropelek. Jednak najważniejsze tak naprawdę jest wyeliminowanie alergenu z diety brzdąca. Nigdy nie rób tego jednak na własną rękę, le skonsultuj się z lekarzem, który ułoży odpowiedni jadłospis dla maluszka.
 • zatrucie pokarmowe – wtedy wymiotom towarzyszy zazwyczaj ból brzucha, gorączka, utrata apetytu, a czasem także podwyższona temperatura ciała. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z pediatrą, który ustali przyczynę zatrucia i zaleci odpowiednie postępowanie.
 • zapalenie wyrostka robaczkowego – wtedy wymiotom towarzyszy silny ból podbrzusza po prawej stronie. Jeśli masz podejrzenie, że wymioty torsie są spowodowane zapaleniem wyrostka, nie czekaj, natychmiast dzwoń po karetkę.
 • wstrząs mózgu – jeśli dziecko uderzyło się w głowę, a po kilku tygodniach pojawiły się u niego torsje, może to świadczyć o wstrząśnieniu mózgu. W takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania dalszych badań diagnostycznych.
 • stres – jeśli w ostatnim czasie brzdąc był narażony na silny stres (nowa opiekunka, zmiana żłobka czy przedszkola), wymioty mogą być reakcją na zdenerwowanie. Wtedy warto poświęcić malcowi więcej uwagi, otoczyć szczególną opieką i dać poczucie, że jest kochanym, a w razie potrzeby – skorzystać z pomocy psychologa.

Jak pomóc dziecku, gdy wymiotuje?

 • Nie dopuść do zadławienia. Dziecko, szczególnie to, które jeszcze samodzielnie nie siedzi, może zadławić się pokarmem wracającym z żołądka, dlatego zadbaj o to, by przy chorym dziecku zawsze ktoś czuwał, a kładąc malca do łóżeczka, połóż go na boku i zabezpiecz tak, by nie mógł odwrócić się na plecy (np. kładąc zwinięta poduszkę za jego plecki).
 • Zapewnij komfort. Gdy dziecko wymiotuje, przytrzymuj jego główkę za czoło, a drugą ręką obejmij je w pasie i pochyl do przodu tak, by treść z żołądka mogła łatwiej wydostać się na zewnątrz.
 • Dbaj o higienę. Ponieważ zwracany pokarm jest już w części przetrawiony, zawiera więc resztki kwasów żołądkowych, może podrażniać śluzówkę w buzi dziecka oraz delikatną skórę wokół ust. Dlatego za każdym razem, gdy dziecko zwymiotuje, przemyj jego twarz czystą wodą i – jeśli brzdąc już potrafi – pozwól wypłukać jamę ustną.
 • Nie dopuść do odwodnienia. Wymioty wraz z wodą usuwają z organizmu cenne elektrolity, dlatego nie trudno o odwodnienie. Dbaj o to, by co jakiś czas podawać dziecku coś do picia, np. czystą wodę lub specjalny suplement diety z elektrolitami, który kupisz w aptece bez recepty.