Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Dlaczego dziecko boli brzuszek?

Przyczyn bólu brzuszka u niemowląt i małych dzieci może być wiele. Poznaj 7 najczęstszych powodów oraz dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.

Ból brzucha to jedna z najpopularniejszych dolegliwości wśród niemowląt i małych dzieci. Sposób radzenia sobie z problemem zależy oczywiście od jego przyczyny, dlatego zanim zaczniesz działać na własną rękę, ustal, co powoduje dolegliwości. Aby Ci to ułatwić, prezentujemy listę 7 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci, ich objawy oraz sposoby radzenia sobie z nim.

Najczęstsze przyczyny bólu brzuszka u dziecka

1. Kolka. To zmora prawie wszystkich świeżo upieczonych rodziców. Ból powodują pęcherzyki powietrza, które gromadzą się w jelitach malucha, dlatego właśnie brzuszek dziecka twardy i napięty, a brzdąc – niespokojny, rozdrażniony i płaczliwy. Kolki wprawdzie przechodzą samoistnie – u jednych dzieci wcześniej, u innych nieco później – jednak nie ma sensu, by maluch cierpiał. Nieprzyjemne dolegliwości możesz złagodzić, robiąc masaż brzuszka lub podając dziecku Espumisan w kroplach, który dzięki substancji czynnej – symetykonowi – skutecznie rozbija pęcherzyki powietrza. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit, a brzuszek przestaje boleć.

2. Zatrucie pokarmowe. Często towarzyszą mu wymioty lub biegunka, a także podwyższona temperatura ciała. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów u dziecka, najlepiej skonsultuj się z pediatrą. Nigdy bowiem nie wiadomo, co spowodowało zatrucie, a na własną rękę lepiej nie podawać brzdącowi żadnych leków.

3. Nietolerancja lub alergia pokarmowa. Jeśli ból brzuszka pojawia się u dziecka po zjedzeniu konkretnych produktów, można podejrzewać, że brzdąc cierpi na nietolerancję lub alergię pokarmową. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę przyczynę, powinnaś zapisać dziecko na wizytę do pediatry, który zrobi z Tobą dokładny wywiad oraz zleci odpowiednie badania i testy alergiczne. Jeśli diagnoza się potwierdzi, remedium na dolegliwości ze strony układu pokarmowego będzie wykluczenie danego produktu lub grup produktów z diety malucha. Wtedy warto skorzystać z konsultacji dietetyka, który pomoże Ci ułożyć menu malucha tak, aby nie zabrakło w nim składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

4. Zapalenie dróg moczowych. Często daje niespecyficzne objawy, takie jak właśnie ból brzucha (w dolnej części, bliżej pęcherza moczowego), gorączka, rozdrażnienie czy brak apetytu. Nieco starsze brzdące mogą skarżyć się na pieczenie podczas oddawania moczu i konieczność częstszego odwiedzania toalety. Mocz dziecka może mieć wtedy zmienioną barwę (np. bardzo ciemną, wpadającą w pomarańczowy odcień) oraz intensywny, nieprzyjemny zapach. Co wtedy zrobić? Koniecznie należy iść z dzieckiem do lekarza, sama bowiem nie jesteś w stanie rozpoznać przyczyny zapalenia. Pediatra zleci odpowiednie badania, postawi diagnozę i przedstawi plan leczenia.

5. Stres. Już noworodek doskonale wyczuwa emocje najbliższych – Twoje i swojego taty. Jeśli w domu panuje nieprzyjemna, napięta atmosfera, brzdąc szybko to wyłapie, co może odbić się na jego zdrowiu i objawiać właśnie bólem brzuszka. Stresującą sytuacją dla dziecka z pewnością jest długie rozstanie z mamą lub tatą, czasem zmiana miejsca zamieszkania, utrata ukochanej zabawki czy przerażająca bajka. W takiej sytuacji zastanów się, co mogło wywołać tak silne emocje u Twojego dziecka, i spróbuj wyeliminować źródło problemu, jednocześnie będąc przy dziecku i zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa.

6. Zaparcia. Jeśli maluszek rzadko się wypróżnia, ból brzuszka może być spowodowany zaparciami, czyli zalegającymi w jelitach pozostałościami strawionego pokarmu. Aby pozbyć się problemu, czasem wystarczy tylko zmiana diety na bardziej lekkostrawną czy zawierającą więcej błonnika, a u starszych brzdąców – zwiększenie dawki codziennej aktywności fizycznej. Jeśli jednak zaparcia nie ustępują i maluch nadal ma problemy z wypróżnianiem, zasięgnij porady pediatry.

7. Zapalenie wyrostka. Czasem zaczyna się niewinnie – od lekko podwyższonej temperatury i niewielkiego bólu brzucha w okolicy pępka, jednak z zapaleniem wyrostka nie ma żartów. Wraz z rozwojem zapalenia, ból przenosi się w dolną, prawą część brzucha i staje coraz bardziej intensywny. Do objawów mogą dołączyć także wymioty, biegunka, wzdęcia czy brak apetytu. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka zapalenie wyrostka, natychmiast zgłoś się do lekarza. Wyrostek może pęknąć 24–72 godzin od wystąpienia objawów, a wtedy może dojść do zapalenia otrzewnej i poważnych komplikacji.