Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Dlaczego dziecko ulewa i jak poradzić sobie z tym problemem?

Martwisz się, bo Twoje dziecko ulewa? Podpowiadamy, jakie mogą być tego przyczyny i co zrobić, by temu zapobiec.

Ulewanie zdarza się praktycznie każdemu niemowlęciu. Co to takiego? Po prostu cofanie się połkniętego pokarmu z powrotem do buzi. Choć nie jest niebezpieczne, może być dla dziecka nieprzyjemne, dlatego warto wiedzieć, jak temu zapobiec.

Przyczyny ulewania

Dlaczego dziecko ulewa? Oto kilka możliwych przyczyn:

  • Alergia pokarmowa na mleko. Jeśli maluch ulewa po każdym karmieniu, a do tego ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzuszka czy bardzo częste i bardzo bolesne kolki, na które nie działają żadne środki) lub inne objawy takie jak wysypka, skonsultuj się z pediatrą w celu sprawdzenia, czy maluszek nie ma alergii na mleko lub nietolerancji laktozy.
  • Przekarmienie. Upewnij się, czy Twoja pociecha… nie je za dużo. Jeśli maluszek ssie bardzo łapczywie lub Ty w obawie przed tym, by brzdąc nie był głodny, co chwilę przystawiasz go do piersi, może okazać się, że dziecko połyka więcej pokarmu, niż może pomieścić jego mały brzuszek.
  • Nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia. Dbaj o to, by podczas posiłku, główka dziecka nie była niżej niż reszta ciała.
  • Zbyt wczesne rozszerzanie diety. Dietę niemowlęcia możesz zacząć rozszerzać od ok. 4. miesiąca życia. Pamiętaj, by robić to stopniowo i najpierw wprowadzać do menu maluszka pojedyncze produkty zgodnie z aktualnym schematem rozszerzania diety niemowląt.
  • Stres. Przyczyną ulewania może być też napięcie, które towarzyszy tej sytuacji. Pamiętaj, że niemowlę doskonale wyczuwa Twoje emocje, jeśli więc pora karmienia generuje u Ciebie stres, maluszek też będzie się denerwował. Staraj się zrelaksować i zadbać o to, by karmienie przebiegało w miłej atmosferze i by w tym czasie nikt Wam nie przeszkadzał.

Co zrobić, gdy dziecko ulewa?

1. Zadbaj o prawidłowe ułożenie maluszka. Podczas karmienia ciało dziecka powinno być ułożone mniej więcej pod kątem 30 stopni, a główka – znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała.

2. Nie zapomnij o odbiciu. Po karmieniu nie kładź maluszka od razu do łóżeczka, ale noś go na rękach w pozycji pionowej, przytrzymując główkę, i zaczekaj, aż mu się odbije. Możesz też delikatnie poklepywać brzdąca po pleckach.

3. Stosuj odpowiednią technikę karmienia. Zwracaj uwagę na to, czy dziecko podczas ssania nie połyka powietrza, które może powodować nie tylko ulewanie, lecz także kolki.

4. Sprawdź otwór w smoczku. Jeśli karmisz butelką, sprawdź, czy otwór w smoczku nie jest zbyt duży i nie wylatuje przez niego zbyt wiele pokarmu. Wtedy maluszek łyka więcej mleka na raz, przez co może zjadać więcej, niż potrzebuje.

5. Zmień mieszankę na gęściejszą. Jeśli ulewanie jest bardzo uciążliwe i powtarza się często, możesz spróbować podać dziecku inną mieszankę. Gęściejszy pokarm będzie trudniej cofał się z żołądka, co może zmniejszyć częstotliwość ulewania.