Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

Jak powinna wyglądać kupka zdrowego niemowlaka?

Choć brudną pieluszkę najchętniej od razu wyrzuciłabyś do kosza, to czasem warto przyjrzeć się jej zawartości, bo ona może wiele powiedzieć Ci o zdrowiu Twojego dziecka.

Kolor, zapach i wygląd kupki niemowlęcia wbrew pozorom nie są bez znaczenia, a pieluszkowa „niespodzianka” może być pomocna we wczesnym wykryciu chorób niebezpiecznych dla zdrowia dziecka. Jak wygląda kupka zdrowego dziecka i co powinno skłonić Cię do wizyty u pediatry?

Kupka zdrowego niemowlaka

Wbrew temu, co może Ci się wydawać, kupka niemowlęcia zmienia się wraz z tym, jak dziecko dorasta. Pierwsza kupka maluszka to tzw. smółka. Jak sama nazwa wskazuje, ma kolor zbliżony do czarnego, a to z powodu beztlenowej przemiany żółci. Może zawierać pozostałości wód płodowych, złuszczony nabłonek skóry dziecka, śluz oraz inne substancje pochodzące np. z rozwijających się narządów. Nie przeraź się jej wyglądem ani ilością – to absolutnie normalne. Wkrótce potem, gdy zaczniesz karmić piersią, pojawią się tzw. stolce przejściowe. Najczęściej są one wodniste, czasem spienione, co jest spowodowane zawartością siary w mleku mamy oraz fermentacją laktozy w jelitach dziecka. Kolejne kupki maluszka karmionego naturalnie zazwyczaj są żółtawe i mają dość luźną konsystencję. Możesz dostrzec w niej małe grudki lub śluz, ale to nie jest powód do niepokoju. Jeśli brzdąc jest karmiony mlekiem następnym, jego stolce mają kolor podobny do kupek dziecka karmionego piersią, ale ich konsystencja jest bardziej zwarta.

Kupka niemowlęcia – kiedy do lekarza?

Czasem zawartość pieluszki dziecka odbiega od tego, co zwykło się przyjmować za normę. Jakich „niespodzianek” możesz się spodziewać? Kupka maluszka może zmienić zabarwienie na zielone, jeśli brzdąc otrzymuje żelazo (może ono być zawarte np. w mleku modyfikowanym). Wtedy nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak stolcom w takim kolorze towarzyszą inne objawy, jak np. wzdęty i twardy brzuszek czy szybka utrata wagi w krótkim czasie, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli kupka maluszka jest znacznie bardziej wodnista niż zazwyczaj, a przy tym pojawia się bardzo często, być może macie do czynienia z biegunką. Ponieważ samemu trudno zdiagnozować jej przyczyny, najlepiej od razu umówić się na konsultację u pediatry. Przeciwieństwem biegunki są zatwardzenia – przypadłość nie tylko dorosłych, lecz również dzieci. Kupka jest wtedy twarda i zbita, może też pojawiać się rzadziej niż zwykle. Przyczyną może być niewłaściwa dieta, zwróć więc uwagę na to, co podajesz maluchowi do jedzenia. Jeśli po zmianie diety problem nie znika, zasięgnij porady specjalisty. Zawartość pieluszki brzdąca może mieć też kolor czarny. O ile nie jest to tzw. smółka, czyli pierwsza kupka, a w ostatnim czasie maluch nie jadł barwiących produktów, takich jak jagody czy buraczki, koniecznie bacznie się jej przyjrzyj. Jeśli zauważysz w niej ślady śluzu, krwi lub ropy, poinformuj o tym lekarza. Wszystkim problemom z wypróżnianiem, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, mogą towarzyszyć inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak np. wzdęcia i bolesne kolki. Z nimi na szczęście możesz szybko się rozprawić, podając brzdącowi preparat zawierający symetykon, jak np. Espumisan w kroplach. Ta powierzchniowo czynna substancja zmniejsza napięcie pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.