Zdrowy brzuszek – radosny maluszek

Chcesz, aby brzuszek Twojego dziecka zawsze był zdrowy, a maluszek szczęśliwy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z najczęstszymi problemami z układem pokarmowym dziecka.

6 najczęstszych przyczyn kolki

Twoje dziecko ma kolkę? Sprawdź, co może być przyczyną tej dolegliwości.

Codziennie wieczorem powtarza się ten sam scenariusz: maluch płaszcze, podkurcza nóżki, pręży się i zaciska piąstki? To może być kolka. Zapobieganie tej dolegliwości i łagodzenie jej objawów jest o tyle trudne, że przyczyn pojawiania się kolki może być wiele. Oto najczęstsze z nich.

Kolka może być spowodowana przez…

  • …niewłaściwą dietę karmiącej mamy. To, co jesz, pośrednio przez Twój pokarm trafia także do brzuszka Twojej pociechy. Jeśli więc Twoja dieta obfituje we wzdymające produkty, takie jak kapusta, groch czy fasola, może być to przyczyną dolegliwości jelitowych u maluszka.
  • …mleko następne. Mieszanki mleko zastępcze mają różny skład, który nie zawsze jest dobrze tolerowany przez dziecko. Jeśli masz podejrzenia, że to właśnie mleko modyfikowane powoduje problemy z małym brzuszkiem, spróbuj sięgnąć po produkt innej marki.
  • …nietolerancję laktozy. Niektóre dzieci mają wrodzoną nietolerancję laktozy, co oznacza, że nie wytwarzają wystarczającej ilości enzymu trawiennego laktazy, która rozkłada cukier mleczny. Aby zdiagnozować nietolerancję laktozy, powinnaś zgłosić się do pediatry, który zaleci dalsze postępowanie i odpowiednie badania.
  • …nieodpowiedni sposób karmienia. Zwróć uwagę, czy ssąc pierś lub butelkę, poza pokarmem Twoja pociecha nie połyka także powietrza. Pęcherzyki powietrza dostające się do jelit mogą być przyczyną bolesnych kolek.
  • …stres. Negatywne emocje, zarówno dziecka, jak i Twoje, mogą generować u dziecka napięcie, które z kolei może być przyczyną zaburzeń trawienia, a także kolek.
  • …niedojrzałość układu pokarmowego. Ta przyczyna może dotyczyć zwłaszcza wcześniaków. Dolegliwości miną, gdy tylko żołądek i jelita maluszka nauczą się harmonijnie ze sobą współpracować i szybko trawić pokarm.