Właśnie dowiedziałaś się,
że zostaniesz mamą. Gratulacje!

Teraz rozpoczyna się jedna z najpiękniejszych przygód
w Twoim życiu. Przed Tobą 9 miesięcy oczekiwania, przygotowań
i radości z tego, że każdy dzień przybliża Cię do tego wspaniałego
momentu, kiedy wreszcie będziesz mogła zobaczyć swoje maleństwo.

Wykorzystaj dobrze ten czas, bo już teraz masz wpływ na to,
jak będzie rozwijało się Twoje dziecko. Czytaj nasze porady,
bierz udział w video chatach z ekspertami oraz konkursach
i jak najlepiej przygotuj się do przyjęcia nowego członka
Twojej rodziny.

RGD:86033/PL

Quiz

Jak rozwija się dziecko w Twoim brzuchu?

Rozwój dziecka to fascynujący proces. Z połączenia dwóch maleńkich komórek rozwija się mały człowiek, który w pierwszym miesiącu życia nie jest większy niż ziarenko maku! Co dzieje się w Twoim brzuchu podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy wiesz, jak przebiega rozwój płodowy człowieka.

1. Kiedy dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej, która daje początek ośrodkowemu układowi nerwowemu dziecka?

2. Kiedy zostaje określony genotyp dziecka warunkujący takie cechy jak np. płeć, kolor oczu i włosów?

3. Kiedy możesz usłyszeć po raz pierwszy bicie serca dziecka?

4. Kiedy pojawia się u dziecka odruch ssania?

5. Kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka?

6. Kiedy, na podstawie badania USG, z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać płeć dziecka?

7. Kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać głos mamy?

8. Zmysły dziecka

9. Kiedy większość układów w organizmie dziecka jest już prawie w pełni wykształcona?

10. Kiedy otwierają się powieki dziecka i zaczyna ono mrugać?

Wiedza to siła – nie zapominaj o tym! O rozwoju dziecka przed narodzinami warto wiedzieć jak najwięcej. Dlaczego? Bo już w ciąży możesz wpływać na zdrowie swojej pociechy i stymulować jej rozwój, np. mówiąc do niej, śpiewając jej kołysanki czy opowiadając bajki. Pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są kluczowe dla prawidłowego rozwoju wielu narządów, a zwłaszcza mózgu i układu nerwowego. Do ok. 4 tygodnia od zapłodnienia dochodzi bowiem do zamknięcia tzw. cewy nerwowej, z której wykształca się później cały ośrodkowy układ nerwowy. Jej nieprawidłowej zamknięcie może prowadzić do powstania nieodwracalnych wad wrodzonych takich jak np. bezmózgowie, przepukliny oponowe, przepukliny oponowo-rdzeniowe. Na szczęście można im zapobiec, przyjmując kwas foliowy już na etapie planowania potomstwa, co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem Warto sięgnąć po preparat, który jest przeznaczony dla przyszłych mam tak jak Folik i poza folianami zawiera także inne składniki, które trudno uzupełnić nawet zbilansowaną i zdrową dietę, jak np. jod i kwas tłuszczowy DHA.

Jest nieźle, ale może jeszcze być lepiej! O rozwoju dziecka przed narodzinami wiesz naprawdę sporo. To bardzo dobrze, bo już w ciąży możesz wpływać na zdrowie swojej pociechy i stymulować jej rozwój, np. mówiąc do niej, śpiewając jej kołysanki czy opowiadając bajki. Pamiętaj, że pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są kluczowe dla prawidłowego rozwoju wielu narządów, a zwłaszcza mózgu i układu nerwowego. Do ok. 4 tygodnia od zapłodnienia dochodzi bowiem do zamknięcia tzw. cewy nerwowej, z której wykształca się później cały ośrodkowy układ nerwowy. Jej nieprawidłowej zamknięcie może prowadzić do powstania nieodwracalnych wad wrodzonych takich jak np. bezmózgowie, przepukliny oponowe, przepukliny oponowo-rdzeniowe. Na szczęście można im zapobiec, przyjmując kwas foliowy już na etapie planowania potomstwa, co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem Warto sięgnąć po preparat, który jest przeznaczony dla przyszłych mam tak jak Folik i poza folianami zawiera także inne składniki, które trudno uzupełnić nawet zbilansowaną i zdrową dietę, jak np. jod i kwas tłuszczowy DHA.

Brawo! O rozwoju dziecka przed narodzinami wiesz chyba wszystko. To bardzo dobrze, bo już w ciąży możesz wpływać na zdrowie swojej pociechy i stymulować jej rozwój, np. mówiąc do niej, śpiewając jej kołysanki czy opowiadając bajki. Doskonale wiesz również, że pierwsze tygodnie po zapłodnieniu są kluczowe dla prawidłowego rozwoju wielu narządów, a zwłaszcza mózgu i układu nerwowego. Do ok. 4 tygodnia od zapłodnienia dochodzi bowiem do zamknięcia tzw. cewy nerwowej, z której wykształca się później cały ośrodkowy układ nerwowy. Jej nieprawidłowej zamknięcie może prowadzić do powstania nieodwracalnych wad wrodzonych takich jak np. bezmózgowie, przepukliny oponowe, przepukliny oponowo-rdzeniowe. Na szczęście można im zapobiec, przyjmując kwas foliowy już na etapie planowania potomstwa, co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem Warto sięgnąć po preparat, który jest przeznaczony dla przyszłych mam tak jak Folik i poza folianami zawiera także inne składniki, które trudno uzupełnić nawet zbilansowaną i zdrową dietę, jak np. jod i kwas tłuszczowy DHA.