Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak wychować kreatywne dziecko?

To wcale nie takie trudne! Sprawdź, co robić, by Twój maluch wyrósł na pełnego innowacyjnych pomysłów młodego człowieka.

Kreatywność to jedna z cech, która święci triumfy we współczesnym świecie. Jest pożądana nie tylko przez pracodawców, lecz także już w szkole – cenią ją bowiem nauczyciele, wychowawcy, a także – nie ma co ukrywać – my, rodzice. Bo kto nie chciałby mieć w domu kreatywnego dziecka, które na każdy problem znajdzie rozwiązanie? Mamy dobrą wiadomość – kreatywność można rozbudzić w dziecku, odpowiednio je wychowując. Co zatem robić?

6 przykazań rodzica kreatywnego dziecka

1. Pozwól eksperymentować.
Co się stanie, gdy mocno wstrząśniemy butelką gazowanej wody, a potem szybko ją odkręcimy? Co będzie, gdy do szklanki wody, wlejemy olej? I jak to możliwe, że para buchająca z czajnika, przezroczysty płyn w szklance i kostki wyjęte prosto z zamrażarki to ta sama substancja? Na te wszystkie pytania możesz oczywiście odpowiedzieć dziecku, wyjaśniając poszczególne zjawiska fizyczne, ale możesz także zadbać o to, by brzdąc sam je zbadał. Przygotujcie w domu proste eksperymenty, które pokażą maluchowi, jak działają prawa rządzące światem. Możecie też uczyć się przez zabawę. Zbudujcie razem „Mój pierwszy domek” LEGO® DUPLO® i sprawdźcie, czy maluch razem z ludzikami DUPLO potrafi wykonać samodzielnie wszystkie codzienne czynności, takie jak mycie ząbków czy posłanie łóżka.

2. Przygotuj się na to, że będzie bałagan i hałas.
Jeśli uwielbiasz ciszę i spokój, a Twoim ideałem dziecka jest malec, który grzecznie siedzi w swoim pokoju i po cichu bawi się klockami, a potem jeszcze sam je sprząta, zapomnij o wychowaniu kreatywnego człowieka. Proces twórczy, a przecież na tym polega właśnie kreatywność, najczęściej wymaga wielu intensywnych dźwięków i ciągłych prób wykonania danej rzeczy, co zazwyczaj kończy się bałaganem. Jednak zapewniamy Cię, że warto to przetrwać i zamiast biegać za brzdącem ze ściereczką i odkurzaczem, pozwolić mu na własną rękę dochodzić do ciekawych rozwiązań.

3. Odpowiadaj na pytania, nawet te absurdalne.
„Mamoooo, a dlaczego psy merdają ogonem?”, „Tatooo, a czemu ja mam niebieskie oczy?”, „Mamooo, a dlaczego dinozaury wyginęły?” – te i całe mnóstwo innych pytań usłyszysz od swojego dziecka. Prawdopodobnie po piątym będziesz miała serdecznie dość i najchętniej odpowiedziałabyś: „Bo tak” albo „Nie zawracaj mi głowy”. Znajdź jednak w sobie na tyle cierpliwości, by na nie dzielnie i – co więcej – wyczerpująco odpowiadać. Dlaczego? Bo po pierwsze to świetna okazja, by przekazać dziecku ciekawe rzeczy o otaczającym je świecie. Pytanie o kolor oczu może zamienić się w pierwszą lekcję genetyki, a prześledzenie losów dinozaurów – dać podwaliny do nauki o ewolucji naszej planety i żyjących na niej istot. Po drugie, odpowiadając na pytania dziecka, uczysz je tego, że warto być ciekawym i dążyć do rozwikłania interesujących nas kwestii.

4. Mądrze wspieraj.
Dla każdego rodzica jego dziecko jest najpiękniejsze i najmądrzejsze na świecie. To oczywiste i co więcej – bardzo dobrze, że tak jest. Jednak, by zmotywować brzdąca do ciągłego rozwoju, nie zasypuj go pochwałami przy każdej możliwej okazji. Dozuj je z rozsądkiem tak, by raz wypowiedziane były dla malucha prawdziwą nagrodą i docenieniem realnych osiągnięć. Nie bój się też mówić o niedociągnięciach czy rzeczach, które trzeba poprawić – nikt nie jest przecież idealny, a świadomość własnych braków, pozwala szybko je nadrobić.

5. Nie bądź nadgorliwa.
Maluch wiąże sznurówki, ale robi to zupełnie inaczej niż Ty i Twój partner, więc już biegniesz z pomocą, by wyjaśnić, że to nie tak? Stop! W taki sposób uczysz dziecko szablonowego myślenia i wpajasz mu przekonanie, że zawsze tylko jedno rozwiązanie jest dobre, i to na dodatek to, które preferuje większość ludzi. Tymczasem kreatywne osoby to te, które wyzwalają się ze schematów i potrafią spojrzeć na zaistniałe problemy nowym, świeżym okiem i dostrzec takie rozwiązania, o których inni nawet by nie pomyśleli. Pozwól więc maluchowi robić różne rzeczy po swojemu – liczy się przecież efekt.

6. Daj przestrzeń do wyrażania sobie.
Twoje dziecko uparło się, że założy różową koszulkę do zielonych spodenek i nie chce słyszeć o żadnej innej propozycji, tymczasem Ty, widząc tak koszmarne zestawienie barw, dostajesz gęsiej skórki i uparcie wciskasz dziecku inny zestaw garderoby? Odpuść. Pamiętaj, że każdy ma inny gust i to, co dla Ciebie jest estetyczne, dla kogoś może być zwyczajnie… nudne! Maluch, mimo że ma zaledwie kilka lat, też ma prawo do własnych wyborów i wyrażania swojego „ja”. Na razie robi to w taki sposób, później przyjdzie czas na poważniejsze kwestie, jednak kiedyś musi się tego nauczyć. A kiedy będzie lepszy moment niż teraz?

Porady kreatywnej zabawy

Nie ma jak w domu!
Dom to bardzo fajne miejsce, gdzie można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Nie wierzysz? Zbudujcie razem z dzieckiem „Mój pierwszy domek” LEGO® DUPLO® i wspólnie odkryjcie jego tajemnice. Wcielcie się w figurki dzieci DUPLO i zaplanujcie swój dzień. Zadawaj maluchowi naprowadzające pytania: „Co robimy od razu po wstaniu z łóżka? A później?” itd. i zachęcaj go do wykonywania poszczególnych czynności. Możecie też zastanowić się, co by było, gdybyście zapomnieli wykonać którejś z tych czynności, np. umyć zębów czy zjeść śniadania albo co by było, gdyby noc zamieniła się miejscami z dniem i zamiast bawić się na placu zabaw w dzień, robilibyście to…w nocy? Byłoby łatwiej czy trudniej? Taka zabawa w „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność malucha.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Mój pierwszy domek [10616]

Klocki LEGO® DUPLO® "Mój pierwszy domek" to jedyna w swoim rodzaju zabawka dla najmłodszych. Są dwa razy większe od klasycznych klocków LEGO i zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasować do małych rączek dzieci w wieku od 1,5 do 5 lat. Zestaw "Mój pierwszy domek" pozwala konstruować pierwsze budowle i poznać najważniejsze czynności towarzyszące człowiekowi na co dzień, takie jak wstawanie rano, mycie zębów, jedzenie śniadania.