Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Kreatywność, wyobraźnia, twórczość

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Czytaj więcej

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Czytaj więcej

Mały twórca czyli jak reagować na pierwsze "dzieła" dziecka.

Czytaj więcej

X pomysłów na kreatywne zabawy

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech we współczesnym społeczeństwie, dlatego warto rozwijać ja już od najmłodszych lat. Jak to robić?

Przydaje się zarówno w przedszkolu, jak i szkole, w dorosłym życiu w pracy zawodowej, ale także w codziennych sytuacjach, gdy trzeba wymyślić niestandardowe rozwiązanie jakiegoś problemu. Kreatywność, bo o niej mowa, jest więc bardzo potrzebną cechą w naszym życiu. Dzieci mają jej nieograniczone pokłady, wystarczy wiedzieć, jak je uruchomić.

5 sposobów na pobudzenie kreatywności dziecka

1. Co by było, gdyby… Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby ludzie mieli skrzydła jak ptaki albo woda w kranie była w kolorze różowym? Być może pomyślisz teraz, że to bzdura i nie ma sensu zastanawiać się nad tak abstrakcyjnymi sytuacjami, jednak właśnie takie „gdybanie” doskonale rozwija kreatywność i pomaga wymyślać nieszablonowe rozwiązania. Zadaj dziecku kilka takich na pierwszy rzut oka całkowicie nierealnych pytań i spróbujcie razem wymyślić jak najwięcej hipotetycznych odpowiedzi.

2. Definiowanie. Każde ze znanych nam słów ma swoje znaczenie, jednak nie wszystkie łatwo zdefiniować. Nietrudno bowiem wyjaśnić, co znaczy słowo „pies” czy „kot”, ale zdefiniowanie takich pojęć jak „miłość”, „przyjaźń” czy „szczęście” może już być trudniejszym zadaniem również dla nas, dorosłych. Mimo to spróbujcie się go podjąć i własnymi słowami ułożyć definicje takich pojęć. Będziesz zaskoczona, jak kreatywne jest Twoje dziecko.

3. Kreatywne konstruowanie. Tworzenie to kwintesencja kreatywności. Weźcie więc duży zestaw klocków i spróbujcie wybudować z nich, co tylko Wam się zamarzy, a następnie postarajcie się nazwać swoje obiekty lub postacie, wymyślić, kim są, co robią lub do czego służą.

4. Zabawa w detektywa. Dla dziecka wszystko jest niezwykle ciekawe, a cały świat zachęca do tego, by go odkryć – wystarczy tylko, że to wykorzystasz! Jesteście na spacerze i znaleźliście ptasie piórko? Spróbujcie zastanowić się, jaki ptak je zgubił i wymyślić historię, która wyjaśni to zdarzenie. Może tak bardzo spieszył się do swoich dzieci, które czekają na niego w gnieździe, a może po prostu był tak roztargniony, że zapomniał zabrać ze sobą piórka? Takie snucie niesamowitych historii to doskonały trening kreatywności.

5. Twórczość na co dzień. Wydaje Ci się, że na twórcze działanie potrzeba mnóstwo czasu oraz specjalnych, kosztownych akcesoriów? Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każda codzienna czynność może mieć w sobie element twórczości – wystarczy podejść do niej kreatywnie. Robicie kanapki? Zamiast po prostu położyć na pieczywie zwykły plasterek sera i pomidora, wytnijcie z niego oraz warzyw różne kształty i wyczarujcie na kanapce lwa, tygrysa, kwiatek albo jeszcze coś innego. Wybieracie ubranie do przedszkola na następny dzień? Odejdźcie od sztampowych rozwiązań i pobawcie się modą. Poprzymierzajcie różne warianty i zestawienia i stwórzcie własną niepowtarzalną stylizację. Widzisz, jakie to proste?

Porady kreatywnej zabawy

„Planeta zwierząt”
Poproś dziecko, aby przy pomocy zestawu kreatywnego budowniczego LEGO® DUPLO® zbudowało z klocków ulubione zwierzątko i nie pokazywało go nikomu. Następnie ty zasłaniasz oczy, a dziecko prosisz o opisywanie, o jakie zwierzę chodzi, bez wspominania o jego nazwie. Twoim zadaniem jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi. Następnie zamieńcie się rolami.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Planeta zwierząt [10853]

Mali odkrywcy będą po prostu zachwyceni tą wielką stertą kolorowych klocków z zestawu kreatywnego budowniczego LEGO® DUPLO®. Zestaw pozwala zbudować modele związane z ciepłymi krajami. Zestaw zawiera karty z instrukcjami, które dostarczą małym budowniczym inspiracji, pozwalając im przy okazji budowania różnych egzotycznych zwierzaków rozwijać zdolności manualne i konstruktorskie. Klocki DUPLO są projektowane tak, by były interesujące i bezpieczne dla małych rączek.