Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Kreatywność, wyobraźnia, twórczość

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Czytaj więcej

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Czytaj więcej

Mały twórca czyli jak reagować na pierwsze "dzieła" dziecka.

Czytaj więcej

X pomysłów na kreatywne zabawy

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

5 sprawdzonych sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka

Denerwujesz się, że Twoje dziecko ciągle „buja w obłokach”? Niepotrzebnie! Wyobraźnia jest bardzo ważna w rozwoju dziecka i potrzebna w różnych sytuacjach, dlatego należy wspierać jej rozwój.

Chciałabyś, żeby Twoje dziecko było racjonalne, poważne i twardo stąpało po ziemi, bo z doświadczenia wiesz, że te cechy bardzo przydają się w niełatwym dorosłym życiu? Oczywiście jest w tym dużo racji, ale nie zapominaj o tym, że wyobraźnia jest nie mniej ważna. To dzięki niej Twoje dziecko może rozwijać kreatywność, wpadać na nietuzinkowe pomysły, marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, a to przecież w życiu jedna z najważniejszych rzeczy. Dlatego staraj się wspierać wyobraźnię malucha.

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

1. Przede wszystkim… nie przeszkadzaj! Chcielibyśmy, aby nasze dzieci były jak najlepiej przygotowane do dorosłego życia – samodzielne, dobrze zorganizowane i racjonalnie myślące. Dlatego wielu z nas w trosce o dobro swojego dziecka na wszystkie przejawy fantazjowania reaguje karcącym stwierdzeniem: „Nie bujaj w obłokach”, albo „Nie myśl o niebieskich migdałach”. Tymczasem snucie różnego rodzaju fantazji i wymyślanie niestworzonych historii to naturalny etap rozwoju poznawczego dziecka. Co więcej, wyobraźnia jest nam potrzebna nie tylko do tego, by być kreatywnym, lecz także do tego, żeby móc przewidzieć konsekwencje różnych zachowań i zdarzeń. Dlatego, kiedy Twoja pociecha znów opowiada Ci o wróżkach, smokach albo innych stworach, które mieszkają w Waszej szafie albo pod łóżkiem, po prostu uważnie słuchaj albo… przyłącz się do fantazjowania!

2. Rozmawiaj z dzieckiem. Rozwój mowy wspomaga także rozwój wyobraźni, dlatego staraj się rozmawiać z dzieckiem tak często, jak to tylko możliwe. Pytaj malca o to, co sądzi na dany temat, o czym marzy i czego pragnie.

3. Muzykujcie. Psychologowie i pedagodzy przekonują, że słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy dziecka, w tym także na rozwój wyobraźni. Warto zaszczepić w dziecku miłość do muzyki klasycznej, bo ta szczególnie dobrze stymuluje mózg i daje pole do popisu dla wyobraźni. Włącz jakiś utwór i spróbujcie zastanowić się, jakie uczucia w Was wywołuje i jak można by go zilustrować. Jakiej historii mogłaby towarzyszyć taka muzyka? Może walce dzielnych rycerzy albo oświadczynom księcia przed piękną księżniczką? Zastanówcie się nas tym wspólnie, a potem możecie spróbować zilustrować tę historię.

4. Czytaj lub opowiadaj dziecku bajki. Czytanie nie tylko wspomaga rozwój mowy, koncentracji i funkcji poznawczych, lecz także wspaniale rozwija wyobraźnię. Na początek wybierz książeczki, które są bogato ilustrowane, bo maluszek będzie skupiał się bardziej na tekście niż na obrazie. Czytając, pokazuj dziecku obrazki i tłumacz, co przedstawiają. Gdy brzdąc nieco podrośnie i będzie bardziej zainteresowany samą fabułą opowieści, czytajcie historie bez patrzenia na obrazki, a Ty zachęcaj dziecko, by wyobrażało sobie to, o czym właśnie czytasz. Jeśli coś nie jest dokładnie opisane w książce (np. wygląd bohaterów, ich charakter itp.), pytaj malucha o to, jak sobie to wyobraża.

5. Zabawy pełne wyobraźni. Twórcze zabawy doskonale rozwijają wyobraźnię, dlatego dostarcz maluchowi akcesoria do tworzenia takie jak np. kolorowy papier, klej, masa papierowa, plastelina, glina czy po prostu klocki i razem stwórzcie to, co podpowiada Wam wyobraźnia.

Porady kreatywnej zabawy

Rozegraj kreatywny mecz z LEGO® DUPLO®!
Ta gra będzie interesująca i dla chłopców i dla dziewczynek. Najpierw trzeba zbudować z klocków LEGO® DUPLO® bramę do piłki nożnej i dwie nogi, którymi będzie kopana piłka. Potem musisz tylko zdobyć piłkę np. koralik i możesz zacząć futbolowe mistrzostwa. Gdy jedna noga będzie kopać piłkę, próbując strzelić gola, druga noga będzie bronić bramki. Od Was zależy odległość piłki od bramki i ile będzie rund. W tej grze to Wy ustalacie własne reguły. Podczas zabawy możesz nawet używać atlasu świata. Jak? Użyj różnokolorowych klocków LEGO® DUPLO® o kształcie sześcianów do budowy „nóg w kolorach flag krajów”. Żółto niebieskie będą kopać dla Szwecji, a zielono-biało-czerwone dla Włoch. Sprawdź razem z dzieckiem, ile flag państw możecie odwzorować. Za pomocą klocków z cyferkami możesz także zbudować podium dla zwycięzców, a za pomocą podwozia – autokar, którym drużyny przyjadą na mecz. Możliwości jest wiele – wystarczy puścić wodze wyobraźni.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Box [10572]

Uniwersalny zestaw klocków LEGO® DUPLO® pozwala na niekończącą się kreatywną zabawę w budowanie. Jego najważniejsza część to podwozie pojazdu o zaokrąglonych krawędziach i z kołami, które naprawdę się kręcą. Ten rozbudowany zestaw ma też 2 elementy przedstawiające okna, figurkę sympatycznego psa i numerowane klocki z odpowiadającymi im klockami z dekoracjami, które pomogą dziecku rozwinąć umiejętność liczenia. Są tu nawet dodatkowe, klasyczne klocki DUPLO, które pozwolą na większą kreatywność podczas zabawy. Zestaw zawiera figurkę DUPLO przedstawiającą chłopca.