Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Kreatywność, wyobraźnia, twórczość

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Czytaj więcej

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Czytaj więcej

Mały twórca czyli jak reagować na pierwsze "dzieła" dziecka.

Czytaj więcej

X pomysłów na kreatywne zabawy

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Mały twórca, czyli jak reagować na pierwsze „dzieła” dziecka?

Pierwszy rysunek, laurka albo figurka z plasteliny z pewnością nie będą idealne, ale są przejawem prób twórczych dziecka. Dlatego należy je doceniać, ale umiejętnie.

Twoja pociecha przybiega do Ciebie podekscytowana i z dumą pokazuje Ci rysunek, na którym jest cała Wasza rodzina, czyli dokładnie… trzy kolorowe kreski i jakiś maziajek. Albo prezentuje Ci swoją budowlę z klocków, która jest podobna zupełnie do niczego, co znasz, i upiera się, że to samolot. Oto pierwsze dzieła Twojego dziecka. Na pewno nie idealne, ale tworzone z pasją i mnóstwem zaangażowania. Jak na nie reagować, żeby zachęcić malucha do ich udoskonalania, a jednocześnie nie zniechęcić go do podejmowania kolejnych prób?

Jak reagować na twórczość dziecka? 5 ważnych zasad

1. Doceniaj wysiłek. Na początku większe znaczenie od wyglądu dzieła ma sam proces twórczy i chęć podjęcia próby zrobienia czegoś, a za to zawsze należy się pochwała. Dlatego nawet jeśli ptak zrobiony z klocków jest według Ciebie bardziej podobny do psa, nie krytykuj malucha, ale doceń to, ile pracy włożył w swoje „dzieło”. Powiedz np. „Musiałeś się przy tym napracować, jestem z Ciebie dumna”.

2. Nie kategoryzuj. Stare, mądre przysłowie mówi: „Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba” i jest w tym dużo prawdy, bowiem kategorie „ładny” – „brzydki” zostały stworzone przez nas, ludzi, i odnoszą się do pewnych standardów i schematów. Na mocy niepisanego porozumienia uznajemy zasadniczo, że Marilyn Monroe była ładna, choć przecież nie każdy musi się z tym zgadzać. To kwestia naszego indywidualnego gustu. Niektórzy na przykład od sielankowych obrazów Henryka Siemiradzkiego wolą pełne niepokoju płótna Zdzisława Beksińskiego. Dlatego staraj się nie kategoryzować wyników twórczości dziecka. Skup się raczej na szczegółach i to je komentuj, np.: „Widzę, że Twój samolot ma bardzo duże skrzydła, z pewnością uda mu się daleko polecieć” albo „Ptak, którego ulepiłaś, bardzo przypomina mi tukana, którego widzieliśmy ostatnio w ZOO”.

3. Nie porównuj. „Zosia rysuje ładniej niż Ty”, „Tomek potrafi zbudować dużo większą wieżę z klocków” – czasem mówimy tego typu zdania, by zmotywować dziecko, tymczasem efekt jest zazwyczaj odwrotny. Maluch uznaje, że to, co on robi, i tak jest i zawsze będzie gorsze od tego, co potrafią inne dzieci, dlatego uznaje, że nie ma sensu dalej próbować i się wysilać. W dodatku jeśli słyszy takie słowa od najukochańszej osoby, czyli Ciebie, może dojść do wniosku, że skoro najbliższy mu osoba w niego nie wierzy, to nie ma możliwości, by zrobił to ktoś inny. Dlatego nigdy nie porównuj dziecka z innymi. Możesz natomiast porównywać jego obecne osiągnięcia z tymi z przeszłości, mówiąc np.: „Teraz Twoja łódka utrzymuje się na wodzie jeszcze dłużej niż tak, którą zrobiłeś ostatnio. Brawo!”.

4. Rozmawiaj i pytaj. Kompletnie nie masz pojęcia, co przedstawia dzieło dziecka? Nie udawaj, że jest inaczej – maluch i tak się zorientuje, a do tego uzna, że nie mówisz prawdy. Zwyczajnie zapytaj, co znajduje się na rysunku, albo powiedz, co dana rzecz Ci przypomina, i pozwól maluchowi wyjaśnić swój zamysł twórczy. Okaż zainteresowanie tym, co zrobił maluch, zadając pytania, np.: „Widzę, że narysowałeś mnie w tej czerwonej sukience. Skąd wiedziałeś, że to moja ulubiona?” itp.

5. Zachęcaj do podejmowania kolejnych prób. Pierwsze wyniki twórczości dziecka na pewno będą dalekie od ideału, do którego w pewnym stopniu warto dążyć, bo to pozwala się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Trzeba jednak być ostrożnym, by nie zranić maluszka i jego ambicji. Dlatego nie krytykuj brzdąca, ale delikatnie zachęć do kolejnych prób, mówiąc np. „Myślę, że gdyby ten ptak miał nieco większe skrzydła, mógłby wyżej pofrunąć. Jak myślisz? Zrobimy mu większe skrzydła?”.

Porady kreatywnej zabawy

Zainspirujcie się serią zestawów LEGO® DUPLO® , dzięki którym maluch może zacząć swoją twórczą przygodę, i spróbujcie zbudować najpierw to, co jest zasugerowane na opakowaniu zestawu. Pamiętaj, by aktywnie wspierać malucha w procesie twórczym, motywować go i doceniać starania. A jeśli coś mu nie wyjdzie, po prostu spróbujcie zrobić to jeszcze raz. Gdy skończycie budować jedną rzecz, puśćcie wodze wyobraźni i przeróbcie ją na coś zupełnie innego. W tej zabawie bardziej liczy się samo tworzenie niż jego wynik.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Mój pierwszy samolot [10849]

Zestaw Mój pierwszy samolot LEGO® DUPLO® dostarczy małym pilotom inspiracji do wielu godzin zabawy. Ten łatwy do złożenia zestaw świetnie pobudzi rozwój zdolności manualnych dziecka, a element okna z rysunkami postaci będzie inspiracją do wymyślania i odgrywania różnych historyjek. Gdy dziecku znudzi się samolot, może przerobić go na łódkę albo helikopter.

[10850]

Przekonaj się, ile pysznych ciast na przyjęcie urodzinowe lub po prostu na przekąskę potrafi przygotować Twoje dziecko! Wymyślanie różnych połączeń składników będzie dla Twojego malucha świetną zabawą, a przy okazji pozwoli pobudzić jego kreatywność i rozwinąć umiejętności manualne. Ten zestaw pozwoli realizować różne scenariusze zabawy — wcielić się w role gości kafejki, gotować lub ćwiczyć budowanie modeli.

Żółty autobus [10851]

Maluchy będą mieć świetną zabawę, składając i przebudowując ten uroczy żółty autobus. Ten prosty zestaw pomoże dzieciom rozwijać zdolności manualne i umiejętności budowania, a elementy okien z rysunkami postaci będą zachętą do wymyślania własnych historyjek.

Papuga [10852]

Urocza papuga od LEGO® DUPLO® jest łatwa do złożenia, a budując ją, dzieci rozwijają swoje zdolności manualne. Zestaw pobudza wyobraźnię dzieci, dając wiele możliwości łączenia klocków i budowania różnego rodzaju kolorowych ptaków.