Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Kreatywność, wyobraźnia, twórczość

Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Czytaj więcej

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Czytaj więcej

Mały twórca czyli jak reagować na pierwsze "dzieła" dziecka.

Czytaj więcej

X pomysłów na kreatywne zabawy

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

4 pomysły na kreatywne zabawy

Nie wiesz, w co bawić się z dzieckiem? Poznaj propozycje kreatywnych zabaw, które wciągną nie tylko dziecko, lecz także Ciebie.

Nawet najbardziej kreatywnemu rodzicowi czasem kończą się pomysły na nowe zabawy z dzieckiem. Jeśli już znudziły Wam się dobrze znane zabawy, wypróbujcie jedną z naszych kreatywnych propozycji.

Propozycje kreatywnych zabaw dla dziecka

1. W królestwie zwierząt. Zmień pokój dziecka w domowe zoo! Zróbcie maski zwierząt. Jak? To proste! Najpierw narysujcie i ostrożnie wytnijcie głowy zwierząt z karty. Wycinając, jednocześnie nazywajcie zwierzątka. Nie zapomnijcie o wycięciu dziurek na oczy. Do boków maski przyczepcie gumkę i gotowe! Podziwiaj, jak twoje małe urwisy zmieniają się nagle w groźne tygrysy, ogromne żyrafy i skaczące zające. Tygrys ryczy, żyrafa wyciąga szyję do sufitu, a zając radośnie kica tu i tam.

2. Wieża zagadek. Ty i dziecko zbudujcie różnokolorowe wieże z klocków, ale w taki sposób, by żadne z Was nie wiedziało drugiej budowli. Ustaw swoją wieżę tak, aby dziecko jej nie widziało. Zadaniem malucha będzie ułożenie takiej budowli, w której układ kolorów będzie identyczny. Jako podpowiedzi używaj tylko zagadek. Mogą mieć różne formy np. „mój pierwszy klocek ma taki sam kolor jak wiśnie” . I malec już wie, że trzeba zacząć budowlę od czerwonego klocka. Jeśli dobrze się bawicie i nieźle wam idzie, możecie zamienić się rolami.

3. Kreatywny wazon. Zbuduj uniwersalny pojemnik z klocków LEGO DUPLO, w którym można przechowywać kredki lub inne drobiazgi. Nie musisz budować pojemnika na planie kwadratu, ale na początek taki sposób jest najłatwiejszy. Bawcie się kolorami, projektując pojemnik. Po skończeniu kubka należy go ozdobić. Nie musisz korzystać tylko z klocków LEGO DUPLO. Sięgnij po kawałek zszywki, kolorowego papieru czy kokardki: daj dzieciom możliwość wyrażenia siebie.

4. Tworzenie muzyki. Proces twórczy zawsze wspomaga rozwój kreatywności. Ta zabawa ćwiczy także zmysły, słuchowy i dotykowy. Jest także świetnym zadaniem na trenowanie refleksu i spostrzegawczości. Weźcie 6 klocków: 2 postawione wypustkami do góry, 2 wypustkami do dołu, 2 bokiem. Wypustki do góry oznaczają klaskanie, wypustki do dołu – tupanie, klocki położone bokiem – buczenie. Jedna osoba układa klocki, a druga ma za zadanie odtworzyć dzięki. Zabawę można wykonywać także w grupie (np. podczas przyjęcia urodzinowego dla dzieci), a maluchy mogą ułożyć swój kod.

Porady kreatywnej zabawy

„Klockowe zgadywanki”
Ta zabawa ćwiczy nie tylko wyobraźnię, lecz także zmysł dotyku, motoryki małej oraz integracji sensorycznej. To także świetny sposób na trenowanie pamięci oraz wyobraźni przestrzennej. Dzieciom w wieku 2-3 lata potrzebna będzie pomoc rodzica. Jeśli w zabawie uczestniczy więcej niż dwie osoby, dobierzcie się w pary. Jedna osoba buduje budowlę z klocków LEGO DUPLO, a druga ma za zadanie, z tych samych klocków, zbudować tę samą budowlę, ale z zamkniętymi oczami.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Box [10580]

Podaruj swojemu dziecku magiczne Pudełko pełne zabawy od LEGO DUPLO i razem odkrywajcie, co kryje się w środku. Zawartość tego zestawu potrafi zaskoczyć! Klasyczne klocki do układania najróżniejszych kształtów, żółw i królik stające do fascynującego wyścigu, podwozie i inne elementy konstrukcyjne, klocki wspomagające naukę cyfr, dwie figurki sympatycznych dzieci, a to jeszcze nie wszystko!