Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności emocjonalne

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko empatii?

Czytaj więcej

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

Czytaj więcej

Jak rozwija się przywiązanie i jakie ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Z wyrażaniem pozytywnych emocji zazwyczaj problemu nie mamy ani my, dorośli, ani nasze pociechy. Jak jednak poradzić sobie z tymi negatywnymi, zwłaszcza u dziecka, które nie do końca jeszcze samo potrafi zidentyfikować, co czuje?

Gniew, smutek, rozczarowanie czy złość to emocje tak samo jak radość czy zadowolenie, jednak znacznie trudniej sobie z nimi poradzić. Choć pewnie bardzo byśmy chcieli, to niestety nie uda nam się wyeliminować ich całkowicie ani z naszego życia, ani z życia naszych dzieci, możemy jednak nauczyć maluchy, jak wyrażać je w konstruktywny sposób.

Jak oswoić emocje?

1. Rozmawiaj z dzieckiem. Pierwszym krokiem do tego, by konstruktywnie wyrazić swoje emocje, jest rozpoznanie, co tak naprawdę czujemy. Dla kilkulatka może być to nie lada wyzwanie, bo maluch czasem nie zna nawet jeszcze słowa, by nazwać to, co czuje. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o jego wewnętrznych przeżyciach i zachęcaj, by o nich opowiadało za pomocą takich słów, jakie zna. Jeśli widzisz, że maluch ma problem z nazwaniem jakiejś emocji, możesz mu pomóc, pytając: „A kiedy ostatnio tak się czułeś?”. Jeśli maluch opisze sytuację, w której odczuwało podobne emocje, będziesz mogła podpowiedzieć mu właściwe słowo.

2. Nie ukrywaj swoich emocji. Mów przy dziecku o tym, co czujesz i nazywaj te stany, np. „Jestem szczęśliwa, ponieważ…”; „Jestem zła, bo…”. Dzięki temu maluch nauczy się, że o emocjach trzeba rozmawiać i nie należy się ich wstydzić.

3. Daj dziecku prawo do wyrażania emocji. Nie oczekuj, że Twoja pociecha będzie zawsze grzeczna, miła i uśmiechnięta. Dziecko to mały człowiek i jak każdy ma prawo do odczuwania różnych emocji – czasem może być smutne, złe czy rozczarowane i nie ma w tym nic złego. Nie mów więc nigdy zdań typu: „Dziewczynki nie powinny się tak złościć” albo „Chłopcy nie płaczą i się nie smucą”. Takie komunikaty mogą spowodować, że dziecko zacznie wszystkie emocje kumulować w sobie, a to nie jest korzystne dla zdrowia psychicznego.

4. Wyjaśnij, że nasze zachowanie może skrzywdzić innych. Wytłumacz dziecku, że ma prawo do każdej emocji, ale sposób jej wyrażenia powinien być taki, by nie krzywdził innych. Nawet jeśli jesteśmy na kogoś rozgniewani, nie możemy tej osoby uderzyć czy obrzucić obelgami, bo to mogłoby ją zranić, a ponadto nie najlepiej świadczyłoby o naszym wychowaniu. Możecie wspólnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób dać upust różnym emocjom (np. kopiąc piłkę czy rysując to, co nas zdenerwowało), a także spróbować stworzyć listę zachowań zakazanych (np. bicie, kopanie innych, krzyczenie czy obrażanie kogoś).

5. Daj dobry przykład. Pamiętaj, że dla dziecka jesteś pierwszym i najważniejszym wzorem wszystkich zachowań, dlatego zwróć uwagę na to, w jaki sposób sama wyrażasz emocje. Jeśli będąc zła na swoją pociechę, krzyczysz, rzucasz przedmiotami, szarpiesz dziecko albo obrażasz je, nie licz na to, że maluch będzie potrafił uporać się z podobnymi emocjami w inny sposób.

Porady kreatywnej zabawy

Co czuję?
Aby ułatwić maluchowi poradzenie sobie z emocjami, potencjalnie trudne dla dziecka sytuacje warto wcześniej przećwiczyć. Pomoże Wam w tym zestaw LEGO® DUPLO® „Przyjęcie urodzinowe”. Podczas zabawy z dzieckiem wykorzystaj figurki DUPLO i zainicjuj sytuację, która może wywołać w dziecku różne emocje, np. jedno dziecko zabrało drugiemu balony, dziecko otrzymało od babci prezent urodzinowy, wiewiórka niechcący zniszczyła dzieciom tort. Przy każdej sytuacji zapytaj swoją pociechę: „Jak myślisz, co dziecko może teraz czuć?”, a następnie wspólnie zastanówcie się, jak można zareagować w takiej sytuacji i odegrajcie scenkę. Dzięki takiej zabawie, gdy brzdąc znajdzie się w podobnej sytuacji, będzie wiedział, jak powinien się zachować, by wyrazić swoje emocje, a jednocześnie nie skrzywdzić innych osób.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Przyjęcie urodzinowe [10832]

Dzięki zestawowi LEGO® DUPLO® „Przyjęcie urodzinowe” Twoje dziecko może w jednej chwili znaleźć się na wspaniałej urodzinowej zabawie. Balony i możliwość pójścia z babcią na piknik w parku będą dla małych dzieci ogromną atrakcją! W zestawie znajdziesz elementy pozwalające zorganizować świetną zabawę pod gołym niebem: ruchomą huśtawkę, drzewo do zbudowania i kocyk, który można rozłożyć. Zestaw zawiera trzy figurki DUPLO oraz figurkę wiewiórki.