Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności emocjonalne

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko empatii?

Czytaj więcej

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

Czytaj więcej

Jak rozwija się przywiązanie i jakie ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

To odwieczne pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. My znamy na nie odpowiedź!

Jak mówić do dziecka?

1. Spokojnie i cierpliwie. Lubisz, kiedy ktoś na Ciebie krzyczy? Na pewno nie. Twoje dziecko też tego nie cierpi, tym bardziej że w większości sytuacji ono wcale nie widzi powodu, żebyś krzyczała. Spieszycie się do przedszkola, a maluch nie założył jeszcze butów, więc wrzeszczysz, by się nie guzdrał? To wcale nie sprawi, że dziecko ubierze się szybciej. Przeciwnie – negatywne emocje udzielą się też jemu, nieprzyjemna atmosfera sprawi, że wszystko będzie trwać jeszcze dłużej. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i spokojnie wydawaj polecenia, nawet jeśli będziesz musiała powtórzyć je kilka razy.

2. Jasno i zwięźle. Pamiętaj, że dziecko nie ma jeszcze tak dobrze rozwiniętych procesów myślowych, a czas w jego rozumieniu biegnie zupełnie inaczej niż dla nas, dorosłych. Nie przekazuj więc długich i skomplikowanych komunikatów w stylu: „Teraz umyj zęby, potem załóż piżamkę, a gdy przyjdę do Ciebie za 5 minut poczytać Ci bajkę, chcę, byś leżał już w łóżku”. To zdanie jest za długie, zbyt złożone i skomplikowane dla kilkulatka. Rozbij je na kilka krótszych, w których przekażesz pojedyncze polecenia: „Teraz umyjemy ząbki”, „Teraz przebierzemy się w piżamkę” itd.

3. Precyzyjnie. Niektóre sformułowania mogą dla dziecka znaczyć coś zupełnie innego. Gdy po skończonej zabawie powiesz do malucha: „Posprzątaj, proszę, klocki”, on może je zgarnąć w kąt pokoju i tak zostawić. Gdy to zobaczysz, na pewno zezłościsz się, że maluch nie wykonał Twojego polecenia, tymczasem dla brzdąca to właśnie jest posprzątanie zabawek – przesunięcie ich w inne miejsce niż wcześniej. Dlatego ujmij to precyzyjnie i powiedz: „Zbierz klocki i włóż je do tego niebieskiego worka”. Takie polecenie będzie dla kilkulatka absolutnie jasne.

4. Na miarę możliwości dziecka. Dziecko ma znacznie mniej zasobne słownictwo, zwłaszcza w zakresie pojęć abstrakcyjnych takich jak dobro, zło, grzeczny, niegrzeczny. Kiedy mówisz do malucha: „Bądź grzeczny”, on tak naprawdę niewiele z tego rozumie, bo co to tak naprawdę znaczy „być grzecznym”? W każdej sytuacji pewnie trochę coś innego. Dlatego mów dziecku, jakich konkretnie zachowań od niego oczekujesz, np. „Chciałabym, żebyś siedział teraz spokojnie i się nie wiercił” lub „Chciałabym, abyś nie zabierał zabawek innym dzieciom”.

5. Konsekwentnie. Jeśli prosisz o coś swoją pociechę, nie wycofuj się z tego po pięciu minutach. Kiedy powiedziałaś: „Wyłącz bajkę, bo pora spać”, po usilnych prośbach dziecka nie zmieniaj swojej decyzji, bo w ten sposób uczysz malucha, że Twoje słowa można bagatelizować. Jeśli wydajesz jakieś polecenie, egzekwuj wykonanie go.

Porady kreatywnej zabawy

Mówimy i słuchamy
Wspólna zabawa zestawem klocków LEGO® DUPLO® „Leśny Park” to doskonała okazja, by przećwiczyć sposób komunikacji ze swoją pociechą, dlatego tym razem to ćwiczenie będzie bardziej dla Ciebie niż dla dziecka. Wybierzcie się wspólnie z dzieckiem na piknik do leśnego parku, gdzie znajduje się mnóstwo zwierząt. Pamiętajcie, że trzeba być ostrożnym, bo niedźwiedź może wyskoczyć z jaskini, a jeleń – znienacka pojawić się na drodze. Podczas zabawy staraj się ćwiczyć wydawanie jasnych, prostych i precyzyjnych komunikatów do dziecka, np.: „Nie wchodź do jaskini”, „Rozłóż, proszę, koc”. Uważnie obserwuj reakcje dziecka i w razie potrzeby modyfikuj swoje wypowiedzi. A potem… zamieńcie się rolami! Pozwól dziecku przez chwilę „być mamą” i sama sprawdź, jak to jest wcielić się w role dziecka i czy wykonywanie poleceń innych zawsze jest takie łatwe, jak czasem nam się wydaje.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Las [10584]

Wybierzcie się do parku i spędź radosny dzień wśród dzikich zwierząt w lesie LEGO® DUPLO® Możecie zbudować schronienie dla rodziny jeleni, a potem pojechać samochodem do klockowej niedźwiedziej jaskini i wybiegu dla lisów, aby dokładnie przyjrzeć się zwierzątkom. Może zauważycie przebiegającą obok wiewiórkę? Potem zróbcie sobie przerwę na piknik, by wreszcie udać się na zjeżdżalnię. W zestawie znajdziesz 3 figurki LEGO DUPLO: mama, tata i dziecko, a także 8 zwierzątek: jeleń, łania, jelonek, niedźwiedź, niedźwiadek, 2 lisy oraz wiewiórka.