Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności emocjonalne

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko empatii?

Czytaj więcej

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

Czytaj więcej

Jak rozwija się przywiązanie i jakie ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak nauczyć dziecko empatii?

Chciałabyś, aby Twoje dziecko było wrażliwe na uczucia i potrzeby innych? Naukę empatii zacznij już teraz.

Empatia, czyli zdolność do identyfikowania się z czyimiś emocjami i rozumienia ich to podstawa tzw. inteligencji emocjonalnej, która z kolei ma ogromny wpływ na relacje z innymi oraz na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Uważa się nawet, że to właśnie poziom inteligencji emocjonalnej oraz empatii jest jednym z czynników, które pozwalają osiągnąć sukces zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu, dlatego warto tę cechę rozwijać u brzdąca już od najmłodszych lat.

Jak rozwija się empatia u dziecka?

Maluszki do 2. roku życia są skoncentrowane głównie na sobie, a ten dziecięcy egocentryzm jest jak najbardziej normalny. Brzdąc nie rozumie jeszcze, że piesek odczuwa ból, gdy ciągniemy go za ogon, a starszy brat złości się, gdy jego wieża z klocków zostanie zepsuta. Jednak już w okolicach 2. urodzin mogą pojawić się pierwsze przejawy empatii, wynikające z obserwacji i naśladowania mamy czy taty (np. karmienie lalki czy usypianie misia). 3-latek potrafi już wyciągać wnioski z obserwowanych sytuacji i zachowań empatycznych innych osób i powtarzać je, np. dzieląc się z bratem czekoladą czy przykrywając mamę kołdrą. Maluch w wieku 4-6 lat coraz lepiej rozumie już zależność między uczuciami innych osób a ich zachowaniami, dlatego łatwiej przychodzi mu podzielenie się swoimi zabawkami czy zrozumienie powodu, dla którego ktoś jest smutny. Ten wczesnodziecięcy okres jest więc najlepszym momentem na to, by wspierać rozwój empatii u malucha, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Naucz dziecko rozumieć innych

Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym będziesz mogła nauczyć swoją pociechę wczuwania się w sytuacje i emocje innych ludzi:

1. Zachęcaj do niesienia pomocy. Na początek warto nauczyć malucha dostrzegania tego, że wokół nas są inne osoby, które mają swoje uczucia i potrzeby. Jeśli idziecie na spacer i zauważycie na przykład starszą panią, która ma trudności z samodzielnym przejściem przez ulicę, pomóżcie jej. Gdy jakieś dziecko na placu zabaw siedzi samo i nie chce się bawić, podejdźcie razem do niego i spróbujcie ustalić, co się stało i dlaczego jest smutne. Dzięki takim prostym gestom Twoje dziecko otworzy oczy na innych.

2. Zacznij od siebie. Dziecko najlepiej uczy się przez obserwowanie i naśladowanie nas, dorosłych. Możesz przeprowadzić z maluchem miliony rozmów na temat empatii, ale żadna z nich nie będzie tak skuteczna jak Twój przykład. Dlatego na co dzień sama bądź empatyczna nie tylko wobec swojej pociechy, lecz także pozostałych członków rodziny, przyjaciół, znajomych i zupełnie obcych ludzi spotkanych na ulicy.

3. Analizuj uczucia. Doskonałym sposobem na wczucie się w emocje innych osób jest zabawa z dzieckiem. Wchodząc w role, np. podczas zabawy klockami LEGO® DUPLO®, możecie analizować emocje, jakie mogą odczuwać poszczególne postacie. Doskonałym sposobem jest też wspólne czytanie książek czy oglądanie mądrych bajek. Pytaj wtedy dziecko: „Jak myślisz, co czuje teraz bohater? Dlaczego płacze/śmieje się? Jak można byłoby mu pomóc?”.

4. Wykorzystuj przejawy empatii. Czasem zdarza się, że my, dorośli, sami tłumimy w dziecku empatyczne zachowania. Gdy maluch przychodzi do kuchni i chce Ci pomóc w przygotowaniu śniadania, mówisz: „Nie, kochanie, mama zrobi to sama”, gdy chce razem z tatą naprawiać samochód, mówisz: „To nie dla Ciebie, jesteś jeszcze za mały”. W ten sposób mimowolnie wysyłasz dziecku komunikat: „Nie pomagaj, każdy musi radzić sobie sam”. Nie zdziw się więc, gdy Twoja pociecha, będąc już nastolatkiem, nawet nie zapyta, czy pomóc Ci przy zmywaniu naczyń czy sprzątaniu. Dlatego jeśli brzdąc garnie się do pomocy, angażuj go, dostosowując wykonywane zadania do jego możliwości.

5. Doceniaj. Każdy człowiek, a dziecko zwłaszcza, lubi, gdy jego wysiłki są doceniane. Jeśli więc zauważysz u swojej pociechy empatyczne zachowania, chwal za nie. Brzdąc podzielił się w piaskownicy swoimi zabawkami z innymi dziećmi? Oddał koledze pół batonika? A może przytulił brata, gdy ten płakał? Powiedz wtedy: „Wspaniale się zachowałeś, kochanie, jestem z Ciebie bardzo dumna”.

Porady kreatywnej zabawy

Kochamy zwierzęta
Doskonałym sposobem na nauczenie dziecka empatii jest obcowanie ze zwierzętami. Jeśli macie swojego domowego pupila, z pomocą przyjdzie Wam zestaw klocków LEGO® DUPLO® „Moja pierwsza farma”, w którym znajdziecie 2 figurki dzieci LEGO DUPLO oraz owcę, krowę i kurę. Wyjaśnij dziecku, że posiadanie zwierząt wiąże się nie tylko z przyjemnościami, takimi jak zabawa z nimi czy głaskanie, lecz także z wieloma obowiązkami. Jeśli nie będziemy ich wykonywać, zwierzęta będą zaniedbane, a przez to smutne i nieszczęśliwe. Wcielcie się w role małych farmerów i podzielcie między siebie zwierzęta, którymi będziecie się opiekować. Zastanówcie się, jak należy zajmować się każdym z nich (np. wszystkie trzeba nakarmić i napoić, krowę – wydoić, od kur zebrać jajka, a owcę – ostrzyc) i co się stanie, jeśli o czymś zapomnicie. Odegrajcie scenki, w których będziecie opiekować się swoimi zwierzętami. Sporo tych obowiązków, prawda? Czy można zrobić coś, aby każdemu było łatwiej? Oczywiście! Wystarczy pomóc sobie nawzajem.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Moja pierwsza farma [10617]

Duże klocki w zestawie LEGO® DUPLO® „Moja pierwsza farma” pomogą Twojemu dziecku zdobyć podstawowe umiejętności konstrukcyjne. Za pomocą figurek zwierząt i specjalnych klocków z dekoracjami możesz opowiedzieć maluchowi o dźwiękach wydawanych przez poszczególne zwierzęta i produktach spożywczych z nich pozyskiwanych. W zestawie znajdziesz 2 figurki dzieci LEGO DUPLO oraz owcę, krowę i kurę.