Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności emocjonalne

Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?

Czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko empatii?

Czytaj więcej

Jak mówić do dziecka, by Cię słuchało?

Czytaj więcej

Jak rozwija się przywiązanie i jakie ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak rozwija się przywiązanie i jakie ma znaczenie w późniejszym życiu dziecka

Często mówi się, że dziecko jest do nas bardzo przywiązane. Co to tak naprawdę oznacza, jak rozwija się przywiązane i jaki ma wpływ na życie malucha?

Co to jest przywiązanie?

Według definicji psychologa J. Bowlby’ego, twórcy teorii przywiązania, przywiązanie to długotrwały, silny, emocjonalny i społeczny związek z konkretną (znaczącą) osobą. Charakteryzuje się trzema podstawowymi cechami, którymi są: selektywność, czyli – skupienie się na konkretnej osobie, która wywołuje zachowania przywiązania w sposób i zakresie niespotykanym w relacjach z inną osobą; poszukiwaniem fizycznej bliskości z obiektem przywiązania; komfort i bezpieczeństwo, które wynikają z osiągnięcia bliskości oraz lęk separacyjny, który pojawia się, gdy niemożliwe jest uzyskanie bliskości. Jeśli zastanowisz się teraz chwilę i przeanalizujesz wszystkie zachowania Twojej pociechy, szybko zidentyfikujesz w nim te elementy.

Jak rozwija się przywiązanie u dziecka?

Przywiązanie zaczyna kształtować się już od pierwszych chwil życia dziecka. Noworodek wysyłała do Ciebie sygnały dotyczące swojego stanu poprzez płacz, krzyk, uśmiech, ruch. Choć dziecko nie podejmuje jeszcze świadomej interakcji z dorosłym, niezwykle wrażliwe na jego reakcje, które maja ogromne znaczenie dla jego poczucie bezpieczeństwa i kształtujących się przekonań na temat świata i siebie. Maluszek od ok. 4 miesiąca życia różnicuje już swoje zachowania w stosunku do „swoich” i „obcych”, a także coraz częściej samo inicjuje kontakty z najbliższą sobą, np. uśmiechając się czy gaworząc. Od ok. 7 miesiąca do 2,5 roku życia mamy już do czynienia z trwałym związkiem dziecka i jego najbliższego opiekuna. Maluch chce przebywać z mamą, a gdy dzieje się coś złego – traktuje ją, jak bezpieczną przystań, w której zawsze może się schronić. Przy wsparciu najbliższych, którzy dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, brzdąc uczy się rozpoznawać własne potrzebach i emocje oraz przestrzegać zasad funkcjonowania w społeczeństwie. W kolejnych latach dziecko doskonali te umiejętności, cały czas lepiej poznając świat, a przez to samego siebie i odkrywając własne „ja”.

Rodzaj przywiązania a konsekwencje dla rozwoju dziecka

Przywiązanie dziecka do rodzica może mieć różnych charakter, a tym samym odmiennie wpływać na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w przyszłości.

Dlatego właśnie tak ważne jest, byś od pierwszych dni życia dziecka dbała o jego potrzeby, poświęcała mu czas i starała się być przy nim zawsze, kiedy Cię potrzebuje.

Porady kreatywnej zabawy

Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś
Ten cytat z „Małego Księcia” jest niezwykle ważny i właściwie oddaje całą istotę przywiązania. Gdy nawiążemy z kimś głęboki związek emocjonalny, w pewnym sensie stajemy się odpowiedzialni za tę osobę, jej uczucia, stany emocjonalne. Dotyczy to nie tylko ludzi, lecz także zwierząt, które przywiązują się do nas wcale nie mniej. Warto nauczyć tego malucha, zwłaszcza jeśli zaczął już mówić o tym, że chciałby mieć swoje zwierzątko. Z pomocą przyjdzie Wam zestaw klocków LEGO® DUPLO® „Zwierzątka domowe”. Bawiąc się z dzieckiem wesołymi pupilami, spróbujcie ustalić, jak należy opiekować się każdym z nich i co robić, by był szczęśliwy. Wytłumacz dziecku, że nie wystarczy nakarmić zwierzaka, uczesać jego futerko i podać mu wodę do picia, ale trzeba też spędzać z nim czas, bowiem gdy zwierzak nie widzi swojego właściciela przez długi czas, jest smutny, nie ma ochoty na zabawę i tęskni.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Zwierzątka domowe [10838]

Twój maluch chce mieć zwierzątko? Na początek doskonale sprawdzą się domowi pupile z zestawu LEGO® DUPLO® „Zwierzątka domowe”. Ta kolekcja figurek zwierząt będzie dla małych dzieci doskonałą inspiracją i pozwoli im na świetną zabawę: rzucanie psu latającego talerza, pielęgnowanie kota szczotką, kąpanie ptaszka i karmienie królika marchewką. Te urocze zwierzaki będą świetnym uzupełnieniem innych zestawów LEGO® DUPLO®.