Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności społeczne

Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości?

Czytaj więcej

Mamo, jestem samodzielny!

Czytaj więcej

Razem, a jednak osobno, czyli jak bawią się małe dzieci

Czytaj więcej

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości?

Stabilne i adekwatne do rzeczywistości poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne w życiu każdego człowieka, również tego małego. Jak mądrze kształtować samoocenę dziecka?

Samoocena, czyli inaczej mówiąc poczucie własnej wartości, to opinia, jaką mamy na swój temat. Większość z nas zaczyna zwracać uwagę na to, co samo o sobie sądzimy, dopiero w dorosłym życiu, jednak samoocena zaczyna się kształtować już w dzieciństwie, o czym powinien wiedzieć każdy rodzic. Dlaczego? Bo w dużej mierze to od nas, rodziców tego, jak wychowujemy swoje pociechy, zależy poczucie wartości naszych dzieci. Nie jest tajemnicą, że zaniżona samoocena może skutecznie utrudnić funkcjonowanie i sprawić, że nawet najzdolniejszy maluch niewiele osiągnie, bo nie będzie miał odwagi, by wykorzystać swoje umiejętności. Warto pamiętać jednak, że również zawyżona samoocena może powodować trudności w funkcjonowaniu społecznym. Jaka zatem ukształtować w dziecku adekwatne do rzeczywistości i stabilne poczucie własnej wartości?

Jak wychować pewnego siebie małego człowieka?

1. Wspieraj i okazuj uczucia. Poczucie własnej wartości dziecko na początku kształtuje w oparciu o informacje, jakie płyną do niego z jego najbliższego otoczenia. Dlatego to w dużej mierze od rodziców zależy, czy maluch wyrośnie na świadomego swojej wartości człowieka. Jeśli chcesz, by tak było, wykorzystuj każdą okazję, by okazać mu swoją miłość i wsparcie. Nic przecież tak nie wzmacnia samooceny niż poczucie, że jest się kochanym i że dwie najważniejsze na świecie osoby – mama i tata – zawsze są tuż obok gotowi, by pomóc i wesprzeć.

2. Uważaj na słowa. Często, zwłaszcza, kiedy jesteśmy zdenerwowani, używamy skrótów myślowych i np. zamiast powiedzieć: „Twoje zachowanie było niegrzeczne”, mówimy: „Jesteś niegrzeczny”. Tymczasem ogromnie ważne jest, by słowa kierowane do dziecka były precyzyjne i odnosiły się do jego zachowań, a nie jego osoby. Nie jest przecież tak, że dzieci dzielą się na grzeczne i niegrzeczne, po prostu czasem każdemu maluchowi zdarza się zrobić coś nieodpowiedniego i zadaniem nas, rodziców, jest oczywiście zwrócić na to uwagę, ale w taki sposób, by przy okazji nie wpoić maluchowi przekonania, ze jest złym człowiekiem.

3. Krytykuj konstruktywnie. Całkowity brak krytyki żadnemu dziecku nie wyjdzie na dobre, trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie wyrazić swoją opinię tak, by nie zranić dziecka. Poza wytknięciem błędów, Twoja uwaga powinna zawierać także pozytywną informację i np. radę, co zrobić, by w przyszłości poprawić błędy. Nigdy nie używaj też słów, które są obraźliwe i mogą ugodzić w poczucie własnej wartości dziecka. Zwroty takie jak: „Jesteś głupi” czy „Nic nie potrafisz” są absolutnie zakazane niezależnie od sytuacji. Wyobraź sobie na przykład, że brzdąc próbował jeść samodzielnie, ale w efekcie cała zawartość talerza znalazła się na jego ubraniu. Wytłumacz dziecku, co zrobiło źle (np. za bardzo się wierciło przy jedzeniu i w ten sposób przewróciło talerz albo źle trzymało łyżkę) i powiedz, że następnym razem powinno bardziej uważać. Nie zapomnij też pochwalić za próbę samodzielnego jedzenia.

4. Chwal z głową. Podobnie jak sztuka krytykowania również chwalenie nie jest łatwe, choć na pozór tak właśnie nam się wydaje. Oczywiście powinnaś doceniać wszystkie starania dziecka, nie przeceniaj jednak jego umiejętności. Jeśli brzdąc robi coś dobrze – powiedz mu o tym, ale jeśli widzisz pewne niedociągnięcia, które należałoby poprawić – również nie wahaj się poinformować o tym dziecka. Nie chcesz chyba przecież, żeby Twoja pociecha rosła w przekonaniu, że robi wszystko doskonale i nigdy nie popełnia błędów?

5. Nie porównuj. „Zobacz, jaki Jaś jest grzeczny, nie to, co ty”, „Kasia to dopiero ładnie rysuje, a nie takie bazgroły jak u ciebie”, „Nikt nie potrafi śpiewać tak jak Zosia”… Choć nam, dorosłym, porównywanie przychodzi niezwykle łatwo i naturalnie, to dla dziecka tego typu zdania są ogromnie bolesne i potrafią całkowicie zaburzyć jego poczucie własnej wartości. Nie wierzysz? To wyobraź sobie, że sama nic o sobie jeszcze nie wiesz, ale przez kilka, a nawet kilkanaście lat najbliższa Ci osoba przy każdej okazji powtarza Ci, że inni są lepsi od Ciebie. Boli, prawda? Dokładnie tak samo czuje się Twoja pociecha, gdy zamiast doceniać to, co ona potrafi, dostrzegasz zalety wyłącznie innych dzieci. Dlatego właśnie porównywanie jest jedną z największych krzywd, jakie możemy wyrządzić dziecku. Co więcej, porównywanie, które zawyża samoocenę („Twoi rówieśnicy rysują znacznie gorzej niż Ty”) też jest niewskazane, bo kształtuje w dziecku poczucie wyższości i może sprawić, że wychowasz zarozumiałego aroganta, a tego przecież też byś nie chciała, prawda? Pamiętaj, że każdy maluch jest indywidualnością – ma inne zainteresowania, talenty i predyspozycje. Nie każdy musi przecież świetnie rysować czy śpiewać, dzieci mogą za to wzajemnie korzystać ze swoich umiejętności. Ten, kto dobrze śpiewa, może nauczyć piosenek swoich rówieśników, a ten, kto potrafi już posługiwać się sprawnie sztućcami – pomóc koledze czy koleżance podczas obiadu. Takiego zachowania możesz nauczyć swoją pociechę podczas zabawy zestawem „Przedszkole” LEGO® DUPLO®. Klocki pozwolą Wam zbudować doskonale znane otoczenie i odgrywać w nim realistyczne scenki z codziennego dnia przedszkolaka — od zabawy na macie, przez posiłki i codzienną toaletę aż po sprzątanie. Zachęć dziecko do wcielania się w różne role i pokaż, że każde dziecko jest wyjątkowe, a przekonasz się, że właśnie taki stosunek do rówieśników maluch będzie miał także w prawdziwym przedszkolu.

6. Pozwól podejmować decyzje i… ponosić konsekwencje. Aby człowiek miał dobrą samoocenę, musi także mieć poczucie sprawczości, czyli tego, że coś od niego zależy. Pozwól więc kilkulatkowi podejmować pewne decyzje, a także ponosić ich konsekwencje. Na przykład, gdy wybieracie się na zakupy, a dziecko upiera się, że chce zabrać hulajnogę, zgódź się, ale ustal, że nie może jeździć nią po sklepie i wewnątrz galerii handlowej będzie musiało samo ją nieść lub prowadzić. Trzymaj się tego ustalenia i nie noś hulajnogi za dzieckiem, a jeśli będzie marudzić, przypomnij mu, ze taką decyzję podjęło i teraz musi się jej trzymać. Pamiętaj też, że samodzielność buduje poczucie własnej wartości, dlatego nie wyręczaj malucha we wszystkim, co robi.

7. Nie narzucaj swoich oczekiwań. Chyba każdy z nas, rodziców, trzymając na rękach swoje upragnione dziecko, wyobraża sobie, kim będzie w przyszłości, jaki zawód wybierze, jak zbuduje swoją własną rodzinę. To absolutnie normalne, uważaj jednak, by Twoje oczekiwania nie stały się schematem, w który Twoja pociecha ma się idealnie wpisać. Bo co jeśli swoją córkę widzisz w przyszłości jako światowej sławy baletnicę, a ona woli grać w piłkę nożną, a syn za nic ma sobie zabawy samochodami i zamiast tego woli rysować? To nie jest powód do tego, by krytykować dziecko. Pamiętaj, że to odrębna istota i choć z pewnością chcesz dla niej jak najlepiej, Twoja i jej wizja szczęśliwego życia mogą się całkowicie od siebie różnić. A to w końcu przyszłość Twojego dziecka, nie Twoja, dlatego pozwól mu po prostu być sobą i wspieraj jego prawdziwe zainteresowania i pasje.

Porady kreatywnej zabawy

Jestem super!
Każda okazja jest dobra, żeby kształtować w dziecku poczucie własnej wartości, również zabawa! Zbuduj razem z dzieckiem przedszkole z pomocą zestawu LEGO® DUPLO® i wcielcie się w role wychowawczyni oraz dzieci – Twojej pociechy i np. jego najlepszej koleżanki z przedszkola. Zachęć dziecko, by pokazało, co już potrafi samo zrobić w przedszkolu, w czym jest dobre i co wychodzi mu najlepiej. Pamiętaj, by figurka pani zawsze pochwaliła i doceniła wysyłki dzieci. Zapytaj dziecko, w czym dobry jest jego najlepszy przyjaciel/przyjaciółka i czy ta czynność sprawa trudność Twojemu dziecku. Jeśli tak, odegrajcie scenkę, w której inne dziecko pomaga Twojemu maluchowi ją wykonać. Następnie możecie zamienić się rolami – pozwól dziecku zostać wychowawczynią i sprawdź, czy samo będzie umiało doceniać swoich podopiecznych. Koniecznie zwróć dziecku uwagę, że każdy maluch jest wyjątkowy, dlatego nie należy porównywać dzieci między sobą.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Przedszkole [10833]

Zestaw „Przedszkole” LEGO® DUPLO® pozwoli zbudować doskonale znane przedszkolakowi otoczenie i zachęci maluchy do odgrywania różnych scenek z ich dnia — od zabawy na macie, przez posiłki i codzienną toaletę aż po sprzątanie. W zestawie znajdują się 3 figurki DUPLO: przedszkolankę i dwoje dzieci, budynek przedszkola z otwieranymi elementami oraz obszarem toaletowym wraz z akcesoriami, a także klocki z cyferkami od 1 do 3, książkę, kanapki, rysunek dziecka, szyld przedszkola. Wśród akcesoriów znajdziesz matę z materiału, krzesła, kubek i dzbanek.