Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności społeczne

Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości?

Czytaj więcej

Mamo, jestem samodzielny!

Czytaj więcej

Razem, a jednak osobno, czyli jak bawią się małe dzieci

Czytaj więcej

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Mamo, jestem samodzielny!

Samodzielne ubieranie się, jedzenie czy sprzątanie swoich zabawek – te umiejętności powinien zdobyć każdy kandydat na przedszkolaka. Jak szybko, a przede wszystkim w przyjemny sposób nauczyć tego swoją pociechę?

Chyba każdy z nas, rodziców, marzy o tym, by dziecko było samodzielne i potrafiło poradzić sobie z codziennymi czynnościami takimi jak mycie, ubieranie się czy utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu. Co zrobić, by nauka samodzielności była przyjemnością i nie zamieniła się w ciągłą walkę z pociechą o egzekwowanie pożądanych zachowań?

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Wystarczy, że będziesz przestrzegać 4 prostych zasad, a zanim się obejrzysz, Twoja pociecha będzie przy każdej nowej czynności krzyczeć: „Mamo, ja chcę sam!”.

1. Nie wyręczaj dziecka we wszystkim. To chyba główny grzech większości z nas. Cały czas wydaje nam się, że nasza pociecha jest maleńkim, nieporadnym bobasem, któremu trzeba we wszystkim pomagać. Tymczasem kilkulatek z wieloma codziennymi czynnościami bez trudu poradzi sobie sam, o ile tylko dasz mu taką szansę.

2. Pozwól próbować. Na naukę samodzielności nie ma lepszego sposobu niż metoda prób i błędów. Nie licz na to, że wytłumaczysz dziecku, jak należy zawiązać sznurówki czy zapiąć guziki, a ono po prostu to zrobi. Zanim mu się uda, będzie musiał sporo poćwiczyć, a to będzie możliwe tylko wtedy, kiedy mu na to pozwolisz. Jeśli więc brzdąc mówi: „Mamo, ja sam”, po prostu pozwól mu spróbować wykonać daną czynność i nie złość się, jeśli za pierwszym razem mu się nie uda. Doskonałym sposobem na nauczenie dziecka codziennych czynności, a także wyrobienie w maluchu poczucia obowiązku jest też zabawa. Zestaw „Dom rodzinny” LEGO® DUPLO® pozwoli Wam zbudować dom, w którym mieszka mama, tata i dziecko – tak samo jak u Was. Przez wspólną zabawę maluch znacznie szybciej nauczy się punktualnego wstawania, słania łóżka, mycia ząbków, korzystania z toalety czy sprzątania swoich zabawek. A kto wie, może nawet zechce pomóc tacie i mamie w ich obowiązkach?

3. Bądź cierpliwa. Często wolimy sami ubrać, nakarmić i uczesać dziecko oraz posprzątać jego zabawki, bo tak jest po prostu szybciej. Doskonale wiemy, że maluchowi każda z tych czynności zajmie znacznie więcej czasu niż nam, ale musimy też wiedzieć, że w taki sposób nasza pociecha niczego się nie nauczy. Ba, możemy się spodziewać nawet, że gdy będzie starsza, również będzie oczekiwać, że mama lub tata zrobią wszystko za nią. Dlatego na naukę samodzielności zarezerwuj sobie czas i spokojnie pozwól brzdącowi spróbować swoich sił i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

4. Wspieraj i doceniaj. Dziecko, jak każdy człowiek, potrzebuje motywacji do działania. Dlatego każdą próbę wykonania jakiejś czynności samodzielnie, nawet tę nie do końca udaną, doceniaj i nagradzaj pochwalą czy brawami. I nawet jeśli brzdąc nie jest pewien, czy uda mu się zapiąć samodzielnie guziki czy umyć ząbki bez niczyjej pomocy, wspieraj malucha i utwierdzaj w przekonaniu, że na pewno sobie poradzi.

Porady kreatywnej zabawy

(Prawie) wszystko robię sam!
Zestaw „Dom rodzinny” LEGO® DUPLO® jest wprost idealny do wspólnej zabawy z rodzicami, jak i nauki samodzielności. Za pomocą figurek dołączonych do zestawu wcielcie się w Wasze codzienne role – mamy, taty i dziecka i spróbujcie odebrać Wasz dzień. Podczas zabawy zwróć dziecku uwagę, że każdy z domowników ma swoje zadania do wykonania i powinien się z nich dobrze wywiązywać. To także doskonała lekcja obowiązkowości, bo podczas zabawy możecie ustalić np. że dziecko wynosi śmieci albo podczas sprzątania wyciera kurze ściereczką w swoim pokoju. Kiedy będziecie naprawdę sprzątać Wasze prawdziwe mieszkanie, odwołaj się do zabawy i przypomnij brzdącowi, że figurka dziecka z LEGO® DUPLO® pomagała w sprzątaniu i zachęć je, by spróbowało zrobić to samo. Zabawa w dom to także doskonały sposób, by nauczyć swoją pociechę szacunku do pracy innych. Spróbujcie zamienić się rolami i tata niech przez chwilę będzie dzieckiem, mama – odgrywa rolę taty, a dziecko – mamy. Wtedy maluch przekona się, jak wiele obowiązków na co dzień mają rodzice i jak wiele pracy wykonują, by dom funkcjonował jak najlepiej, a wtedy z pewnością jeszcze chętniej będzie Was w tym odciążał, ucząc się samodzielności.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Dom rodzinny [10835]

Zestaw „Dom rodzinny” LEGO® DUPLO® pozwala zbudować dom i odgrywać w nim realistyczne scenki . Dzięki niemu maluchy mogą ćwiczyć rozmaite czynności i uczyć się samodzielności w ich wykonywaniu – od porannego wstawania, przez przygotowanie i jedzenie posiłków, po mycie samochodu. Trzy figurki: mama, tata i dziecko stwarzają wspaniałą okazję do rodzinnej zabawy oraz uczenia dziecka obowiązkowości i szacunku do pracy innych osób. 3 piętrowy dom oraz wszystkie elementy wyposażenia ułatwią wymyślanie historyjek oraz rozwijanie dziecka.