Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności społeczne

Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości?

Czytaj więcej

Mamo, jestem samodzielny!

Czytaj więcej

Razem, a jednak osobno, czyli jak bawią się małe dzieci

Czytaj więcej

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Razem, a jednak osobno, czyli jak bawią się małe dzieci

Martwisz się, że Twoja pociecha zamiast bawić się z rówieśnikami, woli sama układać klocki, a kolegów i koleżanki obserwuje z dystansu? Spokojnie, w pewnym wieku to normalne.

W filmach czy reklamach telewizyjnych często możesz zobaczyć uśmiechnięte 2- czy 3-latki, które zgodnie razem się bawią. Potem patrzysz na swoje dziecko, które w piaskownicy, owszem, siedzi razem z innymi dziećmi, ale zamiast wspólnie stawiać babki z piasku woli robić to samo, a rówieśników tylko obserwuje, i wpadasz w panikę, że z Twoją pociechą jest coś nie tak? Spokojnie! Wspólne, a na dodatek zgodne zabawy kilkulatków w większości przypadków można włożyć między bajki, a wynika to ze specyfiki rozwoju społecznego człowieka. Małe dzieci na początku bawią się osobno, ale trochę razem. Czyli właściwie jak?

Zabawa równoległa

Zabawa manipulacyjna, która u niemowlaków jest główną aktywnością tego typu, jest swego rodzaju przygotowanie do tzw. zabawy właściwej, którą można zaobserwować u dziecka od ok. 18 miesiąca życia. W tym pierwszym etapie zabaw, który trwa mniej więcej do końca 2 r.ż. dominuje zabawa samotna – maluch wykorzystuje do niech różne przedmioty, ale nie jest jeszcze zainteresowany współdziałaniem w zabawie z innymi osobami. Od ok. 3 r.ż. możesz zaobserwować u malucha tzw. zabawę równoległą. Na czym ona polega? Maluchy, nawet jeśli siedzą obok siebie, bawią się osobno, bacznie się nawzajem obserwując, a czasem nawet naśladując to, co robi kolega lub koleżanka, nie wchodzą jednak w interakcje ze sobą. Dopiero ok. 4 r.ż. zabawa dzieci staje się trochę bardziej uspołeczniona, a maluchy zaczynają podejmować pierwsze interakcje. Nie licz jednak na to, że będą one przebiegać wzorcowo, a Twoja pociecha od razu zacznie zgodnie budować wieże z klocków z rówieśnikami. Przygotuj się raczej na drobne konflikty, małe sprzeczki, zabieranie zabawek, a nawet wybuchy płaczu, jednak nie przejmuj się tym – to absolutnie normalne. Dziecko zaczyna dopiero poznawać innych członków społeczeństwa (poza Tobą, tatą, babcią i dziadkiem) oraz zasady działania w grupie. Maluch musi nauczyć się tego, że w społeczeństwie obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać, jak np. to że nie wolno zabierać zabawek innym dzieciom lub niszczyć ich budowli z klocków. Ty, jako rodzic, możesz wspierać swoją pociechę w tych pierwszych krokach procesu uspołeczniania. Jak to robić? Najlepiej przez mądrą zabawę.

Jak wspierać dziecko w procesie socjalizacji?

Wielu rodziców zastanawia się, czy powinni namawiać dziecko do zabawy z rówieśnikami i jak reagować na pierwsze konflikty w grupie. Zasada jest prosta – malucha nie wolno do niczego zmuszać. Jeśli nie jest on jeszcze gotowy do tego, by przejść od zabawy równoległej do wchodzenia w interakcje z innymi osobami, nie przyspieszymy tego procesu na siłę, bo możemy tym wyrządzić więcej szkody, niż przynieść pożytku. Nie mniej jednak na pewno można pokazać dziecku, jak fajna jest zabawa z innymi dziećmi, i podsuwać mu takie zabawki, które idealnie sprawdzą się przy wspólnej zabawie, jak np. zestaw „Mój pierwszy pociąg” LEGO® DUPLO®. Zestaw zawiera mnóstwo klocków i ponad 55 cm torów, więc doskonale nadaje się do wspólnego konstruowania pociągów oraz trasy jego przejazdu. Dwie figurki LEGO® DUPLO® - maszynista i dziecko w naturalny sposób stworzą sytuację, w których maluchy mogą bawić się, wchodząc w role i odgrywając scenki. A co robić w przypadku konfliktów? Na początku najlepiej spokojnie je obserwować i dać dzieciom szansę, by same doszły do porozumienia. Jeśli jednak zauważysz, że sytuacja się zaognia i raczej nie ma szans na rozejm, powinnaś wkroczyć do akcji. Spokojnie zapytaj maluchy, co się stało, a po rozpoznaniu sytuacji, wytłumacz im, z czego wynika konflikt i spróbuj naprowadzić na pokojowe rozwiązanie go. W taki sposób nauczysz dzieci cennej i niełatwej sztuki rozwiązywania konfliktów, a dzieci następnym razem być może poradzą sobie z problemem już bez Twojej pomocy.

Porady kreatywnej zabawy

Jedzie pociąg z daleka
Zestaw „Mój pierwszy pociąg” LEGO® DUPLO® jest wprost idealny do pierwszych wspólnych zabaw, dlatego warto sięgnąć po niego, gdy do Twojej pociechy przychodzą rówieśnicy lub Wy wybieracie się w gości. Ponieważ dla kilkulatków wspólna zabawa może nie być wcale prosta, na początku pomóż trochę maluchom ustalić zasady, dzięki którym oboje dzieci będzie miało z zabawy przyjemność, a sytuacje konfliktowe zostaną zminimalizowane. Opowiedz maluchom o pociągach – o tym, że ktoś je buduje, a ktoś inny buduje dla nich „drogi”, czyli tory. Poproś jedno dziecko, by zbudowało tor, a drugie – pociąg. Następnie opowiedz o tym, jak funkcjonuje stacja kolejowa – że jest maszynista, który zawiaduje pociągiem oraz pasażerowie, którzy kupują bilety i jadą pociągiem. Podziel te dwie role między dzieci i pomóż im dobrze je odegrać, a później… usuń się w cień i z radością obserwuj, jak Twoja pociecha właśnie wchodzi w pierwsze udane interakcje z rówieśnikiem.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Mój pierwszy pociąg [10507]

Twoje dziecko jest fanem pociągów i marzy o tym, by w przyszłości prowadzić jeden z nich? Jeśli tak, z pewnością będzie zachwycone zestawem „Mój pierwszy pociąg” LEGO® DUPLO®. Dzięki niemu zbuduje bajecznie kolorowy pociąg parowy z efektami dźwiękowymi i wagonem pasażerskim, który może jeździć po torach o długości 55 cm. Figurki LEGO® DUPLO® — maszynista i dziecko oraz stacja z kasą biletową, pompą i sygnalizatorem umożliwiają odgrywanie scenek i stają się wspaniałym początkiem do wspólnych zabaw z rówieśnikami.