Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności społeczne

Jak budować w dziecku poczucie własnej wartości?

Czytaj więcej

Mamo, jestem samodzielny!

Czytaj więcej

Razem, a jednak osobno, czyli jak bawią się małe dzieci

Czytaj więcej

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Zabawy z wchodzeniem w role – co dają dziecku?

To doskonały sposób nie tylko na poznawanie otaczającego świata, lecz także na socjalizację i naukę funkcjonowanie w społeczeństwie.

„Ja będę lekarzem, a Ty pacjentem”, „Ja będę sprzedawać, a Ty przychodzisz po zakupy” – tak zazwyczaj zaczynają się zabawy z wchodzeniem w role. Na początku dzieci dzielą się rolami i ustalają, kto wciela się w jaką postać, a następnie starają się, jak najwierniej odwzorować ich zachowanie. Dla maluchów taka zabawa jest świetną rozrywką, bo mogą przez chwilę „poudawać” dorosłych, co więcej – ma także aspekt edukacyjny i socjalizujący. Nie wierzysz? Udowadniamy!

Co daje dziecku zabawa z wchodzeniem w role?

1. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko, już od pierwszych chwil życia, jest członkiem społeczeństwa i choć na początku cały jego społeczny świat to bliscy – mama, tata, dziadkowie, rodzeństwo, to przyjdzie przecież taka chwila, gdy maluch podrośnie i będzie stawiał pierwsze kroki w innych grupach społecznych – wśród rówieśników, kolegów z przedszkola, a później szkoły. Do tego, by dobrze odnaleźć się w grupie, trzeba wiedzieć, jakie reguły w niej panują. Tego właśnie brzdąc może nauczyć się podczas zabawy z wchodzeniem w role. To także doskonała okazja, by przećwiczyć z dzieckiem różne „trudne” sytuacje, takie jak np. konflikt z inną osobą czy to, gdy dziecko zgubi się w nieznanym mu miejscu.

2. Pozwala lepiej zrozumieć innych ludzi i… samego siebie. Wcielenie się w inną postać wcale nie jest takie proste. Trzeba przecież zrozumieć jej uczucia, potrzeby, obowiązki i postarać się odwzorować jej sposób myślenia. Dzięki zabawom z wchodzeniem w role dziecko ma szansę przećwiczyć takie umiejętności, a tym samym lepiej zrozumieć ludzi, z którymi na co dzień żyje. Co więcej, pozwala to także poznać lepiej samego siebie i zbudować w dziecku przekonanie, że jest ono odrębną jednostką. Wcielając się w kogoś innego, maluch wyraźniej widzi przecież różnice i podobieństwa między sobą a innymi osobami. Ma też okazję, by przekonać się, co tak naprawdę lubi robić, a co nie sprawia mu przyjemności. Dzięki zestawowi „Miasteczko” LEGO® DUPLO® Twoja pociecha może na chwilę stać się mechanikiem, sprzedawcą w sklepie czy lekarzem. Może któryś z tych zawodów tak bardzo przypadnie mu do gustu, że w przyszłości właśnie w tę stronę skieruje swoje zawodowe kroki?

3. Pomaga poznać otaczający świat. Co trzeba zrobić, by naprawić samochód? Po co doktorowi stetoskop? I skąd co rano w sklepie bierze się świeże pieczywo? Odpowiedzi na podobne pytanie, choć dla nas, dorosłych, oczywiste, dla malucha mogą być fascynującą zagadką. Możesz pomóc mu ją rozwikłać właśnie poprzez zabawę w rolę i odgrywanie poszczególnych zawodów.

4. Pomaga oswoić lęk. Gdy idziesz z dzieckiem na zakupy, maluch wstydzi się sprzedawcy, a już za żadne skarby sam nie chce poprosić go o swoje ulubione słodycze? A może każda wizyta u lekarza to dla brzdąca ogromny stres? Jeśli tak, z pomocą może przyjść Wam właśnie zabawa z odgrywaniem ról. Jeśli trudne i stresujące dla dziecka sytuacje przećwiczycie wcześniej kilkakrotnie w bezpiecznym dla dziecka otoczeniu i trochę „na niby”, gdy dojdzie do nich w rzeczywistości, Twoja pociecha będzie czuła się znacznie spokojniej i pewniej.

5. Kształtuje pewność siebie. Podczas zabawy z podziałem na role dziecko zdobywa nowe umiejętności, dzięki czemu staje się pewniejsze siebie. Już kilkuletni maluch może sam zrobić drobne zakupy (oczywiście zawsze pod Twoim czujnym okiem), a scenkę w sklepie możecie odegrać, bawiąc się zestawem „Miasteczko” LEGO® DUPLO®. Wytłumacz dziecku, co trzeba powiedzieć, by ekspedientka podała odpowiedni towar, oraz to że następnie trzeba zapłacić, przeliczyć resztę (to doskonały sposób na naukę liczenia!) i podziękować. Gdy maluch, opanuje już tę sztukę, wybierzcie się na prawdziwe zakupy i ustalcie, że dziecko samo kupuje „swoje” sprawunki, czyli np. słodycze czy ulubiony serek.

Porady kreatywnej zabawy

Moje miasto
Zestaw „Miasteczko” LEGO® DUPLO® sprawdzi się idealnie przy zabawie z wchodzeniem w role. Zbuduj razem z dzieckiem miasto podobne do tego, w którym mieszkacie. Następnie spróbujcie odnaleźć wśród figurek mieszkańców Waszego miasta – jak nazywa się Wasz pan doktor, do którego chodzicie na bilanse, a jak sprzedawca w sklepie, gdzie co dzień robicie zakupy? Wcielcie się w poszczególne role i spróbujcie odegrać scenki z Waszych codziennych spotkań z tymi osobami. Taka zabawa to też doskonała okazja, by opowiedzieć dziecku o tym, czym charakteryzują się różne zawody, jakie obowiązki mają osoby, które je wykonują. Kto wie, może Twoja pociecha, zainspirowana taką zabawą, w przyszłości wybierze jedną z tych profesji?

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Miasteczko [10836]

Miasteczko to fascynujące miejsce dla malucha Maluch może kręcić kołami zębatymi, by pomóc mechanikowi obrócić samochód, a później wybrać się na zakupy do piekarni i sklepu warzywnego. W zestawie znajdziesz aż pięć figurek DUPLO: mechanika, sprzedawcy, lekarza, mamy i dziecka oraz warsztat z samochodem i platformą, sklep warzywny, lekarza, piekarnię z otwieranym piecem, a także klocki z rysunkiem precla, owocu, jarzyn, ciasta, tablicy do badania wzroku, a także szyldy piekarni i mechanika, które ułatwiają wymyślanie historyjek i odgrywanie scenek.