Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Rozwój mowy

Dowiedz się, jak przebiega rozwój mowy dziecka i co robić, by go wspierać.
Poznaj zabawy, które pomogą maluchowi trenować aparat artykulacyjny i sprawią,
że nawet najtrudniejsza głoska nie sprawi brzdącowi żadnego problemu.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Czytaj więcej

5 zabaw wspierających naukę mówienia

Czytaj więcej

Od rozumienia do mówienia

Czytaj więcej

Lekcje języka obcego dla smyka?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

5 zabaw wspierających naukę mówienia

Czy wiesz, że nauka mówienia to nie tylko poznawanie przez dziecko nowych wyrazów, lecz także usprawnianie jego aparatu artykulacyjnego? Jak więc wspierać w tym malucha? Najlepiej… bawiąc się z nim!

Twoja pociecha pewnie mówi już kilka prostych słów, jednak sama nauka nowych wyrazów to za mało, by dziecko w przyszłości mówiło ładnie i świetnie radziło sobie z wypowiadaniem nawet tych trudniejszych polskich głosek, takich jak np. r. Dlatego poza poszerzaniem słownictwa dziecka, zadbaj też o ćwiczenia buzi i języka. Proponujemy Ci kilka zabaw, które nie tylko usprawnią aparat mowy malucha, lecz także przyniosą mnóstwo radości Tobie i dziecku!

Gimnastyka dla buzi i języka

1. „Brum, brum”.

Wyobraźcie sobie, że jesteście samochodami i jeździcie po mieście. Zawsze kiedy „ruszacie”, wydawajcie dźwięk podobny do tego, który emitują silniki aut, czyli „brum, brum”. Akcentujcie i przedłużajcie głoskę „r” przez wprowadzenie języka w lekkie drżenie. Do zabawy możecie wykorzystać także zbudowane własnoręcznie samochodziki z klocków Lego Duplo. To także doskonała okazja, by nauczyć malucha podstaw bezpiecznego poruszania się po drodze.

2. „Mniam, mniam”.

Pokażcie, jak bardzo smakował Wam obiad! Najpierw wprawcie wargi w lekkie drżenie, wypowiadając bardzo długo głoskę „m”. Po chwili otwórzcie usta i wypowiedzcie cały wyraz „mniam”, po czym znów zamknijcie lekko usta i wpraw wargi w drżenie, długo artykułując ostatnią głoskę „m”. Następnie wysuńcie język i zataczajcie nim koliste ruchy tak, jakbyście chcieli dokładnie oblizać buzię. Starajcie się dotknąć językiem nosa, obu policzków i brody.

3. „Śmieszne miny”.

Zróbcie konkurs na najśmieszniejszą minę. W tek konkurencji wszystkie chwyty są dozwolone – wystawianie języka, wykrzywianie warg i co tylko przyjdzie Wam do głowy.

4. „Rybka”.

Zamieńcie się na chwilę w rybki i naśladujcie ruch ich pyszczków. Jak? To proste: wysuwajcie wargi do przodu i rozszerzajcie na końcu.

5. Echo.

Wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie, gdzie mieszka Echo, którym jest Twoja pociecha. Wypowiadaj poszczególne samogłoski w dowolnej konfiguracji, a zadaniem dziecka jest dokładne ich powtórzenie.

Porady kreatywnej zabawy

Zestaw LEGO DUPLO „Duża farma” nie tylko pozwoli dziecku przekonać się, jak wygląda życie na wsi, lecz także podsunie więcej inspiracji do wspierania nauki mówienia. W zestawie znajdziesz m.in. figurki konika i krówki, które wspaniale nadają się do zabaw usprawniających aparat artykulacyjny. Możecie na przykład zamienić się na chwilę w krówkę, która je trawę na pastwisku. Przeżuwajcie ją powoli i dokładnie, wykonując obszerne ruchy całą żuchwą. Bawiąc się konikiem, wydawajcie takie dźwięki jak on. Parskajcie, wypychając z ust powietrze i starając się wprawić wargi w drżenie. Spróbujcie też naśladować dźwięk, który wydają końskie podkowy uderzające o bruk. Kląskaj językiem, jednocześnie otwierając usta i składając je w dziubek, tak aby uzyskać dźwięk podobny do uderzania końskich podków. Ćwiczenie najpierw wykonujcie wolno, a potem coraz szybciej, przechodząc w galop.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Duża farma [10525]

Jeśli Twoje dziecko lubi spędzać wakacje na wsi u dziadków, z pewnością pokocha zestaw klocków LEGO DUPLO „Duża farma”. Zestaw zawiera wszystko, czego potrzebujecie, by odtworzyć życie w wiejskim gospodarstwie. Jest tu stodoła do przechowywania żywności, dom z krzesłami i stajnia dla konia. Na zewnątrz pasą się krowy, a traktor czeka w gotowości na pracę w polu. Zestaw zawiera także 2 figurki: farmera i dziecko.