Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Zdolności motoryczne

Dowiedz się, jak przebiega rozwój ruchowy dziecka i co robić,
by go wspierać. Poznaj zabawy, które poznowlą Ci w przyjemny dla
dziecka sposób trenować jego koordynację oraz dużą i małą motorykę.

Sprawne rączki, czyli 5 zabaw rozwijających małą motorykę

Czytaj więcej

5 zabaw wspierających koordynację ruchową

Czytaj więcej

Czy praworęczność jest lepsza od leworęczności?

Czytaj więcej

Dlaczego ruch jest ważny w prawidłowym rozwoju dziecka?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Czy praworęczność jest lepsza od leworęczności?

Wśród rodziców często krąży opinia, że lepiej, by dziecko było praworęczne. Czy to prawda i czy w ogóle ma to jakieś znaczenie?

To, czy dziecko głównie posługuje się prawą czy lewą ręką, ma związek z lateralizacją. Czym ona jest? To dominacja jednej półkuli mózgowej nad drugą, a tym samym przewaga czynnościowa jednej części ciała nad drugą. Lateralizacja nie dotyczy więc tylko rąk, ale też nóg czy uszu. Możesz to zaobserwować na przykład, gdy grasz z dzieckiem w piłkę. Maluch na pewno częściej będzie kopał ją jedną, dominująca nogą. Jak kształtuje się lateralizacja i czy bycie praworęcznym lub leworęcznym w ogóle ma jakieś znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Jak rozwija się lateralizacja u dziecka?

Skutki ukształtowanej lateralizacji dostrzeżesz zapewne dopiero wtedy, gdy maluch zacznie uczyć się pisać lub rysować, bo będzie trzymał ołówek lub kredkę głownie w jednej, dominującej ręce. Lateralizacja zaczyna jednak kształtować się znacznie wcześniej, bo już w okresie niemowlęcym. Już u maluszka, który nie ukończył 3 miesiąca życia występuje tzw. asymetria złożeniowa, która świadczy o dominacji jednej z półkul, trudno jednak ją zaobserwować. Dominację jednej półkuli zaobserwujesz zapewne u półrocznego dziecka, wtedy bowiem maluch po przedmiot będzie wyciągał jedną rączkę, właśnie tę dominująca. Później brzdąc skupia się na nauce chodzenia, w której udział biorą obie półkule, a więc oznaki lateralizacji znów stają się trudniejsze do zaobserwowania. Ponowny bardziej intensywny rozwój lateralizacji następuje po ukończeniu przez malucha 2 r.ż. i trwa do ok. 6. r.ż. Wtedy bez trudu zauważysz, że maluch chętniej podnosi przedmioty wybraną ręką, trzyma w niej kredki, gdy rysuje i wyciąga ją na powitanie. Wtedy wielu rodziców z przerażeniem zauważa, że dziecko jest leworęczne i robi wszystko, żeby „przestawić” malucha na prawą rękę. Czy słusznie?

Praworęczne, leworęczne – czy to w ogóle ma znaczenie?

Niestety nadal wiele osób uważa leworęczność za coś nienormalnego albo gorszego niż praworęczność. Ba, kiedyś sądzono nawet, że praworęczne dzieci są mądrzejsze, przez co nie mają problemów z nauką. Na szczęście dziś już doskonale wiemy, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między lateralizacją a prawidłowym rozwojem dziecka – zarówno praworęczne, jak i leworęczne dzieci mogą być tak samo inteligentne i osiągać równie dobre wyniki w przedszkolu czy szkole. Dlatego warto podkreślić, że nie należy na siłę „zmieniać” lateralizacji dziecka, bo to może spowodować więcej szkody niż pożytku. Zmuszanie dziecka do tego, by używało drugiej, „mniej wygodnej” dla niego ręki i karcenie go za używanie ręki dominującej może być przyczyną takich problemów jak nadpobudliwość, lękliwość, zaburzenia mowy, problemy z uczeniem się i koncentracją. Zamiast tego lepiej mądrze wspierać malucha – wtedy będziesz mieć pewność, że brzdąc będzie rozwijał się prawidłowo i harmonijnie.

Porady kreatywnej zabawy

Wszystkie ręce na pokład!
Warto obserwować, jak rozwija się lateralizacja dziecka. Możesz to robić podczas zabawy. Rozłóż na podłodze LEGO DUPLO Moje pierwsze klocki i obserwuj, którą rączką dziecko po nie sięga, sprawdź też, którą rękę maluch wyciągnie, gdy podasz mu klocek. Następnie spróbujcie ułożyć wieżę (każdy swoją), raz kładąc klocek lewą, a raz prawą ręką i sprawdźcie, komu uda się ułożyć wyższą budowlę.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Moje Pierwsze Klocki [10848]

Chcesz rozbudzić w dziecku kreatywność i wspierać jego rozwój motoryczny? Sięgnij po LEGO DUPLO Moje Pierwsze Klocki. W zestawie znajdziesz 80 bajecznie kolorowych klocków, z których można wyczarować wszystko, cokolwiek podpowie wyobraźnia. Niektóre klocki są ozdobione z dwóch stron, dzięki czemu możesz stworzyć jeszcze bardziej realistyczne budowle – domki, zamki i wieże. Umiejętności konstrukcyjne pomogą dziecku ćwiczyć specjalne karty z instrukcjami, które są dołączone do zestawu.