Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Zdolności motoryczne

Dowiedz się, jak przebiega rozwój ruchowy dziecka i co robić,
by go wspierać. Poznaj zabawy, które poznowlą Ci w przyjemny dla
dziecka sposób trenować jego koordynację oraz dużą i małą motorykę.

Sprawne rączki, czyli 5 zabaw rozwijających małą motorykę

Czytaj więcej

5 zabaw wspierających koordynację ruchową

Czytaj więcej

Czy praworęczność jest lepsza od leworęczności?

Czytaj więcej

Dlaczego ruch jest ważny w prawidłowym rozwoju dziecka?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Dlaczego ruch jest ważny w prawidłowym rozwoju dziecka?

Nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej – siedzą na zajęciach w przedszkolu czy szkole, przed komputerem, telewizorem czy grą na Play Station. Tymczasem aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w prawidłowym rozwoju dziecka. Dlaczego?

Żyjemy w czasach, kiedy większość z nas przez znaczną część doby siedzi. My, dorośli, siedzimy w pracy, w drodze do pracy, a potem w domu, odpoczywając. Nasze pociechy chętnie spędzają czas, oglądając bajki w telewizji, grając w gry czy używając tabletów lub smartfonów swoich rodziców (tak, tak, niekiedy 3-latek potrafi lepiej obsługiwać takie urządzenie niż dorosły!). Wszystko to oczywiście na siedząco. Zapominamy zaś o tym, że ruch to… zdrowie! I gwarancja prawidłowego rozwoju motorycznego naszych dzieci.

Jakie korzyści daje dziecku ruch i aktywność fizyczna?

Jeśli zastanawiasz się więc, czy warto zapisać dziecko na jakieś zajęcia ruchowe, odpowiedź brzmi: warto! I nie chodzi tu o to, by do sprawy podchodzić bardzo profesjonalnie i zacząć przygotowywać malucha do Igrzysk Olimpijskich, ale o to, by wprowadzić go w świat Ruchu i zaszczepić miłość do aktywności fizycznej. Zresztą, spokojnie możesz zrobić to sama, po porostu przekazując dziecku swoje sportowe pasje. Lubisz jeździć na rowerze? Na wycieczki bierz ze sobą malucha. Pływasz? Na basen wybieraj się z brzdącem. Uwielbiasz trekkingowe wycieczki? Jeśli tylko weźmiesz ze sobą nosidło, a trasę dostosujesz do możliwości malca, spokojnie możesz wziąć ze sobą nawet 3-latka. No dobrze, ale co właściwie aktywność fizyczna i ruch dają dziecku?

1. Ruch rozwija sprawność fizyczną i kondycję. Zarówno szkielet malucha, jak i jego mięśnie ciągle się kształtują, a im bardziej są stymulowane, tym szybciej osiągają wyżyny swoich możliwości. Uprawiając sport, dzieci gimnastykują się, a przez to stają się sprawniejsze fizycznie i zwinniejsze. Ma to niebagatelne znaczenie także dla rozwoju koordynacji ruchowej i motoryki, zarówno dużej, jak i małej.

2. Ruch pozytywnie wpływa na zdolność zapamiętywania i koncentracji. Podczas aktywności fizycznej komórki naszego organizmu są lepiej dotlenione, przez co mózg pracuje wydajniej, co – jak wykazują badania – zwiększa zdolność zapamiętywania i koncentracji. Jeśli więc Twój maluch będzie dużo się ruszał, możesz się spodziewać, że będzie także szybciej chłonął wiedzę o otaczającym go świecie. Te umiejętności okażą się bezcenne w przedszkolu i szkole. Zanim jednak maluch zacznie naukę, zacznij rozwijać jego umiejętności już teraz np. poprzez kreatywne zabawy klockami LEGO DUPLO.

3. Ruch pozwala spożytkować nadmiar energii. Jeśli Twoja pociecha jest wulkanem energii i niemalże roznosi Wasz dom, Ruch będzie idealnym rozwiązaniem. Dziecko rozładuje skumulowaną energię, a przy okazji wzmocni swoje mięśnie.

4. Ruch relaksuje i redukuje stres. Wydaje Ci się, że stres przeżywamy tylko my, dorośli? Nic bardziej mylnego! Dla kilkulatka kłótnia z koleżanką z przedszkola czy jutrzejsza wizyta u dentysty, którego się boi, to tak jak dla Ciebie trudna rozmowa z szefem czy publiczne wystąpienie. Warto więc nauczyć malucha, jak radzić sobie z takimi emocjami. Również w te kwestii aktywność fizyczna przychodzi z pomocą, bo podczas wysiłku zwiększa się poziom endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia) we krwi, przez co codzienne smutki wydają nam się nieco mniejsze.

5. Ruch uczy pewności siebie, konsekwencji i wytrwałości. Wyobraź sobie, że maluch zaczyna grać w piłkę nożną i strzela bramkę. Jakie emocje temu towarzyszą? Duma, radość i oczywiście ma ochota na więcej! Dzięki temu dziecko czuje, że ma poczucie sprawstwa (to, co się stanie zależy od niego, od jego pracy, starań i wysiłku) i że jest wartościowym człowiekiem, który może osiągnąć wszystko, co sobie zaplanuje. To cechy, które są bardzo cenione w społeczeństwie. Dzięki temu dziecku będzie się łatwiej skupić również na nauce, czy zabawie edukacyjnej.

Porady kreatywnej zabawy

Wyścig ciuchci
Z klocków LEGO DUPLO 10810 zbuduj ciuchcię. Przed sobą ustawcie slalom z pustych plastikowych butelek i starajcie się jak najszybciej przejechać ciuchciami między przeszkodami. Wyścig wygrywa ten, kto jak najszybciej wróci na metę i nie strąci żadnej butelki.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Ciuchcia [10810]

Proszę wsiadać, drzwi zamykać, ciuchcia zaraz odjedzie! – tak właśnie możecie bawić się z dzieckiem zestawem LEGO DUPLO „Ciuchcia”. W zestawie znajdziesz klocki do zbudowania ciuchci oraz figurkę motorniczego, a także przejazd kolejowy i samochód wraz z figurką kierowcy, dzięki czemu możesz podczas zabawy nauczyć malca zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Skrzynki do załadowania na pociąg lub samochód, kwiaty i klocki przedstawiające jabłka i dynie będą wspaniałym uzupełnieniem zabawy.