Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności poznawcze

Zabawa to praca dziecka

Czytaj więcej

Na niby, ale całkiem serio, czyli jak bawią się dzieci

Czytaj więcej

Pozwól dziecku się ponudzić!

Czytaj więcej

Jak wychować małego geniusza?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Jak wychować małego geniusza?

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było mądre i świetnie radziło sobie w życiu. Jak to sprawić? Oto 5 skutecznych sposobów na wychowanie małego geniusza.

Czy inteligencja, zaradność życiowa i kreatywność to cechy, które dziecko dziedziczy po rodzicach, czy może jednak są one wynikiem odpowiedniego wychowania? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem zarówno geny, jak i środowisko, w którym wychowuje się dziecko nie są tu bez znaczenia. Niemowlę ma o wiele więcej połączeń nerwowych niż dorosły człowiek, a to daje wprost nieograniczone możliwości nauki i rozwoju. Niestety „niewykorzystywane” połączenia zanikają, dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat zapewnić dziecku odpowiednią stymulację i warunki do prawidłowego rozwoju poznawczego.

5 sposobów na wychowanie małego geniusza

1. Rozmawiaj z dzieckiem. Banalne?

Może i tak, ale rodzice czasem o tym zapominają albo sądzą, że rozmawiają ze swoją pociechą, podczas gdy tak naprawdę tylko wydają jej polecenia i egzekwują pożądane zachowania. Tymczasem chodzi o to, by być dla dziecka partnerem w rozmowie. Nie tylko do niego mówić, lecz także słuchać i reagować na jego słowa. Pozwól też dziecku czasem przysłuchiwać się rozmowom dorosłych, dzięki temu maluch będzie się uczył sztuki dyskutowania i argumentacji.

2. Zadawaj pytania.

Pytanie zazwyczaj skłania do refleksji i głębszego zastanowienia się nad danym tematem, dlatego warto wykorzystać je w procesie nauki. Nie chodzi jednak o to, byś odpytywała malucha z tego, czego nauczyło się w szkole lub przedszkolu, ale pytaniami zachęcała do przypomnienia sobie pewnych wiadomości. Idąc z dzieckiem do parku, możesz na przykład wskazać jakieś drzewo i zapytać: „Pamiętasz, jak nazywa się to drzewo” albo podczas spaceru wskazać jakiś ważny zabytek i zapytać: „Wiesz, co to jest?”. Pytania są też doskonałym narzędziem do rozwijania kreatywności. Pobawcie się z dzieckiem w wymyślanie różnych rzeczy i „gdybanie”. Zapytaj maluch na przykład: „Jak myślisz, co by było, gdyby ludzie mieli skrzydła jak ptaki?” albo „Co by było, gdyby wszyscy wyglądali tak samo – mieli takie same oczy, takim sam kolor włosów itd.?”. Na pewno będziesz zaskoczona, jak ciekawych odpowiedzi udzieli Twoje dziecko na tak zadane pytania.

3. Czytaj dziecku.

Wszystkich korzyści, jakie daje czytanie dziecku, nie sposób wymienić. Książki to prawdziwa skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie. To właśnie z nich Twoje dziecko może dowiedzieć się, jak wyglądają inne kraje, zanim samo je odwiedzi, to w nich znajdzie informacje na temat historii swojego regionu i kraju czy informacje o różnych gatunkach zwierząt. Czytanie wspiera także rozwój słownictwa malucha – zarówno czynnego, jak i biernego, rozwija wyobraźnię i tworzy głód wiedzy, który będzie motywował dziecko do uczenia się nowych rzeczy.

4. Baw się z dzieckiem.

Zabawa to doskonały sposób na uczenie malucha nowych rzeczy. Kiedy więc maluch mówi: „Mamo, pobaw się ze mną”, nie wykręcaj się brakiem czasu czy zmęczeniem. Dzięki wspólnej, mądrej zabawie Twoja pociecha nauczy się więcej niż na niejednej nudnej lekcji w szkole. Aby wspierać rozwój poznawczy dziecka, sięgajcie po takie zabawki, które stworzą okazję do tego, być w naturalny i ciekawy dla dziecka sposób mogła opowiedzieć mu o otaczającej go rzeczywistości, jak np. klocki LEGO DUPLO Moja pierwsza ciężarówka.

5. Umiejętnie chwal i nagradzaj.

Nic nie motywuje dziecka do działania tak bardzo jak aprobata mamy czy taty, dlatego pokazuj maluchowi, że doceniasz jego wysiłki. Dbaj jednak o to, by pochwała była dla Twojej pociechy prawdziwym pozytywnym wzmocnieniem, a nie stała się czymś, co maluch otrzymuje zawsze bez względu na okoliczności.

Porady kreatywnej zabawy

Zabawa to doskonały sposób, by stymulować rozwój poznawczy dziecka i uczyć malucha nowych rzeczy. Wykorzystaj do tego Zestaw LEGO® DUPLO® Moja pierwsza ciężarówka. Najpierw zbuduj razem z dzieckiem ciężarówkę. Następnie poproś malucha, by załadował na nią kolejne klocki z produktami spożywczymi, dobierając je w pary. Kolejna zabawa pomoże w treningu pamięci malucha. Ułóż na ciężarówce kilka produktów i poproś dziecko, by je zapamiętało. Każ mu zamknąć oczy i w tym czasie zabierz jeden lub kilka klocków. Zadaniem dziecka jest wskazanie, jakich produktów brakuje. Gdy maluch będzie już dobrze radził sobie z tą zabawą, możesz ją lekko zmodyfikować, by była trudniejsza. Zabierając klocki, wymieniaj je na inne, kładąc je w te sam miejsca i proś dziecko, by powiedziało, jakie zmiany zaszły na ciężarówce.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Moja pierwsza ciężarówka [10818]

Zestaw LEGO® DUPLO® Moja pierwsza ciężarówka to doskonała propozycja dla wszystkich maluchów, a także świetne wspieranie rozwoju poznawczego. Dziecko bez trudu zbuduje ciężarówkę z dużych, bezpiecznych klocków, zaprojektowanych specjalnie dla małych rączek. 8 par klocków z dekoracjami o tematyce spożywczej nadaje się idealnie do zabaw w zapamiętywanie i dopasowywanie oraz pomoże dziecku uczyć się łączenia podobnych symboli w pary. W zestawie znajduje się też stragan oraz 2 figurkami dzieci DUPLO i kot, które zachęcają do odgrywania najróżniejszych historii.