Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności poznawcze

Zabawa to praca dziecka

Czytaj więcej

Na niby, ale całkiem serio, czyli jak bawią się dzieci

Czytaj więcej

Pozwól dziecku się ponudzić!

Czytaj więcej

Jak wychować małego geniusza?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Na niby, ale całkiem serio, czyli jak bawią się dzieci

Wydaje Ci się, że dziecko cały czas baw się tak samo? Nic bardziej mylnego! Rodzaje zabaw dziecka są ściśle powiązane ze stadiami rozwoju malucha. Na czym polegają?

Sposób, w jaki bawi się dziecko, nie jest przypadkowy, łączy się bowiem z jego wiekiem, a tym samym stadium rozwoju, w którym się znajduje. Jean Piaget, szwajcarski psycholog rozwojowy, wyróżnił 4 takie stadia, którym przyporządkował różne rodzaje zabaw. Na czym polegają? Poznaj 3 pierwsze stadia, które dotyczą maluchów w wieku od urodzenia do 7. roku życia i dowiedz się, jak bawią się wtedy brzdące. To pozwoli Ci jeszcze lepiej dobrać aktywności dla Twojego dziecka i stymulować jego rozwój.

Zabawa doskonaląca

Zabawa doskonaląca jest charakterystyczna dla sensoryczno- motorycznego stadium rozwoju wg klasyfikacji Piageta i występuje u dzieci do ok. 2 r.ż. Na czym polega? Jak sama nazwa wskazuje – na doskonaleniu ruchów oraz wykorzystywaniu zmysłów do odkrywania świat. Wtedy właśnie maluch bawi się dotykając przedmioty, oglądając je, smakując czy wąchając, uczy się je chwytać, przekładać z rączki do rączki i manipulować nimi. W tym okresie najlepiej podsuwać maluchowi zabawki, które będą stymulować jego wszystkie zmysły, np. grzechotki czy maskotki czy książeczki dla niemowląt, które mają różne faktury, szeleszczące elementy czy doczepione gryzaczki, a także duże, dostosowane do rączki dziecka klocki.

Zabawa symboliczna

Ten rodzaj zabawy jest charakterystyczny dla dzieci między 2. a 7. rokiem życia, kiedy dziecko znajduje się w przedoperacyjnym stadium rozwoju. To chyba jeden z okresów, gdy maluchy wykazują się największą kreatywnością i dają upust swojej wyobraźni. W tym czasie dziecko często wykorzystuje przedmioty niezgodnie z ich pierwotną funkcją i nadaje im nowe znaczenie. W ten właśnie sposób patyk w rękach malucha staje się różdżką, krzesło zamienia się w kucyka, a prześcieradło staje się piękną, balową suknią. Ciągle też następuje doskonalenie umiejętności zdobytych w poprzednim stadium, a jednocześnie przygotowywanie się do przejścia do kolejnego stadium. Dlatego właśnie ten okres warto dobrze wykorzystać i podsuwać maluchowi takie zabawki, które będą prowokować go do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych operacji myślowych, a tym samym – do rozwoju poznawczego. W tej roli doskonale sprawdzą się klocki LEGO DUPLO.

Zabawa w role

W literaturze naukowej przyjmuje się, że ten sposób zabawy jest charakterystyczny dla dzieci po 7. roku życia i właściwy operacyjnemu stadium rozwoju, jednak zabawy, które wspomagają wcielanie się w role, warto proponować maluchowi znacznie wcześniej. Co dają takie zabawy? Przede wszystkim uczą tego, że każdy z nas jest odrębną jednostką, która ma swoje cechy charakterystyczne, własne poglądy i upodobania, w społeczeństwie odgrywa inną rolę. To pozwoli dziecku zrozumieć, że każdy z nas ma swoje zadania, które musi spełnić, np. rodzice chodzą do pracy, a przedszkolak musi chodzić do przedszkola. Doskonałym pretekstem do zabawy w role są figurki LEGO DUPLO, które znajdziesz w zestawach klocków.

Porady kreatywnej zabawy

Mój dzień
Zestaw LEGO® DUPLO® "Mój pierwszy domek" to doskonały zestaw do zabawy dla dziecka na każdym etapie rozwoju! Dzięki nim w prosty sposób nauczysz malucha harmonogramu dnia i czynności, które należy wykonywać rano i wieczorem. Na początek ułóżcie wspólnie domek, a potem poproś malucha, by spróbował ułożyć klocki symbolizujące poszczególne czynności w odpowiedniej kolejności. Następnie zmień słoneczko na księżyc i powiedz dziecku, że jest już wieczór i teraz trzeba wykonać inne czynności. Poproś malucha, by ponowienie dopasowało klocki. Kiedy maluch opanuje już te czynności, poproś go, by na chwilę zamknął oczy i pozamieniaj klocki miejscami. Następnie zapytaj, czy wszystkie czynności są dobrze ułożone i poproś malucha, by je poprawiło. Wykorzystaj też dołączone do zestawu figurki LEGO DUPLO i zainicjuj między nimi dialog. Spróbujcie wcielić się w role rodzeństwa i odegrać scenkę, w której figurki wykonują po kolei wszystkie poranne i wieczorne czynności. Zobaczysz, że dzięki takiej zabawie maluch sam będzie doskonale wiedział, co po kolei należy zrobić, gdy wstanie z łóżka i zanim położy się spać. Co więcej, idealnie dopasowane do małej rączki klocki doskonale ćwiczą małą motorykę i precyzję ruchów.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Mój pierwszy domek [10616]

Klocki LEGO® DUPLO® "Mój pierwszy domek" to jedyna w swoim rodzaju zabawka dla najmłodszych. Są dwa razy większe od klasycznych klocków LEGO i zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasować do małych rączek dzieci w wieku od 1,5 do 5 lat. Zestaw "Mój pierwszy domek" pozwala konstruować pierwsze budowle i poznać najważniejsze czynności towarzyszące człowiekowi na co dzień, takie jak wstawanie rano, mycie zębów, jedzenie śniadania.