Dzieci to mali odkrywcy,

dla których każdy dzień to wspaniała przygoda.
Chcesz sprawić, aby Twój maluch jeszcze chętniej odkrywał świat i z każdym dniem uczył się nowych rzeczy i doskonalił swoje umiejętności? Czytaj nasze porady, jak wspierać rozwój dziecka, rozmawiaj z ekspertami, testuj klocki LEGO® DUPLO®
i po prostu towarzysz swojemu dziecku
w tej niesamowitej przygodzie.

Artykuły

Umiejętności poznawcze

Zabawa to praca dziecka

Czytaj więcej

Na niby, ale całkiem serio, czyli jak bawią się dzieci

Czytaj więcej

Pozwól dziecku się ponudzić!

Czytaj więcej

Jak wychować małego geniusza?

Czytaj więcej

Nauka przez zabawę

Rozwój i nauka Twojego dziecka jest bardzo ważna. A najlepiej do tego wykorzystać zabawę. Poznaj nasze kreatywne sposoby i wykorzystuj je spędzając wspólnie czas z dzieckiem.

Jak wspierać a nie stłamsić twórczość malucha?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czytaj więcej

7 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności językowych dziecka

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Czytaj więcej

Po co w ogóle dziecko się bawi?

Czytaj więcej

Umiejętności społeczne: jak rozwijać je przez codzienne czynności

Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie

Jak zachęcić dziecko do sprzątania zabawek?

Czytaj więcej

Jak rozwijać i ćwiczyć z dzieckiem umiejętności poznawcze

Jak rozwija się pamięć dziecka?

Czytaj więcej

Idealny prezent na święta dla dziecka – jak go znaleźć?

Czytaj więcej

Rozwój umiejętności motorycznych dziecka

Video

Pozwól dziecku się ponudzić!

Angielski, basen, taniec i lekcje gry na flecie – w życiu naszych dzieci jest coraz mniej miejsca na nudę, tymczasem nuda też jest potrzebna. Po co?

Pobudka wcześnie rano i wyjście do klubiku lub przedszkola, a potem maraton zajęć dodatkowych, od lekcji języka obcego, przez zajęcia sportowe, aż po muzyczne. Następnie powrót do domu, gdzie czas także jest zaplanowany co do minuty. Tak właśnie wygląda dzień wielu współczesnych dzieci. Nie ma w nim miejsca na nudę. „To dobrze” – pomyślisz pewnie. Nie do końca, bo nuda też jest dziecku potrzebna.

5 korzyści z nudzenia się

Co może dać dziecku czas kompletnie niewypełniony żadnymi aktywnościami zaplanowanymi przez nas, dorosłych? Wiele dobrego!

1. Odpoczynek.

Przy tak napiętym planie dnia, jaki ma większość współczesnych dzieci, niezbędny jest czas, w którym maluch nie zwyczajnie nie będzie musiał nic robić lub zrobi to, na co będzie miał ochotę. Jeśli będzie chciał po prostu poleżeć i popatrzeć w sufit lub poprzyglądać się, jak przygotowujesz obiad – pozwól mu na to.

2. Rozwijanie kreatywności.

Zaskoczona? Jeśli jednak chwilę się nad tym zastanowisz, sama dojdziesz do wniosku, że nuda to doskonały motywator do wymyślania nowych rzeczy. Jeśli nie zorganizujesz dziecku wolnego czasu, maluch sam będzie musiał to zrobić. Myślisz, że będzie jęczał, marudził i zawracał Ci głowę? Oczywiście że tak! Przynajmniej przez jakiś czas. Prędzej czy później znajdzie sobie jednak jakieś zajęcie, a Ty będziesz zaskoczona, jak wielką kreatywnością wykazał się, wymyślając nową zabawę czy grę. Aby ułatwić maluchowi to zadanie, warto, by w jego pokoju znalazły się zabawki, które rozwijają kreatywność i zachęcają do tworzenia nowych rzeczy, tak jak na przykład klocki Lego Duplo. Na przykład zestaw Wóz strażacki Lego Duplo z rozsuwaną drabiną i wyciąganym wężem strażackim sprawi, że maluch będzie mógł wcielić się w rolę odważnego strażaka i uratować inne figurki Lego Duplo z pożaru lub wymyśli dowolną inną historię, jaką tylko podsunie mu wyobraźnia.

3. Okazja do kontaktu z innymi osobami.

Gdy maluch sam nie wie, co chciałby porobić, może spróbować nawiązać kontakt z innymi i zachęcić ich do wspólnej zabawy. Nie ważne, czy będziesz to Ty, Twój partner, starsze rodzeństwo, dzieci sąsiadów czy rówieśnicy w piaskownicy, liczy się to, by dziecko przejęło inicjatywę i samo zaproponowało innym wspólne spędzenie czasu.

4. Poznawanie samego siebie.

Nudząc się, dziecko ma czas, by zastanowić się, co samo naprawdę lubi robić. Zdarza się, że rodzice, posyłając swoją pociechę ma różne zajęcia dodatkowe, kierują się tym, co ich zdaniem będzie dla dziecka najlepsze lub najbardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Nie zawsze jednak współgra to z tym, co sprawia największą radość maluchowi. Gdy ma on wolny czas, może spróbować robić to, co lubi. Kto wie, może właśnie wtedy odkryje swoją wielką pasję?

5. Uczenie się gospodarowania czasem i mądrego wykorzystywania go.

Nie zaplanujesz swojemu dziecku całego życia, dlatego już teraz warto nauczyć malucha, że to on sam, nie kto inny, musi gospodarować swoim czasem. Powiedzmy, że brzdąc ma np. wolną godzinę, a potem musisz zaprowadzić go na basen. Jeśli straci większość czasu na marudzenie, że się nudzi, niewiele zostanie mu już ma zabawę. Kiedy to zrozumie, następnym razem z pewnością szybciej zajmie się tym, co naprawdę chce robić. Taka umiejętność zarządzania sobą w czasie bardzo przyda mu się w przyszłości, np. w pracy zawodowej, a także pozwoli na dobre wykorzystanie każdej chwili.

Porady kreatywnej zabawy

Dzięki klockom LEGO DUPLO Wóz strażacki Twój maluch bez trudu zagospodaruje swój wolny czas i upora się z nudą, warto więc, by taki zestaw znalazł się w zasięgu jego ręki. Na początku możesz pomóc nieco maluchowi i opowiedzieć mu o tym, kim jest strażak i na czym polega jego praca. Zachęć dziecko, by wcieliło się w jego rolę, a Ty możesz zostać na przykład jedną z potrzebujących pomocy figurek LEGO DUPLO. Zainicjuj zabawę, ale nie twórz dokładnego scenariusza. Pozwól, by to dziecko przejęło ster i staraj się podążać w zabawie za nim oraz jego wyobraźnia.

Więcej inspiracji do kreatywnej zabawy szukaj na www.lego.pl/duplo

Wóz strażacki [10592]

Wóz strażacki Lego Duplo z rozsuwaną drabiną i wyciąganym wężem strażackim to idealna propozycja dla małego strażaka, który uwielbia ratować inne mini figurki Lego Duplo z pożaru. Maluch, wchodząc w rolę osoby, którą nie jest na co dzień, ma okazję odkryć swoje nowe cechy i możliwości. Nieśmiałe dzieci mogą poczuć, jak to jest być liderem grupy, a przywódcy wcielić się w empatycznych pomocników i uczyć się współpracy. Zabawa w strażaka to także dla rodziców idealny moment, by porozmawiać o bezpieczeństwie i o tym, jak ważne jest niesienie pomocy innym.